Book Creator

Moj zavičaj u prošlosti

by Željka Čikeš

Cover

Loading...
Moj zavičaj u prošlosti
Umag
Loading...
Umaška povijest započinje na malom otoku koji je već u kasnoantičko doba bio naseljen o čemu nam svjedoče pronađeni ostaci gospodarskog objekta s uljarom ( 3./4. st.). Umag se u povijesnim izvorima prvi put spominje u 6. st., u djelu Kozmografija Anonimnog Ravenjanina, gdje se nabrajaju gradovi na području Istre. Zbog sve češćih opasnosti koje vrebaju u srednjem vijeku naselje postepeno biva opasano zidinama i kulama, te dobiva pokretni most koji je povezivao otok (kaštel) i kopno. Ulaz u grad bio je zaštićen još i utvrđenim prilazom a dodatno ga je branila i kula s pokretnim mostom. Mergio je bio zadužen za ključeve gradskih vrata kojeg su građani birali svake godine.
Tijekom stoljeća zidine i kule stalno su se nadograđivale i obnavljale zbog čestih opasnosti i ratnih pustošenja. U novom vijeku započinje upotreba vatrenog oružja što je zahtijevalo dodatno ojačanje zidina i kula. Umaške zidine dobivaju skošenja donjeg dijela, nove topovske otvore i puškarnice za lakšu obranu.

Na južnoj strani grada do danas su sačuvani OSTACI ZIDINA, TRI PRAVOKUTNE I JEDNA POLUKRUŽNA KULA. Zapadni zid jedne od kula može se vidjeti unutar restorana "Antica torre", dok je kuća u ulici Pod urom 1 jedna od kula koje su nekoć branile grad. Polukružna kula, poznata i kao kula Meneghei, nastala je u renesansom razdoblju. Zbog svog oblika bila je prikladna za obranu od jakog vatrenog oružja, poput topova. Izgrađena je na jugoistočnom dijelu grada kako bi ga branila s morske i kopnene strane.
Najbolje sačuvana pravokutna kula nalazi se na jugozapadnom dijelu grada u kojoj je danas smješten Muzej grada Umaga. Kula je nastala u 14. st., a tijekom stoljeća mijenjala je svoj izgled i funkciju. Prvotna funkcija bila joj je obrana grada s morske strane za što je služila drvena šetnica na vrhu i krunište. Kasnije je kula izgubila svoju obrambenu svrhu te je korištena kao stambeni prostor, a zbog jedne os svojih namjena poznata je i kao Biskupska kuća.
Južna strana grada. Na lijevoj strani pravokutna kula, a na desnoj strani polukružna renesansna kula.


Pravokutna kula u ulici Pod urom 1
PrevNext