Book Creator

Dani hrvatskog jezika

by Renata Milković Domazet

Pages 2 and 3 of 45

Dani hrvatskog jezika od 11. do 17. ožujka
Ljub si, rode, jezik iznad svega,
U njem živi, umiraj za njega!
Speech Bubble

               Petar Preradović
17. ožujka 2022.
Loading...
Aktivnosti za obilježavanje Dana hrvatskog jezika

Dragi učenici, ovdje pročitajte aktivnosti koje možete odabrati kako biste sudjelovati u obilježavanju gore navedene manifestacije:


Aktivnosti za učenike 5. I 7. razreda

Što je Bašćanska ploča (napiši najvažnije bilješke). Pronađi zanimljivosti o Bašćanskoj ploči i potkrijepi fotografijama, citatima. Također, istraži što je uglata glagoljica, tko ju je, prema legendi, izmislio i dao Hrvatima? Koliko slova ima glagoljska azbuka? U svojoj knjizi potraži citate o jeziku, a sam smisli i napiši pjesmu posvećenu hrvatskom jeziku. Tvoja knjiga neka bude potkrijepljena tekstom, ilustracijama, fotografijama, a možeš se potruditi i osmisliti i nacrtati strip o Bašćanskoj ploči i učitati ga u svoju knjigu. Ili sam smisli pjesmu posvećenu Bašćanskoj ploči. Također, možeš koristiti i videozapise koje pronađeš. Ne zaboravi svojoj knjizi osmisliti zanimljivu naslovnicu.

ODABERI JEDNU ILI VIŠE AKTIVNOSTI (NEMOJ VIŠE OD TRI), OVISNO KOLIKO TE ZANIMA TEMA.



Loading...
Aktivnosti samo za učenike 7. razreda

AKTIVNOSTI: Istraži pa napiši kad obilježavamo Dane hrvatskog jezika: što je Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, što je Telegram? Što je londonac? Zbog čega je Deklaracija važna, tko ju je i kad potpisao i zbog čega? Pronađi citate koje su izrekli poznati o Deklaraciji? Pronađi i napiši nekoliko citata o jeziku. Pronađi i napiši jednu pjesmu poznatog autora koja slavi hrvatski jezik. Na kraju, sam osmisli i napiši svoje mišljenje o ovom razdoblju: koja je vrijednost Deklaracije danas i što trebamo raditi ili učiniti kako bi se hrvatski jezik i dalje razvijao, a ne izumro. Osmisli i sam jednu pjesmu koja slavi hrvatski jezik.

U SVAKOJ AKTIVNOSTI SE MOŽE IZRADITI OSMOSMJERKA U KOJOJ ĆE UČENICI PRONAĆI ZADANE POJMOVE IZ ODABRANE AKTIVNOSTI, ISPUNJALJKA ILI KRIŽALJKA. Sve se to može izraditi u alatu CANVA koji vam je dostupan i u Book Creatoru.

Odaberite jednu aktivnost ili najviše tri aktivnosti (ovisno koliko vam je zanimljivo istraživati o ovoj temi), istražite o odabranoj temi koristeći mrežne stranice, udžbenik iz HJ i povijesti, posjetite školsku knjižnicu i pogledajte Veliki enciklopedijski rječnik u kojem ćete pronaći zanimljivosti na ovu temu.
Potrudite se biti što kreativniji u uređivanju svoje knjige.


UGODAN RAD! VESELIM SE VAŠIM RADOVIMA.

17. OŽUJKA: 1. Predstavljanje vaših knjiga, sudjelovanje u kvizu Kahoot!,

3. Ispravljanje najčešćih jezičnih pogrešaka

Najuspješniji učenici dobit će diplome.
EMA SMOLČIĆ, 5.a
BAŠĆANSKA PLOČA
Bašćanska ploča jest stari hrvatski spomenik pronađen 15.rujna 1851. u crkvi sv. Lucije u Jurandvoru kraj Baške na otoku Krku. Spomenik je napisan oko 1100. godine, a pisan je prelaznim oblikom glagoljice. Također, to je i dokument u kojem se navodi kako kralj Dmitar Zvonimir daruje zemlju benediktinskom samostanu.
Spomenik je pisan starohrvatskim jezikom, a pronašao ga je župnik Petar Dorčić.
KRALJ DMITAR ZVONIMIR
Inače, ploča ima povijesno značenje i radi prvog spominjanja vladareva imena na narodnome jeziku.
U tekstu nema razmaka između riječi, a kao svjedoci poklanjanja zemlje navode se Desimir iz Krbave i Martin(Mratin) iz Like.
Ime azbuka nastalo je zahvaljujući prvima dvaju slova(Az i Buki). Također,prvih devet slova glagoljskoga pisma (A = az, B = buki, V = vjedi, G = glagolju, D = dobro, E = jest, Ž = živjeti, DZ = zelo, Z = zemlji) izriču poruku Ja koji poznajem slova govorim da je vrlo dobro živjeti (na) Zemlji.
Izvora:https://stin.hr/glagoljica/
Izvor fotografija:http://www.croatianhistory.net/etf/basska.html
Crkva sv. Lucije(Izvor:Krk Tourist Info)
-uvećani prikaz glagoljice na Bašćanskoj ploči-
Bašćanska ploča danas se čuva u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti.
UGLATA GLAGOLJICA
OBLA GLAGOLJICA
Nakon 12. stoljeća glagoljicom su se nastavili služiti samo Hrvati. Prilagodili su je sebi stvorivši tako novi tip glagoljice poznat kao uglata ili hrvatska glagoljica. Uglatom se glagoljicom Hrvati služe sve do danas – govorimo o 11. stoljeća hrvatskoga glagoljaštva. Osim hrvatskoga crkvenoslavenskoga glagoljicom se bilježio i starohrvatski jezik, većinom čakavsko narječje.
Najstariji poznati oblik glagoljskoga pisma, za koji se smatra da ga je oblikovao sv. Ćiril, zove se oblom glagoljicom. Obla je glagoljica sveslavensko pismo i pismo najstarijih sačuvanih slavenskih knjiga, npr. Assemanijeva, Marijinskoga i Zografskoga evanđeljaKločeva glagoljaša
Spomenici na obloj glagoljici potječu iz razdoblja od 9. do 12. stoljeća.
https://stin.hr/glagoljica/
PrevNext