Book Creator

X

by Elmas İNAL

Cover

Comic Panel 1
Loading...
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
Loading...
Elmas İnal
Comic Panel 1
İbn-i Sina Botanik Bahçesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinde birçok bilim insanının eserleri bulunmaktadır. Bahçe kısmında ise Halife el-Me’mun’un 9. yüzyılda yaptırdığı dünya haritasının kopyası olan yerküre ile harika bir botanik bahçesi bulunmaktadır. Bu botanik bahçesi İbn-i Sina’nın el-Kanun fi’t-Tıbb kitabının ikinci cildinde bahsedilen tıbbi bitkilerden 26’ sının bulunduğu ve 2013 yılında açılan bir bahçedir. İbn-i Sina’nın eserinden etkilenildiği için İbn-i Sina Botanik Bahçesi denir. Yaklaşık 370 (980-81) yılında Buhara yakınlarında Efşene köyünde doğan İbn-i Sina batıda filozofların prensi olarak bilinir. Ayrıca İslam Meşşâî okulunun en büyük sistemci filozofu ve Ortaçağ tıbbının önde gelen temsilcisidir.
İbn-i Heysem’in Optik Alanında Çalışmaları
İbn el-Heysem optik alanında kıymetli bilim insanlarındandır. Günümüzde optik alanında kullanılan bazı şeyler İbn el-Heysem’in çalışmalarından esinlenilmiştir. Örneğin İslam bilim ve teknoloji müzesinde bulunan Işık yansımasının gözlemleme aletindeyim düzenek, 11. Yüzyıl da İbn Heysem’in büyük optik kitabında tarif edilmektedir. Ayrıca müzede bulunan cam küresel segment, camdan mamul küresel dilimin büyütücü gücünün İbn Heysem’in tarafından keşfedilmesi ile günümüzdeki gözlük camlarının yapıları yapılırken bu yapıttan ilham alınmıştır.
Comic Panel 1
İlgimi Çeken Alan
Müzede en çok ilgimi çeken icatlar el Cezeri’nin şifreli kilitleri oldu bunun nedeni ise o dönemde dahil insanların özel eşyalarını koymak için kullandıkları sistemin çok zekice olmasıydı. Aynı zamanda dönemine göre daha kullanışlı ve anlaşılabilirdi. En çok ilgimi çeken bilim insanı ise İbn el-Heysem çünkü çok duymadığım bilim insanlarından biriydi ancak özellikle icad ettiği ışık yansımasını görme aletinin mekanızma ile beni büyüledi ve o zamanlardaki az gelişmişliğe rağmen çok yetenekli insanların olduğunu da fark etmemi sağladı.

You've reached the end of the book

Read again

Made with Book Creator

PrevNext