Book Creator

Hrdinové kolem nás

by Kamila Szotkowská

Cover

Loading...
HRDINOVÉ
KOLEM NÁS
Velitel hasičů Tomáš Kohut.
Otázky žáků 6. a 7. ročníků.
Rozhovor organizovala paní učitelka Iveta Janiková.
Awesome
1. Chtěl jste se stát hasičem již v dětství?
Jak jste se dostal k této práci?
2.  K jakým zásahům vyjíždíte nejčastěji?

Ano, hasičem jsem už od svých osmi let. Nejdříve jsem byl mladým požárníkem, protože před rokem 1991 se jednalo o Svaz požární ochrany a členové byli „Požárníci“. V osmnácti jsem byl zařazen do zásahové jednotky jako hasič a po vojně v jednadvaceti jsem byl zařazen do funkce velitele družstva. V roce 2005 pak bylo rozhodnutím zastupitelstva obce schváleno zaměstnání dvou hasičů v naší obci a můj koníček se stal mým povoláním.  
Nejčastěji zasahujeme u technických pomocí, tyto tvoří drtivou většinu všech zásahů. Je to dáno i tím, že se staráme „navíc“ i o vodní hospodářství naší obce a další její potřeby nad rámec „standardních“ činností hasičských jednotek. Mezi tyto pomoci ale patří i ty „emergentní“ tedy neodkladné. Například na žádost zdravotnické záchranné služby, jsme předurčeni pro poskytování první pomoci v případě, že má ZZS kapacitní problém a my to máme k pacientovi blíže.
3. Který zásah byl pro Vás
„nezapomenutelný“, nejzajímavější?
Tak těch by bylo, bohužel většina tragických, které nechci prezentovat. Z poslední doby to byla například dopravní nehoda dvou kamionů na obchvatu naší obce. Dva rozbité kamiony, jeden na boku. Všude rozházené kusy vozidel a nákladu… a to zajímavé na tom je, že se to obešlo bez zranění. 
V život ohrožujících případech tedy zasahuje naše jednotka dříve než ZZS, která pak přijíždí na místo později a pacienta si převezme. Naše jednotka je také předurčená k zásahům u dopravních nehod a je vybavena a vyškolena k vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. No a jsme hasiči, takže samozřejmě jezdíme i hasit. Hasiči prostě musí umět všechno.   
Yeah
4. Bál jste se někdy o svůj život,
měl jste strach?
5. Vyžaduje Vaše práce dobrou
fyzickou kondici? Jak těžká je
výstroj hasiče?
Ano, je přirozené že má člověk strach, ten mu dává ostražitost a uvědomění si že mu hrozí nebezpečí. Jen blázen se nebojí a jde do čehokoli po hlavě. Je nutné si dávat neustále pozor na hrozící nebezpečí a adekvátně na něj reagovat a přijímat taková rozhodnutí, aby se minimalizovalo nebo zcela vyloučilo riziko úrazu nebo zranění, a to jak hasičů, zachraňovaných osob, zraněných, tak třeba i jen okolo přihlížejících. 
Zásahovým hasičem může být osoba starší osmnácti let, která je zdravotně, fyzicky a odborně způsobilá a k tomu i ta fyzická kondice samozřejmě patří. U mladších členů zpravidla převyšuje ta fyzická kondice a u těch starších zase převyšují zkušenosti a odborná způsobilost, takže se to všechno navzájem doplňuje. Kompletní hasičská výstroj, tedy třívrstvý zásahový oblek, obuv, rukavice, přilba a dýchací přístroj s maskou váží asi 22Kg.   
6.  Jste starostou dobrovolného sdružení. Účastníte se soutěží v hasičských dovednostech. Kterých úspěchů si ceníte?
7. Jak vypadá Vaše spolupráce se školou – co je její náplní ?

Největší úspěchy sklízí naše družstva mladších i starších mladých hasičů, dorostu, žen a nakonec i mužů. Soutěžíme v požárním útoku, kdy jde o to v co nejkratším čase s předepsanou výzbrojí sestříknout dvěma proudy vody terče. Pak máme silové soutěže takzvané TFA (Toughest Firefighter Alive), kterých se naši členové účastní od těch nejmladších kluků a děvčat až po dospělé muže a ženy. Pořádáme také soutěž Karpatský šerpa, kdy tříčlenné družstva šerpů, šerpyň a šerpyňčat vynášejí zátěž v krosně od hasičské zbrojnice až na chatu Skalka. Také občas soutěží i ti zásahoví hasiči, a to ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, kde naše družstvo také reprezentuje naši jednotku. A úspěch, kterého si vážím nejvíce je to, že tyto soutěže baví zejména naše mladé hasiče a hasičky, kteří tím získávají zkušenosti a dovednosti. Tyto pak v dospělosti využijí a třeba z nich budou i noví hasiči v naší zásahové jednotce.   
Tak se školou i školkami spolupracujeme rádi. Organizujeme taktická a prověřovací cvičení, nebo třeba jen ukázky techniky nebo vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Je v našem zájmu, aby děti věděly, jak systém funguje a co se jak dělá, co k čemu slouží, jaká rizika hrozí a jak lze v krizové situaci nejlépe pomoci. Když můžeme, vždy rádi pomůžeme.  
Boom
PrevNext