Loading...

Loading...
24-ти май - ДЕН НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ И КУЛТУРА 

Защо празнуваме 24-ти май?

24-ти май е ден на българската просвета и култура

Братята Кирил и Методий са създатели на славянската азбука.
създател
- творец, изобретател
Кои са братята Кирил и Методий?
...И така, отдавна, преди много години, в град Солун (царство Византия), в семейството на Леон и Мария се родили седем момчета. Най-големия син нарекли Методий, а най-малкия кръстили Константин. Синовете пораснали неусетно, били много умни и трудолюбиви. Завършили училище с отличие. Методий назначили да работи като управител на голяма област близо до Солун, а Константин заминал да учи в Константинопол, в най-доброто училище по това време - Магнаурската школа. С всеки изминал ден двамата братя жънели нови успехи и за тях се разчуло надлъж и нашир.
Един ден при императора на Византия дошъл пратеник от далечното кралство Моравия. Той бил изпратен от Моравския княз Ростислав, за да моли императора за помощ.
Един ден при императора на Византия дошъл пратеник от далечното кралство Моравия. Той бил изпратен от Моравския княз Ростислав, за да моли императора за помощ.
В Моравското кралство, хората си нямали свои букви, не можели да четат и пишат, нямали и свои книги. От близки и далечни кралства им предлагали чужди книги и букви. Хората от Моравия се опитвали да научат тези букви, но за тях те били трудни и неразбираеми, защото не приличали на техния език. Тогава княз Ростислав решил, че е време да намери букви за езика на неговите поданици. За да могат и те да четат и пишат на своя роден език.
Императорът не се поколебал и за миг, когато пратеникът му разказал защо го изпраща неговият владетел. Щял да помогне на княз Ростислав и знаел точно кого да изпрати - двамата братя Константин – Кирил* и Методий. Бил сигурен, че никой друг не би се справил с такава трудна задача.
* Константин приема по-късно монашеското име Кирил

Императорът наистина бил прав. Само за няколко месеца Константин създал буквите за хората от Моравия - славяните. Той нарекъл азбуката Глаголица. Двамата братя превели много книги от гръцки и латински на славянски език. Преписали и Библията на славянски. Хората вече имали свои букви и можели да четат и пишат на своя роден език. Християните в Моравия били щастливи, че вече можели да четат Божието слово, което укрепило още повече вярата им. Славата на двамата братя се разпростряла надалеч и всички говорели за тяхното геройство.
Името идва от старобългарската дума “Глаголъ”, която означава “дума”. И до днес тя е единствената азбука, в която буквите си имат имена. Казват, че така по-лесно се запомнят.
А ето и (едно от тълкуванията) какво послание носят буквите от глаголицата:
А ето и (едно от тълкуванията) какво послание носят буквите от глаголицата:

"Аз, знаейки буквите, ще мога да чета, да опозная живота, доброто и злото в него, да обичам, да прощавам, да съм човек..."