Book Creator

Dvorci i fenjeri

by Miroslav Kern

Cover

Comic Panel 1
Loading...
DVORCI I FENJERI
Loading...
FOTOGRAFIJE DVORACA SA STOLJETNIM FENJERIMA
Loading...
Monografija Udruge „Svjetlost Fenjera“
Comic Panel 1
Udruga „Svjetlost Fenjera“ je osnovana u cilju promicanja, razvitka i očuvanja kulturnog blaga te prezentacije starih fenjera.
Ciljevi Udruge:
• Udruga je osnovana u cilju promicanja, razvitka i očuvanja kulturnog blaga, prezentacije starih fenjera, ukazivanja na način života prije električne energije (tj. svjetlosti proizvedene električnom energijom), uspostavljanja kontakta i razmjene informacija s kolekcionarima starih fenjera izvan područja Republike Hrvatske, prezentacije starih fenjera koji su se proizvodili na području Republike Hrvatske te njihove usporedbe sa starim fenjerima koji su se proizvodili izvan područja Republike Hrvatske.
• okupiti što veći broj članova, široko profiliranih zanimanja, od amatera do obrazovanih stručnjaka, koji dijele isto područje interesa po raznim sekcijama, te osnivanjem filijala u zainteresiranim sredinama u regiji, RH, EU, i ostalim zemljama.
• nabava i kupovina predmeta historijske i umjetničke vrijednosti, podrijetlom iz Osijeka, Republike Hrvatske i susjednih zemalja, te sakupljanje starina koje se odnose na povijesni razvitak grada Osijeka i regije, s ciljem formiranja stalnih zbirki u gradovima i mjestima regije, a u skladu sa zakonskim propisima RH.
• omogućiti javnosti uvid u predmete historijske i umjetničke vrijednosti čuvane u privatnim zbirkama kolekcionara, uz vođenje evidencije predmeta u privatnim zbirkama članova udruge i ostalih građana.
• povećavati popularnost udruge u sredstvima javnog informiranja, a posebno u dnevnim novinama i stručnim časopisima.
• poticati i promicati opće kulturne vrijednosti prema ostalom građanstvu.
• educirati i stručno usavršavati članove udruge putem stručnih predavanja, seminara, simpozija, radionica, organiziranih posjeta galerijskim i muzejskim izložbama, kolekcijama, specijaliziranim sajmovima i sl.
• briga o kulturnoj i arhitektonskoj baštini Osječko-baranjske županije
i šire regije te suradnja s udruženjima arhitekata u svrhu očuvanja od zaborava ili uništenja, posebno objekata koji nisu pod konzervatorskom državnom zaštitom (stara tvornička postrojenja, kuće poznatih Slavonaca, groblja, spomenici iz prošlih ratova...), te osmišljavanje novih sadržaja za napuštene devastirane objekte (dvorci, kurije...).

Comic Panel 1
Comic Panel 1
CAPTIONS (clockwise) insert your text captions here
Ukratko o fenjerima

Riječ „fenjer“ je u slavenske jezike ušla kao turcizam, a podrijetlo joj je iz grčkog jezika od riječi φανάρι (fanári „signalno svjetlo“, „ulična rasvjeta“, „svjetionik“ i sl.), odnosno φανός (fanós „svjetiljka“) i predstavlja naziv za svjetiljku, uokvirenu staklom ili nekim drugim prozirnim materijalom. Sinonimi za riječ fenjer su: „lampa“, „feral“, „lanterna“, „lampaš“. Kada su se prvi fenjeri proizvodili? Teško je reći. Različitim je modelima fenjera zajednička otpornost na vjetar i smisao je proizvodnje fenjera u tome da se, za razliku od svijeće, ne ugasi na vjetru. Tako je barem bilo 1867. godine u gradu Trentonu u saveznoj američkoj državi New Jersey kada je David H. Irwin zatražio od svoga sina Johna Henryja Irwina, koji se bavio inovacijama i izumima, da mu izradi svjetiljku s kojom će moći po jakom vjetru tijekom noći otići do staje i oko kuće. Priča kaže da je dvadesetdevetogodišnji John Henry Irwin tri dana bio u svojoj radionici. Rijetko je izlazio iz nje i napravio je svjetiljku koja je mogla izdržati izrazito jake udare vjetra, a da se ne ugasi. Bila je to svjetiljka na petrolej (kerozin) a imala je skoro zatvoreno kretanje toplog zraka potrebnog za podržavanje plamena. Zrak se kretao kroz cijevi svjetiljke i to je bio novitet. John je svoj patent „Hot Blast Tubular lantern patent, #73012“ zaštitio 7. siječnja 1868. Svoj je patent prodao 1870. godine američkoj firmi Dietz koja je do tada proizvodila limenu galanteriju i proizvode za kućanstvo. I od 1870. proizvodili su se cjevasti fenjeri na topli zrak ili na engleskom jeziku „hot blast tubular lanterns“. Nekoliko godina poslije John Henry Irwin je usavršio svoj patent. Uvidio je da bi bilo bolje i da će svjetiljka više svijetliti ako kroz cijevi fenjera bude išao hladan zrak koji bi, bogat kisikom, dolazio do plamenika. Tako je došao do nove inovacije i 9. lipnja 1874. godine zaštitio svoj „Cold Blast Tubular lantern and lamp patent, #151703“. Nekoliko godina kasnije i taj je patent prodao firmi Dietz i od tada se proizvode cjevasti fenjeri na hladan zrak ili na engleskom „Cold blast lanterns“. Fenjeri na topao zrak ili „Hot blast lanterns“ su se prestali proizvoditi tijekom šezdesetih godina prošlog stoljeća i više se nigdje na svijetu ne proizvode. Fenjeri na hladan zrak ili „Cold blast lanterns“ se i danas proizvode u Europi, točnije u Njemačkoj, u tvornici Feuerhand. Proizvode se još i u Indiji i Kini, ali su značajno lošije kvalitete.

Dvorac: Hilleprand von Prandau/Mailáth u Donjem Miholjcu
https://www.prandau-festival.com/dvorac-prandau-mailath/

Fenjer: Sturmlantern „Mammut“, 1910.
Ovaj fenjer je iz tvornice „Lohmann & Ruhland“. Model fenjera je MAMMUT. Fenjer je vrlo zanimljiv jer ima dva žiga, dva loga „Mammut“, a ima i jednu pločicu sa znakom i brojevima patenta. Na staklu, također, velikim slovima piše „MAMMUT“ i D.R.G.M.. Slova D.R.G.M. označavaju Deutsches Reichs-Gebrauchs-Muster što znači da su patent, izgled ili funkcija predmeta, koji ima ova slova, službeno registrirani u tadašnjoj državi Njemačkoj i da su kao takvi zaštićeni zakonom. Tvrtka Lohmann & Ruhland bila je smještena u Düsseldorfu, Njemačka. Godina kada se tvornica spominje je 1909. Na proizvodima te tvornice nalaze se pečatom utisnuta slova : „L. &. R. D.“, što znači: Lohmann & Ruhland, Düsseldorf.  Budući da ovaj fenjer ima neuobičajeno mnogo žigova i oznaka na sebi, što nije slučaj kod drugih fenjera koji su kasnije napravljeni, pretpostavlja se da je među prvima koji su proizvedeni u tvornici „Lohmann & Ruhland“. Dakle, oko 1910. godine.

PrevNext