Book Creator

Međuopćinski LiDraNo 2022.

by OŠ Nedelišće

Cover

Loading...
Međuopćinska smotra LiDraNo 2022.
Loading...
Izložba literarnih i novinarskih radova
Novinarski radovi
LEA 29407, 8. razred

DAVOR ŽERJAV, UČITELJ I AUTOR KNJIGA

MISLIO SAM DA MI PISANJE BAŠ NE IDE OD RUKE
Živimo u vremenu u kojem svakodnevno izlazi mnoštvo knjiga. Neke želimo, a neke moramo pročitati. Zanimanja za određene knjige i užitak u čitanju knjiga gotovo uvijek se bore s manjkom vremena ili jednostavno krivim navikama današnjih generacija. Učitelji hrvatskoga jezika slove kao prvi uzor kad je čitanje u pitanju, a nedavno smo doznali da učitelj naše škole čak i piše knjige, stoga smo odlučili razgovarati s Davorom Žerjavom, učiteljem hrvatskoga jezika i autorom knjiga.

Koje ste knjige voljeli čitati u djetinjstvu, koja je knjiga obilježila Vaše djetinjstvo?

Hm, komplicirano je… Teško mi je izdvojiti neku knjigu koja je posebno obilježila moje djetinjstvo jer su mi skoro sve bile drage, ali knjige poput Hitrecovih „Smogovaca“, Kušanove „Ljubavi ili smrti“ ili Krilićevog „Prvog sudara“ su mi nekako odskočile. Dakle, humoristični romani, romani u trapericama ili priče o suvremenome životu su me najviše privukle čitanju u višim razredima. Možda bi se Brlićkine „Priče iz davnine“ mogle nazvati knjigom koja je obilježila moje djetinjstvo, jer Ivana mi je kroz te bajke približila književnost kao umjetnost. 
Jeste li pročitali baš sve lektire, koja Vam je najdraža i zašto?

Mi smo općenito puno više čitali kad smo bili u osnovnoj i srednjoj školi nego što vi danas čitate jer su bila drukčija vremena. Imali smo manje televizijskih programa, a Internet još uvijek nije postojao. U osnovnoj školi sam pročitao kompletnu lektiru u svim razredima, to je nekako bilo potpuno normalno, u srednjoj školi sam pročitao veliku većinu (priznajem da sam od poneke teške knjige i odustao, ali rijetko). Najdraža knjiga mi je „Sofijin svijet“ norveškog pisca Josteina Gaardera. Najbolja mi je zbog toga što sam, u vrijeme kad sam ju čitao, već „zaglibio“ u filozofiju koju sam od svih znanosti najviše cijenio. Gaarder je „Sofijin svijet“ napisao kao roman o filozofiji koji je poput udžbenika, ali s odličnom uzbudljivom i neobičnom pričom. Pomoglo mu je to što je radio kao profesor filozofije u srednjoj školi. 

ČITATELJSKE NAVIKE JEDNOG UČITELJA

Čitate li i danas knjige, koliko, kako birate naslove?

Naravno da čitam, pročitam u prosjeku jednu knjigu mjesečno. Naslove često biram prema preporukama prijatelja ili prema vlastitoj znatiželji.
Koje žanrove čitate u slobodno vrijeme? Koja je knjiga na Vas ostavila najveći utjecaj?
U književnosti me najviše privlače filozofski i kriminalistički romani, međutim, vrlo često uopće ne čitam književnost, nego znanstvene ili popularnoznanstvene tekstove vezane uz umjetnost, povijest ili neku prirodnu znanost (najčešće fiziku). Knjiga koja je na mene kao na odraslu osobu ostavila najveći utjecaj jest knjiga Milana Fizija „Fotografija“, po mojem mišljenju najbolja knjiga o fotografiji koja je napisana na hrvatskome jeziku.
 
Jeste li kao dijete voljeli pisati, kakve ste ocjene dobivali iz pisanih radova?
 
Nisam pretjerano volio pisati i mislio sam da mi pisanje baš ne ide od ruke. Pisanje je ozbiljna stvar, rekao bih da je čak ozbiljnija od govorenja. Ono što zapišeš, to ostaje kao trag iza tebe. Zato sam uvijek pisanju pristupao oprezno, možda ponekad i sa strahom. Sjećam se da sam se u osnovnoj školi mučio s pisanjem tekstova. Kako početi? Što napisati da tekst bude zanimljiv i dobar? Koje riječi upotrijebiti? Uvijek sam mislio da imamo premalo vremena za pisanje tekstova, meni je uvijek trebalo više vremena za pripremu i pisanje od drugih. Možda sam komplicirao bez pravoga razloga. 
PrevNext