Book Creator

Święci

by Patryk

Cover

Loading...
Nasi święci
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Spis Treści
1 Święty Patryk
2 Święta Jadwiga
3 Święty Kazimierz
4 Święta Anna
Święty Patryk
Urodził się 385 roku w Brytanii
Śmierć 17 Marca 461 Armagh (Ulster)
Święty Patryk jest patronem Irlandii oraz Nigerii. Jest również uważany za patrona inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz za opiekuna zwierząt domowych.
Do atrybutów Patryka należą trójlistna koniczyna (shamrock) oraz wąż. Ta pierwsza symbolizuje sposób wyjaśniania przez świętego pogańskim Irlandczykom postaci Trójcy Świętej jako jednego Boga (choć takie objaśnienie tego symbolu pojawia się dopiero w XVIII wieku)
Jadwiga Andegaweńska
adwiga Andegaweńska (również królowa Jadwiga; ur. między 3 października1373 a 18 lutego1374[7] w Budzie, zm. 17 lipca1399 w Krakowie) – królowa Polski
Atrybuty. Święta Jadwiga przedstawiana jest boso w habicie cysterskim lub płaszczu książęcym, z mitrą książęcą na głowie. W ręku trzyma buty, makietę kościoła lub klasztoru.
Jadwiga była patronką
PolskiInowrocławiaNieszawyRadomska i Tczewa
Święty Kazimierz
Urodził się 3 października 1458 w Krakowie
Zmarł 4 marca 1484 w Grodnie
Królewicza zaczęły coraz bardziej trapić dolegliwości. Okazało się, że jest chory na gruźlicę.
Święty Kazimierz przedstawiany jest w stroju książęcym z mitrą na głowie i lilią w dłoni lub jako klęczący przed drzwiami zamkniętej katedry. Atrybutami świętego są dwie skrzyżowane buławy, herb Jagiellonów, Matka Boska Ostrobramska oraz szarfa z tytułem hymnu znalezionego w trumnie.
Kazimierz jest jedynym świętym tego imienia. Jego święto liturgiczne przypada w rocznicę śmierci – 4 marca
Święta Anna
O życiu świętej Anny, matki Maryi i babki Jezusa Chrystusa nie znajdziemy żadnych informacji w księgach Nowego Testamentu.
Według starego podania święta Anna urodziła się w Judei, gdzie w Betlejem był jej rodzinny dom. Jej rodzice – Stolanus i Emerentiana – byli według tradycji potomkami królewskiego rodu Dawida.
Jest patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy.
Przedstawiana jako starsza kobieta z welonem na głowie. Ulubionym tematem jest śwAnna ucząca czytać Maryję. Niektóre jej atrybuty: palec na ustach, księga, lilia.
PrevNext