Book Creator

95 godina škole

by Osnovna škola Šemovec

Pages 4 and 5 of 49

Loading...
Riječ ravnateljice!
Loading...
Loading...
Hvala ti, školo, za naše najljepše dane!
 
Dragi učenici, poštovani roditelji, djelatnici sadašnji i bivši, svi prijatelji i suradnici, danas obilježavamo godišnjicu naše škole, slavimo 95 godina njezinog postojanja!
Povijest naše škole započela je prije 95 godina kada tadašnje Ministarstvo prosvjete donosi odluku o osnutku Državne osnovne škole u Šemovcu. Do tada škola u Šemovcu nije postojala, već samo u Bartolovcu od početka 19. stoljeća koju su u tom vremenu većinom pohađala djeca iz Bartolovca. Osnutkom Državne osnovne škole 1926. godine Školska općina Šemovec obuhvaćala je sela Šemovec i Zamlaku. Prve učiteljice u školi bile su Ivka Lisak i Augusta Wiedening iz Karlovca. Nastava se odvijala poludnevno u prostoriji bivše Upravne općine Bartolovec u Šemovcu. Od školske godine 1927./1928. nastava se odvijala u dvije smjene, naizmjenično 1. i 3. razred te 2. i 4. razred. Broj učenika u školi poznat je tek školske godine 1930./1931. kada je bilo upisano 162 učenika u četiri razreda. Zbog manjka prostora nastava se odvijala i u kuhinji učiteljskog stana. 
Loading...
Nova školska zgrada dovršena je 1930. godine te se nastava mogla dalje odvijati u jednoj smjeni u kombiniranim razrednim odjelima - 1. i 2. razred te 3. i 4. razred. Tako se nastava odvijala sve do početka 2. svjetskog rata, a nastavna godina je završavala na Vidovdan, 28. lipnja . U 2. svjetskom ratu, točnije u travnju 1944. godine, zbog bitaka koje su se tu odvijale, selo je dosta stradalo, a time i škola. Uništeno je krovište, stakla, školska arhiva, knjižnica, Spomenica te glavni imenik. Škola je u kratkom vremenu nakon toga bila obnovljena zaslugom prosvjetnog pročelnika Tomislava Šagija. U ljetnim mjesecima 1945. godine preuređen je Vatrogasni dom u Zamlaki za privremenu školu u koju su krenula djeca iz Zamlake. Kako je Zamlaka bila dio Školskog centra Šemovec, stanovništvo tih naselja dogovorilo se da se polovica školskog namještaja i nastavnih pomagala prebaci iz škole u Šemovcu u Zamlaku, pri čemu je škola u Šemovcu ostala zakinuta. Škola sljedećih godina širi svoje sadržaje i djelatnost pa je tako organiziran analfabetski tečaj za opismenjavanje stanovništva, razne priredbe i zabave, a sve kako bi se od prihoda opremila škola i kupile knjige za knjižnicu.