Book Creator

Seniausia knyga

by Skaitykla Berzu

Cover

Loading...
Loading...
Seniausia šeimos, giminės knyga, jos istorija
Panevėžio Beržų progimnazijos 6a klasės mokinių tyrimas ,,Seniausia reikšminga šeimos knyga, jos istorija“

    Per lietuvių kalbos ir literatūros pamokas klajodami lietuviško rašto keliais, šeštokai buvo paskatinti patyrinėti ir jų pačių namuose saugomas seniausias reikšmingas knygas, kurias vėliau, minėdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, pristatė savo klasės draugams ir mokyklos bibliotekininkei.
   Daugeliui tai buvo nauja ir įdomi patirtis, paskatinusi išsiaiškinti, kas ir kada parašęs seniausią knygą, saugomą jų šeimose, išsiaiškinti, kokia šios paskirtis ir turinys.
    Vieni aptiko ypatingų žymių: įrašų, užlenktų puslapių kampelių, kieno nors pabrauktų eilučių, liudijančių, kad jos kadaise kažkam buvo labai svarbios, kiti iššniukštinėjo, jog seniausios knygos jų namuose – tikros ilgaamžės keliauninkės, perduodamos iš kartos į kartą, treti panūdo net perskaityti ir suprato, kad jos yra magiškos, keliančios šiurpą, nuviliojančios į sapnų karalystę, įkvepiančios filmų kūrėjus ar net labai naudingos.  
   Tai traukė sužinoti dar daugiau – kaip tiriamoji knyga pateko į namus? Dėl to reikėjo pakalbinti šios savininką, kuris noriai leidosi į prisiminimus, dalindamasis mintimis, kuo saugoma knyga jam brangi.
   O galiausiai smalsuoliui iškildavo dilema, ką su tokiu turtu jis dabar darys, kaip kurs tolesnę šeimos knygos istoriją, - juk šio lobio likimas – jau jo rankose...
 Žinoma, labiausiai visiems rūpėjo, kuriam gi pavyks pasipuikuoti savo namuose radus pačią seniausią knygą. Ji - 102 metų senučiukė proprosenelės maldaknygė, išleista 1919 metais, glaudėsi Edgaro Vaičaičio rankose. Apie ją ir kitas kviečiame paskaityti plačiau šioje elektroninėje knygelėje. Beje, tyrimo objektai surikiuoti pagal savo amžių. Seniausiems, kaip ir pridera, užleista garbingiausia vieta – virtualios knygutės pirmuosiuose puslapiuose.

Lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja Vaida Batavičienė  

Seniausios knygos mano šeimoje – proprosenelės maldaknygė ir tėvų vadovėlis


  Mano šeima turi labai seną senelio išsaugotą proprosenelės maldaknygę „Pulkim ant kelių!“, kuri yra išleista Berlyne 1919 metais. Šiai knygai dabar yra 102 metai. Tai yra Šv. Kazimiero draugijos leidinys. Čia sudėtos maldos, psalmės, giesmės, šventųjų litanijos. Kai kurie žodžiai yra parašyti keistai, pavyzdžiui: „Mišparų maldos“, tai, manau, būtų vakarinės pamaldos, „Metai tur mėnesių 12, savaičių (nedėlių) 52 (ir dieną vieną), dienų paprastai tur 365; po kiekvienų ketverių metų priauga viena diena.“.
    Dar viena senutėlė knyga mano šeimoje - Marijos Gylienės „Lietuvių kalbos vadovėlis I klasei“. Jis išleistas 1976 metais Kaune, leidykloje „Šviesa“. Taigi šiam vadovėliui yra jau 45 metai. Iš jo mokėsi ir mano tėvai. Kainavo 18 kapeikų. Parašytas kaligrafiniu šriftu.
    Džiaugiuosi, kad atlikdamas šį tyrimą, sužinojau, kokių įdomių turtų galima rasti mano namuose.

Edgaras Vaičaitis, 6a kl.

Seniausia šeimos knyga – be iliustracijų

 Seniausia knyga mano šeimoje – B.Traveno „Medvilnės rinkėjai“. Ją iš vokiečių kalbos išvertė K. Grigas. Ši storoka 351 puslapio knyga yra išspausdinta 1961 metais Vilniuje, „Valstybinės grožinės literatūros leidykloje“.
  Čia rašoma apie Meksikos medvilnės rinkėjus ir jų gyvenimus bei pasiekimus. Labai realistiškai vaizduojama paprastų žmonių kova dėl duonos kąsnio: varginantis darbas ir gyvenimas pusbadžiu. Skaitant kūrinį, prieš akis iškyla margas Meksikos miesto vaizdas ir pagrindinio knygos herojaus Galeso patirti išgyvenimai bei vargai.
  Šią knygą mano močiutė gavo dovanų, kuria labai džiaugėsi. Man, augančiai prie kiek kitokių skaitinių, toks džiugesys sunkiai suprantamas - joje nėra jokių paveiksliukų, tik daug teksto, kuris lavina skaitytojo vaizduotę.

Džestina Čepulytė, 6a kl.
PrevNext