Book Creator

Книга за реките, моретата и океаните

by Web Читалище

Cover

Comic Panel 1
Loading...
КНИГА ЗА РЕКИТЕ, МОРЕТАТА
И ОКЕАНИТЕ
Loading...
Comic Panel 1
Comic Panel 1
WEB Читалище е нова дигитална платформа за обучение на деца от българските общности по целия свят. Тя е дело на Лилия Халембакова-Павлова и Михаела Москова.
Името „читалище“ не е случайно. То говори за амбицията да се продължи една уникална българска традиция в дигиталната ера. Обединявайки обич към българския език и подкрепа на просветата, читалищната традиция създава и възможности да се предложат на любознателните най-различни клубове по интереси. При това новите технологии правят българското читалище световно – виртуалните платформи с лекота свързват деца и младежи от българската диаспора във всички точки на планетата.  
В нашите дигитални ателиета предлагаме на тези деца и юноши да се занимават с неща, които са им интересни, вълнуват въображението им и изкушават творческите им способности. Но с една важна подробност – общуването ще става на добър български език. Повече за нас можете да намерите тук.
Ние от Web Читалище знаем, че навиците за учене се изграждат трудно, а се губят лесно. Затова създадохме материали за лятото, които са напълно интерактивни. С тях децата ще учат, докато се забавляват.
Желаем на всички приключенско лято!
Comic Panel 1
Comic Panel 1
Comic Panel 1
Съдържание
Христофор Колумб и загадките на
Бермудския триъгълник

Гневът на моретата

Дунав – последната свободно течаща река в Европа

Загадките на Черно море

Езикови знания
Христофор Колумб и загадките на Бермудския триъгълник
Христофор Колумб, първият известен пътешественик, преминал през Саргасово море и района, известен сега като Бермудския триъгълник, им придал загадъчна слава, която с течение на годините се разраснала. В неговите корабни дневници има описание на запълнено с водорасли море, бележки за неизправна работа на компаса, за появата на голям пламък и странна светлина в морето. Всеки инцидент плашел и без това изнервените моряци и бил за тях предупреждение да се върнат. Слуховете за необичайните явления плъзнали навсякъде и районът скоро придобил славата на загадъчно и тайнствено място, слава, която притежава и днес.
Нямал никакви карти, които да следи, нито хора, с които да поддържа връзка, или пък място, от което да поиска помощ, нямал също никаква представа колко ще продължи пътуването или какви опасности го дебнат. Саргасово море, район с по-малко вятър, дъжд и облаци от останалата част на океана, е в централната част на Северния Атлантически океан. То е почти толкова голямо, колкото е територията на САЩ, и от всички страни е обградено с течения, които го карат да се върти бавно по посока на часовниковата стрелка. Името му произлиза от португалската дума sargaco — „водорасло“.
За да придобием обаче по-ясна представа за събитията, описани от Колумб, нека видим какви са били техническите възможности на времето, в което той осъществява своето пътуване. За сравнение можем да кажем, че през 1969 г. космонавтите до Луната са разполагали с много повече информация за предстоящия си маршрут, отколкото е имал Колумб за плаването си от три хиляди мили през 1492 г. Космонавтите имат подкрепата на огромен технически персонал на земята, снабден с най-съвършените компютри и комуникационна техника. Когато Колумб отплавал от Канарските острови с деветдесет души на три малки кораба, той не знаел почти нищо за това, което го очаква.
Името не е случайно – първите моряци, които прекосили Саргасово море, се опасявали да не заседнат, защото наличието на големи маси водорасли обикновено означава, че сушата е близо. Но в целия район океанът е дълбок няколко мили. Голям брой необичайни същества обитават Саргасово море — доплавали тук върху отломки, или пък потомци на животни, приспособили се към живота сред водораслите.
PrevNext