Book Creator

Prošlosti, sva si nam na dlanu

by Patrik Vida

Pages 2 and 3 of 18

Loading...
Tijekom školske godine 2020./2021. učenici 3. ATT i razrednica Marina Ivoš, prof. odlučili su pokrenuti školski projekt pod nazivom Prošlosti, sva si nam na dlanu. Ovaj školski projekt usko je povezan sa njihovom budućim zanimanjem. Međupredmetni i međusekcijski projekt Prošlosti, sva si nam na dlanu provodi se u 3. razredu – smjer agroturistički tehničar koji povezuje nastavne predmete: Hrvatski jezik (Marina Ivoš, prof.), Engleski jezik (Silvija Štimac, prof.), Matematiku (Tea Šafar, prof.), Vjeronauk (Jelena Matišić, prof.) i Sat razrednika te sekcije školske zadruge „Slatina“, Etnologija – voditeljica Marina Ivoš, Slatinska kocka - voditeljica Brigita Jurlina i Web dizajn - voditeljica Sandra Bošnjak.
Cilj projekta je zajedničkim radom (učenika, roditelja, baka i djedova i predmetnih profesora) stvoriti dvojezičnu e-knjižicu omiljenih jela iz djetinjstva. Da bi došli do dvojezične e-knjižice svaki predmetni nastavnik i voditelj sekcija školske zadruge održat će i provesti radionice s učenicima 3.att.



















Projekt je započeo 13. listopada na Satu razrednika i satu Hrvatskog jezika gdje su učenici sa svojom razrednicom razgovarali o hrani i djetinjstvu. Kroz razgovor prisjetili su se mirisa i okusa koji ih podsjećaju na minule dane kao i osoba koje su bile uz njih tijekom njihovog odrastanja.
Za početak školskog projekta učenici, predmetni nastavnici odlučili su da to bude mjesec listopad jer se tada obilježava i Svjetski dan hrane. 
Svjetski dan hrane se svake godine obilježava 16. listopada, na dan kad je 1945. godine u sklopu Ujedinjenih naroda (UN) osnovana Organizacija za prehranu i poljoprivredu.
Pod sloganom “Uzgajajmo, hranimo, održimo. Zajedno” ove se 2020. godine, kao i svakog 16. listopada, obilježava Svjetski dan hrane. 
Loading...
Loading...
Loading...
1
Loading...
Školski projekt Prošlosti, sva si mi na dlanu na satu Vjeronauka
Loading...
Stablo je zaklon i štit, simbol plodnosti. Duboko ukorijenjeno u zemlji proteže se prema nebu i kao takvo je također simbol mudrog čovjeka koji poštuje zemlju i stremi k Bogu. Stablo je vrlo vrijedno i korisno za čovjeka u svakodnevnom životu.
Stablo povezuje Boga i ljude. Na prvom mjestu, stablo je simbol vjere. Štiti ga i čuva onaj koji svoju vjeru i nadu polaže u Gospodina: „Blagoslovljen čovjek koji se uzdaje u Jahvu i kome je Jahve uzdanje. Nalik je na stablo zasađeno uz vodu što korijenje pušta k potoku: ne mora se ničeg bojati kad dođe žega, na njemu uvijek zelenilo ostaje. U sušnoj godini brigu ne brine, ne prestaje donositi plod.” (Jer 17, 7)
Razmišljajući o simbolici, učenici 3.att razreda u sklopu međupredmetnog i međusekcijskog školskog projekta Prošlosti, sva si mi na dlanu, izradili su svoja obiteljska stabla.
Kao vjernici posebno smo razmišljali o drvu križa koje je zapravo drvo života. Križ je drvo smrti, jedino drvo koje ne izraste iz zemlje, već ga je ondje posadila ljudska ruka: “Bog otaca naših uskrisi Isusa kojega vi smakoste objesivši ga na drvo.” (Dj 5,30). U njemu Bog spašava svog Sina i čitavo čovječanstvo. Drvo smrti pretvara se u drvo života.
Loading...
Loading...
Loading...
2