Book Creator

Put oko svijeta u 80 dana

by Tatjana Horvat

Pages 2 and 3 of 51

Jules Verne: Put oko svijeta u 80 dana
Loading...
Knjiga Put oko svijeta u 80 dana Julesa Vernea korištena je za projekt u Godini čitanja. U suradnji sa školskom knjižnicom učenici su za lektiru s učiteljicom Ljiljanom pročitali knjigu. Učiteljica likovne kulture Jasna naslikala je veliku zemljopisnu kartu. Savjetima joj je pomogla učiteljica geografije Sanja Nekić. Prema vlastitom izboru učenika nastali su radovi s kulturnim dobrima i građevinama iz raznih dijelova svijeta.
Loading...
Loading...
Karta putovanja Phileasa Fogga preuzeta je na adresi: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1436374
By Roke - Self-published work by Roke, CC BY-SA 3.0,
Loading...
Phileas Fogg glavni je lik u romanu koji je 1872. godine objavio Jules Verne pod naslovom Oko svijeta u osamdeset dana. Originalni naslov djela je Le tour du monde en quatre-vingts jours (engleski prijevod je Around the World in Eighty Days a na hrvatskom se najčešće prevodi kao Put oko svijeta u 80 dana).
Loading...

Loading...
Kao inspiracija za roman poslužio je život pravog svjetskog putnika Williama Perryja Fogga.
Učiteljica Jasna izradila je veliku kartu svijeta na koju smo kasnije zalijepili slike i njihove opise kao i sažetak romana Julesa Vernea. Uz radove su navedeni podaci s poveznicama na opise kulturnih dobara koja radovi predstavljaju. Na kraju knjige možete u testu provjeriti što ste naučili o kulturnim dobrima (neka od njih se spominju u romanu a ostala su izabrali sami učenici).
Big Ben je nadimak velikog zvona unutar sata na sjevernom dijelu Westminsterske palače u Londonu. Najveći je četverostrani sat koji zvoni i treći najviši satni toranj na svijetu. Pod zaštitom je UNESCO-a. Na poveznici poslušajte melodiju najpoznatijeg sata na svijetu!
Radnja romana započinje 1872. godine u Londonu. Glavni lik je Phileas Fogg, čovjek od oko 40 godina, lijepih crta lica, visokog i elegantnog stasa, svijetle kose i zalisaka, smirena i pribrana držanja, hladnokrvan i bistrog pogleda (tip hladnokrvnog Engleza), precizan poput kronometra.
Redovito je posjećivao klub Reform gdje se družio s ostalim gentlemenima.

Njegova glavna zabava u klubu bila je čitanje novina i igranje whista, popularne kartaške igre. Bio je matematički točan za doručak i objed koji su bili uvijek u isto vrijeme, u istoj dvorani i za istim stolom. Kući se vraćao točno u ponoć.

Jean Passepartout (od franc. „Passe par tout“ – uslobodnom prijevodu „Sve prošao“) bio je častan momak, ugodnog lika, ispupčenih usana, miran i uslužan, dobroćudne okrugle glave, krupnog i snažnog tijela, mišica ojačanih tjelovježbom, smeđe kose pomalo razbarušene. Kao sluga Phileasa Fogga počeo je raditi 2.10.1872. 
PrevNext