Book Creator

Коледа

by Лъчезар Попов

Cover

Loading...
Loading...
Коледа в IVa клас

2021 година
Рождество Христово, също КоледаБожик или Божич, е един от най-големите християнски празници. На него християните честват раждането на Сина Божий - Иисус Христос. Той е роден на 24 срещу 25 декември във Витлеем, Юдея.
Продължителността на празника е 3 дена - 24, 25 и 26 декември.
Хората празнуват празника като се събират с близките си. За Коледа винаги има коледна елха, която е украсена с играчки , лампички и гирлянди. На 25 декември децата получават подаръци от своите роднини. По традиция се правят коледни сладки, които са украсени с топли цветове.
На Рождество Христово имен ден имат всички, които носят имената Христа, Христо, Eмануела, Емануил, Емил, Християн, Ренета, Христиана, Кристиан, Кристиян, Кристияна, Кристиана, Христина, Кристина, Радостина.
Дядо Коледа,
известен по света още като Санта Клаус, свети Никола и Крис Крингъл, е едновременно историческа и митологична личност. Изобразяват го като закръглен старец с дълга бяла брада, облечен в червено и бяло, който нощем се промушва през комина и оставя подаръци под елхата. За награда децата му остават чаша топло мляко и бисквитка.
Коледни традиции и обичаи

Съвременната традиция повелява домът да е украсен подобаващо за Коледа с елха, лампички, борови клонки. На коледната трапеза трябва да има обреден хляб, който най-възрастният член на семейството да разчупи и раздаде. Традиционно трапезата на Бъдни вечер се състои от постни ястия с нечетен брой.
Питката, наричана още „боговица“ или „бъдняк“ е кръгла и символизира  безконечността, цикличността в живота, като в нея се слага и монета – символ на благополучие. 
Украсява се с форми от тесто, изобразяващи кръстове, рало, узрели класове, животни или плодове – символи за благополучие и плодородие. На този, на който се падне паричката, е отредено и най-голямото щастие и благополучие през следващата година.
Коледуването е третият важен елемент от запазените Коледни обичаи в България. То започва след полунощ, а коледарите избират своя водач (станеник) още на Игнажден. Песните им наричат за здраве и берекет, а стопаните ги посрещат и ги даряват.
PrevNext