Book Creator

Braillov redak

by Marcel Dasović

Cover

Loading...
Braillov redak
Loading...
Sadržaj:

Kratki opis Braillovog retka 3-4

Način korištenja 5-9

Kako ta osoba koristi tehnologiju 10

Glavne prednosti 11
Kratki opis Braillovog retka
Središnju poziciju u proučavanju pismenosti slijepih i slabovidnih osoba zauzima Braillevo pismo kao temelj pisane komunikacije osoba oštećena vida, čije dobro poznavanje otvara vrata obrazovanju, zaposlenju i uspjehu. Upravo iz tih razloga, zabrinjavaju podaci o trendu opadanja interesa za opismenjavanje na Braillevom pismu te njegovom aktivnom korištenju.

Brailleov redak je elektronski taktilni uređaj koji se priključuje na osobno računalo, a obično je smješten ispod tipkovnice računala. Pravokutnog je oblika, te se uz donji rub na gornjem dijelu same naprave, tj. retka, brailleov redak sadrži niz od 20, 40 ili 80 slovnih mjesta.
Način korištenja
 Za tvorbu znakova Brailleva pisma koristi se šest točkica, s pomoću kojeg se mogu dobiti 63 znaka. Šestotočka se okomito može podijeliti na dvije okomice (vertikale), a vodoravno na tri vodoravnice (horizontale). Lijeva okomica sastoji se od točkica 1, 2 i 3, a desna od točkica 4, 5 i 6; gornja vodoravnica sastoji se od točkica 1 i 4, srednja od točkica 2 i 5, a donja od točkica 3 i 6. Samostalno su prepoznatljiva trideset i dva znaka, a trideset i jedan može se prepoznati samo uz koji drugi znak ili eliminacijom s pomoću pravila o upotrebi znakova brajice.Znak koji se sastoji od točkica jedne šestotočke jest jednostavan znak. Zbog nedovoljnog broja jednostavnih znakova koriste se u Braillevom pismu i složeni znakovi koji se dobivaju kombinacijom dvaju ili više jednostavnih znakova.
Sustav znakova Braillevog pisma, definiran je jednostavnim znakovima Braillevog pisma koji su smješteni u 7 skupina. Iako se čini da ovaj sustav nije logičan te da je iznimno kompliciran, sustav ima svoju unutarnju i jedinstvenu logiku. Osnovna skupina je prva skupina u kojoj se nalazi 10 znakova, tj. različitih znakova kombinacija točkica u prve dvije horizontale (točkice 1, 2, 4 i 5). Druga skupina se tvori tako da se osnovnoj skupini dodaje (3). Treća skupina se tvori tako da se osnovnoj skupini dodaju (3, 6). Četvrta skupina se tvori tako da se osnovnoj skupini dodaje (6). U petoj se skupini osnovna skupina (prva 11 skupina od 10 znakova) spušta za jednu horizontalu. U šestoj se skupini prva dva znaka osnovne skupine (1) i (1,2) pišu zrcalno, tj. pomiču se iz lijeve vertikale u desnu. U prva dva znaka šeste skupine, zrcalni su oblik prva dva znaka osnovne skupine.
PrevNext