Book Creator

Književne preporuke učenika 2. a EBŠ

by Ivana Opačak

Cover

Loading...
Loading...
Učenici 2. a razreda Ekonomsko-birotehničke škole oblikuju kratke književne preporuke...
Povodom obilježavanja
Mjeseca hrvatske knjige u Godini čitanja
želim preporučiti djelo našega (hrvatskog) književnika.

S obzirom na to da je ovaj mjesec posvećen i sjećanju
na žrtvu Vukovara i stradale u Domovinskome ratu,
knjiga koju preporučujem je
Mali ratni dnevnik Stjepan Tomaša.
Vrsta djela: kratki roman

Kratka fabula/sadržaj:
U djelu se radi o djevojčici Cvijeti i njezinu životu u Osijeku tijekom Domovinskoga rata. Cvijeta u svome dnevniku objašnjava kako provodi dan po dan.

Tijekom toga perioda nije se često družila sa svojim prijateljima, nego je vrijeme većinom provodila u kući. Kada se stanje u državi pogoršalo, njeni su je roditelji poslali u austrijski Pinkafeld.
Zašto se meni ovo djelo sviđa?
Ovo djelo mi se svidjelo jer je jedno od rijetkih koje sam imala želju ponovno pročitati i čiju sam radnju zapamtila još od osnovne škole.

Kome i zašto preporučujem ovo djelo?
Ovo djelo preporučujem svim uzrastima jer ga mogu čitati i djeci, ali i stariji ljudi, koji će, možda, drugačije shvatiti i doživjeti ovaj roman.
Zašto sam odabrala
baš ovaj citat?
Ovo je citat koji su svi oni koji su pročitali djelo zapamtili jer je vrlo tužan i ureže se u sjećanje.
Autorica književne preporuke
i digitalnoga straničnika:
Ema J.
Djelo i autor:
Divlji konj, Božidar Prosenjak 
Vrsta djela: roman 

Kratka fabula/sadržaj:
Djelo „Divlji konj“ napisano je kao alegorija koja prenosi životne uspone i padove. Na početku je Divlji konj u stadu koje mu se ne sviđa zbog nepravde prema onima slabijima. Postaje Predvodnik stada, no uočava da nije moguće svima ugoditi te odlazi i luta sam.

Dok je bio sam, upoznao je Gospodara. Vratio se u stado i predložio novom Predvodniku da cijelo stado ode kod Gospodara, ali su ga odbili. Gospodar je Divljega konja odveo na svoje imanje i počeo ga pripitomljavati. Ondje je doživio mnogo ljubavi i prijateljstva. Ipak, odlučuje vratiti se slobodi. No završava na mukotrpnome radu u rudniku, iz kojega ga opet izbavlja Gospodar te Divlji konj ostaje na imanju ostatak života. 

Zašto se meni ovo djelo sviđa?
Volim kada me nešto ostavi bez daha, kada je nešto toliko zanimljivo da to mogu napraviti, pročitati ili pogledati u jednom dahu. Ova knjiga je jedan od primjera zadivljujućeg djela. 
Kome i zašto preporučujem ovo djelo?
Preporučila bih čitanje ove knjige mladim ljudima jer sadrži puno mudrih izreka kojima bismo se mogli voditi u životu ili makar nešto novo naučiti. 

Najljepši/Najdraži citat:
„I u izgubljenoj borbi možeš biti pobjednik ako si ostvario svoj cilj, ako si uvježbao bar jedan borilački zahvat pa se onda povukao...“ (riječi oca Divljega konja dok ga je učio o životu)

Zašto sam odabrala baš taj citat?
Citat sam odabrala jer je vrlo ohrabrujuć. Svatko se u njemu može pronaći, na primjer kada u školi dobijemo ocjenu kojom nismo zadovoljni, ali smo ipak naučili nešto što će nam stvarno koristiti. 
Autorica
književne
preporuke:
Marina M.
Djelo i autor:
Karanfil s pjesnikova groba, August Šenoa
Vrsta djela: pripovijetka

Kratka fabula/sadržaj:

(Uvod) Pripovjedač govori o žutome karanfilu koji je bio stisnut među stranicama knjige koja je sadržavala pjesme Franca Prešerna.

(Zaplet) Pripovjedač nas upoznaje sa svojim prijateljem Albertom i njegovim roditeljima, prepričavajući posljednji dan prije školskih praznika.

(Vrhunac) Pripovjedač i Albert odlaze na planinarenje, posjećuju krčmu te odlaze k Albertovim rođacima u Kranj, u kuću zvanu „Stara Pošta“, gdje upoznaju djevojku Nežu.

(Obrat) Pripovjedač i Albert posjećuju Prešernov grob, za uspomenu uzimaju karanfil, koji je pripovjedač umetnuo u knjigu među pjesme. Albert i pripovjedač zaljubljeni su u Nežu. Odlaze na Bledsko jezero, vraćaju se u Kranj.

(Rasplet) Neža umire od vrućice. Prije smrti domaćica pripovjedaču daje Nežinu knjigu s Prešernovim pjesmama. Nakon mnogo godina pripovjedač shvaća da se mnogo toga promijenilo, ali i dalje čuva knjigu s karanfilom.
PrevNext