Book Creator

"Skrzydlate słowa" nr 5/20

by Bea Misz

Cover

Loading...
Skrzydlate słowa
Comic Panel 1
Loading...
luty 2021
nr 5/20
Loading...
gazetka szkolna
Szkoła podstawowa
w rymanowie
Speech Bubble
Comic Panel 2
Comic Panel 1
W numerze na luty możesz przeczytać:
Gorące przepisy
Coś o najbardziej romantycznym dniu w roku
Wspaniałe miejsca do odwiedzenia
Sroga zima
Technosfera
Zapraszamy do czytania!!!
Comic Panel 2
CIEKAWOSTKI O LUTYM

-1 luty to światowy dzień gumy do żucia.
-Ludzie kilkakrotnie próbowali przedłużyć ten miesiąc.
-Według popularnej legendy to pierwszy cesarz rzymski Oktawian August ukradł dzień lutemu, aby dodać go do sierpnia, czyli „Augustusa”. Ale to tylko mit.
-W historii kilkakrotnie zdarzyło się, że luty wydłużył się do 30 dni.
-W kalendarzu Rzymian lutego – podobnie jak stycznia – początkowo w ogóle nie było.
-25 luty To Światowy Dzień Powolności.
Comic Panel 1
Najzimniejsze miejsca na świecie
   Najzimniejsze miejsce w Polsce (średnio), znajduje się w okolicach Suwałek. Jednak rekord zimna zanotowano 11 stycznia 1940 roku w Siedlcach. Wynosił on - 41 stopni Celsjusza.
   Najzimniejsze miejsce w Europie, znajduje się w Rosji. W miejscowości Ust-Shchuger. Najniższa zanotowana temperatura wynosi : -58 stopni Celsjusza.
   Na świecie, najniższą temperaturę zanotowano na lodowcowej wyżynie Antarktydy Wschodniej. Wynosiła ona -98 stopni Celsjusza, pobijając dotychczasowy rekord. 
Comic Panel 2
ŚNIEG I LODOWCE STANOWIĄ AŻ 80% ZASOBÓW WODY!
Thought Bubble
NIE MA DWÓCH TAKICH SAMYCH PŁATKÓW ŚNIEGU ALE KAŻDY JEST 6-RAMIENNY
Thought Bubble
Milena
Comic Panel 1
ZWIERZĘTOM!
POMAGAMY
Ptaki szukają pożywienia na zimę, którego w ogrodzie często brakuje, dlatego coraz częściej montuje się karmniki. Powinno się je ustawiać w takich miejscach, aby nie stwarzały niebezpieczeństwa ataków przez drapieżniki (np. koty).Warto także pamiętać, że ptaki powinno się zacząć dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwi im samodzielne zdobywanie pokarmu. Gdy już zacznie się je dokarmiać – pokarm należy systematycznie podawać do nadejścia wiosny (zwierzęta przyzwyczajają się). Dobry pokarm to m.in. nasiona zbóż, suszone owoce, kasze, słonina (bez soli!). Dokarmiania chlebem należy unikać.
Comic Panel 2
Comic Panel 3
Jeże to małe, pożyteczne, kolczaste ssaki, które potrzebują schronienia, by bezpiecznie przetrwać zimę. Jesienią w zacisznych miejscach w ogrodzie można usypać kopce z liści i gałęzi. Istnieje wtedy szansa, że zostaną obrane za dom przez jeże. Sympatycznym zwierzakom można także kupić specjalne, drewniane skrzynki pełniące funkcje zimowych domków.
Comic Panel 4
Nietoperze to wielcy sprzymierzeńcy ogrodników i żarłoczni pogromcy owadów.Podczas zimy przechodzą w stan hibernacji. W Polsce jest coraz mniej naturalnych kryjówek, to jeden z powodów wymierania nietoperzy. W ogrodach mogą kryć się na strychach budynków, szopach, czy drewutniach. Dodatkowo warto zamontować im specjalne budki, w których znajda suche i bezpieczne schronienie.
PrevNext