Book Creator

Święci

by Bartosz

Cover

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Informacje na temat Świętych
Loading...
Spis treści
str 1 okładka
str 2 Spis treści
str 3 Informacje o świętym Aleksander
str 4 Informacje o św Antonim
str 5 informacje Św Grzegorz
Św Aleksander
Urodził się w rodzinie wepskich bogobojnych chłopów, Stefana i Wassy. Według hagiografii rodzice, gdy dorósł, planowali znaleźć dla niego żonę. Młodzieniec postanowił jednak zostać mnichem. Po spotkaniu z mnichami z Monasterze Wałaam (Valamo) zdecydował dołączyć do tejże wspólnoty monastycznej. Po przejściu rzeki Świr w czasie podróży na północ miał usłyszeć głos, który zapowiadał wzniesienie przez niego monasteru na tym właśnie miejscu. W 1474 dotarł do klasztoru Wałaam i złożył tam wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię mnisze Aleksander. Już po tym wydarzeniu na Wałaam mieli dotrzeć poszukujący go rodzice. Mnich Aleksander przekonał jednak ojca i matkę, by również wstąpili do monasterów. Tak też uczynili; Stefan przyjął imię zakonne Sergiusz, zaś Wassa - Barbara.
Św Antoni
W 1231 roku ciężko zachorował na puchlinę wodną. Zmarł 13 czerwca tego samego roku w wieku 36 lat. Choć Antoni spędził w Padwie zaledwie ostatnie półtora roku przed swoją śmiercią Padwa uznała od razu za swego naczelnego świętego. Niecały rok później został kanonizowany przez Grzegorza IX.
Papież pod koniec życia podupadł na zdrowiu i cierpiał na podagrę; zmarł 12 marca 604 roku. Niedługo po śmierci został ogłoszony świętym przez aklamację Rzymian Santo subito, wśród których cieszył się popularnością. W 1298 roku został ogłoszony przez papieża Bonifacego VIII doktorem Kościoła.
Św Grzegorz
Mały quiz
Gdzie urodził się Św Aleksander?
W jakim roku Św Antoni zachorował na puchlinę wodną?
Kim był Św Grzegorz?
KONIEC!!!
PrevNext