Book Creator

Bułgaria

by Ferber Weronika

Cover

Loading...
Loading...
Kuchnia Bulgarska
Kuchnia bułgarska – narodowa kuchnia Bułgarów mająca wiele cech wspólnych dla kuchni krajów bałkańskich. Oprócz elementów rodzimych skupia w sobie wpływy kulinarnych tradycji tureckich, greckich, a nawet włoskie i węgierskie.
Z czego słynie kuchnia w Bułgarii
Do głównych zalicza się potrawy gulaszowe – zarówno wegetariańskie, jak i przygotowane na bazie jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny, kurczaka czy mięsa koziego. W Bułgarii nie jest popularne smażenie w głębokim oleju, natomiast wiele potraw przygotowywanych jest na ruszcie (meszana skara).
GJUWECZ
Jednym z najbardziej znanych i popularnych dań bułgarskich jest gulasz podawany na stół w ceramicznym naczyniu zwanym tak jak potrawa gjuwecz Mięso (jagnięcina, wołowina lub wieprzowina) wchodzące w jego skład dusi się zazwyczaj na wolnym ogniu lub węglu drzewnym i łączy się z warzywami dopiero na ostatnim etapie przygotowań, co pozwala zachować walory odżywcze wszystkich składników potrawy. Taki sposób przyrządzania czyni mięso miękkim i umożliwia przenikanie się różnych smaków. Istnieje wiele przepisów na ten bułgarski gulasz. Gjuwecz podawany jest przeważnie z białym chlebem, rzadziej z ryżem.

You've reached the end of the book

Read again

Made with Book Creator

PrevNext