Book Creator

Созопол

by Mikaela Ivanova

Cover

Loading...
Созопол
Loading...
Созопол е град в Югоизточна България на Черно море .Разделен е на Стар и Нов град, между които се намира Морската градина. Старият град е разположен на малкия полуостров Скамний, вдаден между Созополския залив  и залива Коренята. Разстоянието до Бургас е 34км. Наследник е на гръцката колония Аполония и заедно с Несебър е един от най-старите български градове. От античността до XVII век Созопол е процъфтяващ търговски център. Той е известен като рибарски и винен център и заема важно място в търговията със зърно от Тракия. 
Подводните проучвания в созополското пристанище разкриват останки от жилища, керамични съдове, каменни и костни оръдия на труда от бронзовата епоха. В созополския залив са открити и многобройни каменни котви и щокове.Те свидетелстват за активно корабоплаване още от най-дълбока древност. Градът израства като важен търговски и пристанищен център. От XVIII-XIX в. са запазени църкви и множество къщи от дърво и камък, създаващи неповторимия архитектурен облик на днешен Созопол. Старинни икони и великолепни дърворезбени иконостаси представят забележителните постижения на художествените занаяти от това време. През лятото на 2010 г. при археологически разкопки на остров Св. Иван е открит реликварий, който предизвиква истинска сензация. 

В града се намира читалище „Отец Паисий“. То е сред най-активните от 11-те читалища в общината. В него функционират 9 художествени колектива: детски и женски танцови състави, театрална трупа, школа по модерен и класически балет, школа по изобразително изкуство, група за стари градски песни, фолклорна група, езикова школа
През 1961 година Светият синод предоставя сградата на храм „Свети Кирил и Методий“ за създаване на музей, в който да се съхраняват и експонират археологическите материали, откривани в Созопол и околностите. От август 1978 година за нуждите на музея са предоставени зали и помещения и в Културния дом. Музеят притежава редица уникати, част от които са достояние на обществеността и научните среди в страната и чужбина. Структуриран е в две направления: археология и християнско изкуство.Археологическият музей в Созопол е част от Стоте национални туристически обекта .
Архитектурно-исторически комплекс "Южна крепостна стена и кула"
Сградата на музейния комплекс е разположена в югоизточната зона на полуостров Скамний тръгвайки в посока изток от Морска градина по улица „Южна панорамна алея“ непосредствено над нивото на Черно море.
Тракийски надгробни могили
По височините на Меден рид и хълмовете около крайбрежието са разположени множество могили – следи от погребалните ритуали на траките. В миналото общият им брой е бил около 1500. До днес са оцелели по-малко като някои от тях са археологически проучени.
Антични некрополи
Изследователите насочват усилията си предимно към проучване на некрополите и материалите, откривани в тях. Днес по-известните некрополи на античната Аполония Понтика са тези в Морската градина и местностите Харманите, Буджака (частични спасителни археологически разкопки) и Калфата (тук ежегодно се провеждат археологически разкопки от българо-френски екип).
Снимки от други части на града
PrevNext