Book Creator

ANALYTICAL THINKING PROJECT

by Yasemin Ulusal

Cover

Loading...
Loading...
Designing My Detective Story
Loading...
Loading...
Loading...
ONUR ATEŞ ANATOLIAN HIGH SCHOOL
1. HİKAYEMİZ 
EMMA'NIN ÖLÜMÜ
EMMA'NIN ÖLÜMÜ
Emma Jolie konuşkan, arkadaş canlısı,iyi niyetli,iyi kalpli ve çok tatlı bir kızdı. Fakat son üç aydır kimse Emma'dan haber alamıyordu. Emma ailesini ve arkadaşlarını korkutacak şeyler yapmazdı. Peki neredeydi bu iyi niyetli kız? Bu sıralar şehirde epey korku salan ve hala yakalanmamiş olan seri katil Adam Miller'sa Emma'nın ailesini daha çok korkutuyordu. Polis ekipleri üç aydır hiç bir ize rastlamamıştı.  Bu işte bir gariplik olduğunun Emma'nın ailesi gibi herkes farkındaydı. Bu sebeple Emma'nın babası şehrin en iyi dedektiflerinden biri olan Thimoée Josef'i tuttu .Dedektif bir polis olan Cherly Martin ile organize olarak çalışıyordu. Uzun çalışmalar sonucu bulduklari ilk delil ise Emma'nın üzerinde kan lekeleri olan saç tokası olmuştu.
Emma kaybolmadan birkaç gün önce tuhaflaşmaya başlamıştı. Ablası Emma’nın bu hareketlerini fark etti, onunla konuşmak istedi fakat Emma bir şey anlatmadı. Emma o gün öğleden önce sevgilisi Adam Miller ile buluşacaktı. Emma buluşmak için evden çıktıktan sonra onu gören kimse olmadı ve polis teşkilatında çalışan ablası Cherly, Emma’nın sevgilisi Adam’dan şüphenelerek bunu dedektif Josef’e iletti. Bunun üzerine Josef Adam Miller adına araştırmalar yapmaya başladı. Bütün oklar Adam’ın Emma’yı kaçırdığına yönelikti. Emma’nın tokasındaki kan lekeleri aralarında bir çatışma olduğunu gösteriyordu. Bu deliller sonucu Adam baş şüpheli olmuştu. Josef Cherly ile konuşurken Cherly’ın cümleleri hep Adamı suçlamaya yönelikti. Josef bu olaydan şüphelenmişti.
Josef, Adam Miller'ın geçmişinin araştırılması için bu davada birlikte çalışmaya karar verdiği polis memuru Cherly'e görev verdi.Araştırmalar sonucunda Adam'ın bir seri katil olduğunu öğrenen Cherly'nin adeta kanı donmuştu.Kardeşi için olan endişesi daha da artmıştı.Emma'yı sevgilisi kılığındaki seri bir katil olan Adam Miller'ın kaçırdığı artık kesindi.Peki Emma yaşıyor muydu? Cherly sonuçları Josef'e gösterdi.Josef Cherly'e elinde Adam'a ait bir adres olup olmadığını sordu.Ellerindeki tek delil olan buluşma yerinde bulunan kanlı toka yetersizdi.Delil toplamak için Emma'nın daha önce Cherly'e verdiği adrese gittiler.Evden birkaç doku alındı ve tokayla beraber labaratuvara yollandı.Sonuçlara göre kanlı tokadaki dokular ve Adam'ın dokuları birebir uyuyordu.Delilde hazırdı.Geriye yalnız Adam'ı ve Emma'yı sağsalim bulmak kalmıştı. Bunun içinde bir suçlunun her zaman saklanmak için ikinci bir sığınağı olacağını bilen Josef çevredekilere Adam'ın başka bir evi olup olmadığını sordu. Ormanda gittiği bir kulübe olduğunu öğrendi.Hemen kulübeye gidildi.Kulübenin kapısında onları karşılayan kan izleri doğru geldiklerini kanıtladı.İçeriye girdiler. Emma yerde yarı baygın yatıyordu.Hala yaşayan Emma'yı hemen aldılar. Her şeyden habersiz uyuyan suçlu Adam Miller ise uyandığında cezasını çekmek üzere içeri alınmıştı bile.Ünlü dedektif Josef ve yardımcısı Cherly bu olayı da soğukkanlılıkla ve dikkatle çözmüşlerdi.
1. OUR STORY
EMMA'S DEATH
EMMA'S DEATH
Emma Jolie was a talkative, friendly,well-meaning,kind-hearted and very sweet girl.But for the last three months, no one has heard from Emma. Emma didn't do things to scare her family and friends.And where was this well-meaning girl?.Meanwhile, serial killer Adam Miller, who has been causing quite a lot of fear in the city and has still not been caught, was scaring Emma's family more. tues.The police teams had not seen a trace of him for three months,everyone knew, as did Emma's family, that something was wrong in this business, so Emma's father hired Thimoée Josef, one of the best detectives in the city.The detective was working in an organized manner with a policeman, Cherry Martin.The first evidence they found as a result of long studies is Emma's hair clip with blood stains on it was
  It was getting weird a few days before Emma disappeared. Her sister noticed Emma's actions, wanted to talk to her, but Emma didn't tell her anything. Emma was supposed to meet her boyfriend Adam Miller before noon that day. After Emma left the house to meet up, no one saw her, and her older sister, Cherry, who works in the police department, was suspicious of Emma's boyfriend, Adam, and passed it on to detective Josef. So Josef started doing research on behalf of Adam Miller. All the arrows were directed at the fact that Adam kidnapped Emma. The bloodstains on Emma's clasp indicated a decoupling between them. As a result of this evidence, the man became the main suspect. When Josef was talking to Cherry, Cherry's sentences were always aimed at blaming the Guy. Josef was suspicious of this incident. Josef assigned police officer Cherry, with whom he decided to work together on this case, to investigate the background of Adam Miller.As a result of research, Cherry's blood was almost frozen when she found out that Adam was a serial killer.His anxiety for his brother had grown still greater.It was now certain that Adam Miller, a serial killer disguised as his girlfriend, had kidnapped Emma.And was Emma alive? Cherry showed the results to Josef.Josef asked Cherry if she had an address for Adam.The bloody clasp found at the meeting place, which was the only evidence they had, was insufficient.They went to the address that Emma had previously given to Cherry to collect evidence.A few tissues were taken from the house and sent to the laboratory with the buckle.According to the results, the tissues in the bloody buckle and Adam's tissues matched one-on-one.He was present at the evidence.All that was left was to find Adam and Emma safe and sound. Knowing that a criminal in this will always have a second shelter to hide in, Josef asked those around him if Adam had another house. He found out that there was a hut in the forest where he went.The hut was immediately reached.The traces of blood that greeted them at the door of the hut proved that they had come right.They went inside. Emma was lying half-unconscious on the floor.They immediately took Emma, who is still alive. Miller, the guilty Man who slept unaware of everything, was already taken in to serve his sentence when he woke up.The famous detective Josef and his assistant Cherry also solved this incident in cold blood and with care.
OUR CHOSEN CHARACTERS
PrevNext