Book Creator

e-s nr 1

by Digipracownia Suwałki

Cover

Loading...
Nr 1
Loading...
e-Salonik prasy dawnej
i wczorajszej
Loading...
Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
Loading...
listopad 2022
Loading...
Zaduszki… i nie tylko
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
E-salonik, czyli suwalska czytelnia wirtualna
Beletrystyka, książki naukowe, popularno-naukowe, albumy krajoznawcze, powojenne roczniki czasopism dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kalendarze i poradniki rolnicze lat 70. i 80., literatura propagandowa z lat 40. i 50., wydawnictwa pozadebitowe, przedwojenne podręczniki szkolne, klasyka dziecięca  lat pięćdziesiątych i późniejsza –
o kilkaset tego typu pozycji wzbogaciły się w sierpniu poszczególne działy Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.  Książki i czasopisma
z księgozbioru Stanisława Tumidajewicza, wieloletniego konserwatora zabytków w Suwałkach przekazała nam jesienią w darze pani Julita Tumidajewicz.

Zbiory są ogromne i bardzo interesujące. Taki choćby wydawany kiedyś z trudem „Sybirak” teraz jest dostępny
w formie drukowanej, i w Internecie; wydawane masowo we wczesnych latach pięćdziesiątych broszury propagandowe to teraz unikalny materiał – może niekoniecznie są powodem do dumy, ale do badań naukowych i poznawania historii jak najbardziej. Przez wiele lat będziemy korzystać z otrzymanych gazet i książek.

Pierwsza inspiracja nasuwa się sama. Przegląd prasy! Otwieramy wirtualną Czytelnię, czyli… e-salonik prasy dawnej i wczorajszej. Pierwszy numer ukazuje się
w listopadzie – czasie pamięci o zmarłych, ale nie tylko ten temat można znaleźć w listopadowych wydaniach czasopism dla dzieci i młodzieży w poprzednich dekadach. Tu publikujemy fragmenty. Zapraszamy do Biblioteki na czytanie pełnych wydań papierowych.

Czasu na lekturę i zaduszkowych zamyśleń życzy
DigiRedakcja
Listopad to przyroda, temat odpowiedni dla dzieci. Sprawy przeszłości, pamięci i wspominania są jeszcze na dalszym planie…
30.III-5.IX.1953
„Świerszczyk”
3.XI.1974
Całe numery dostępne w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej suwalskiej biblioteki
„Świerszczyk” ukazuje się od 1945 roku.
Wydawca: Nowa Era
Comic Panel 1
„Płomyk”
numer listopadowy z 1954 roku
„Płomyczek”
1-15.XI.1985
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „AMOS”
Duchy to
duchy przodków
Dziady - przywoływanie duchów
Dziady - przywoływanie duchów przodków
Widać wyraźną różnicę

Kiedy ktoś pozwala sobie na słuchanie, co mają do powiedzenia, zaczynają być bardzo ważne drobiazgi. Okruchy wspomnień, pamięci, najdrobniejsze ślady przeszłości, jak nitki wiążące epoki dawne z własną, a więc żywą przeszłością.
I tak powstają pracownie historii mówionej, żeby wyciągać na światło dzienne, żeby ujawnić, a w końcu ocalić, każdy drobiazg, bo ich liczba jest skończona. Z dniem oznaczonym na nagrobku nie zostanie dodane już nic, i to będzie cały nasz skarb, jaki zgromadziliśmy.

Do e-Salonika dorzucamy listopadowy numer „Kontekstów” z 2017 roku (dostępny w wolnym obiegu), numer monograficzny poświęcony zjawisku BRAMY Teatru NN w Lublinie, której członkowie od ponad 30 lat ocalają pamięć, zanim ta nieubłaganie przeniesie się na nieme cmentarze. W szczególności polecamy dwie rozmowy „Performance
z pamięci” i „Teatr nocy” z Tomaszem Pietrasiewiczem (s. 52 i 56). W kontekście bieżącego miesiąca pamięci o zmarłych
i szczególnego odczuwania bliskości zaświatów, rozważania o przywracaniu pamięci przynieść mogą tak potrzebne nam spowolnienie w codziennym biegu.
Fragment cmentarza ewangelickiego w Suwałkach.
W tle kaplica cmentarza prawosławnego.
PrevNext