Book Creator

Stoji grad - Vukovar

by Dubravka Vajdić Kolarić

Cover

Loading...
Loading...
STOJI GRAD - VUKOVAR
Povijesna barokna jezgra grada Vukovara daje gradu prepoznatljivu vizuru. Središte Starog Vukovara prepoznatljivo je po kućama s baroknim lukovima građenim u tipičnom stilu baroka.
Nekoć su to bile obrtničke radionice i trgovine koje su rječito govorile o ekonomskoj moći bogatijeg sloja vukovarskog građanstva. Istodobno s prepoznatljivom baroknom izgradnjom Starog Vukovara tijekom 18. st., razvija se i prostor Novog Vukovara. Tako zaokružena barokna cjelina do danas je ostala dominantan stilski sloj povijesnog Vukovara, s brojnim arhitektonskim spomenicima velike likovne i ambijentalne vrijednosti. Nakon velikog stradanja, barokna jezgra grada je obnovljena.
BAROKNA JEZGRA VUKOVARA
http://turizamvukovar.hr/istrazite/kulturna-bastina/, pristupljeno 12. 11. 2021.
https://www.radionica-arhitekture.hr/dvorac-eltz, pristupljeno 12. 11. 2021.
Vlastelinski dvor obitelji Eltz u Vukovaru jedna je od najmonumentalnijih feudalnih arhitektonskih cjelina u Slavoniji. Objedinjuje zgradu dvora koja je služila kao rezidencija grofovske obitelji, četiri barokne kurije u kojima je bila smještena uprava velikoga feudalnog imanja, gospodarske zgrade, crkvu sv. Roka, te Oranžeriju, koja je danas galerija, i perivoj koji se pruža od dvora otvoren prema Dunavu. Konačni izgled dobiva početkom 20. stoljeća.
Danas je u dvorcu smješten Gradski muzej Vukovar sa Zavičajnom zbirkom, Zbirkom Bauer i Zbirkom Muzej Vukovara u progonstvu koju čine donacije hrvatskih i europskih umjetnika. Kompleks dvorca Eltz gotovo je potpuno uništen u Domovinskom ratu te je obnovljen sredstvima Vlade Republike Hrvatske kroz projekt “Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol“.
DVORAC ELTZ
https://hr.wikipedia.org/wiki/Dvorac_Eltz_u_Vukovaru, pristupljeno 12. 11. 2021.
Izvor: https://www.cosy.sbg.ac.at/~zzspri/travels/99_Vukovar/Vukovo99.html, pristupljeno 12. 11. 2021.
Najstarije i najveće vukovarsko ulično raspelo dalo je naziv cijelom dijelu Starog grada – Kod bećarskog križa. Raspelo je podignuto 1805. godine kao prvi kameni javni križ u gradu (stariji, iz 18.st., bili su drveni). Neobično ime po kojem se cijeli taj dio grada naziva „Kod bećarskog križa“, po tradiciji je vezan uz nekadašnju obližnju mušku šegrtsku školu. Navodno su se na tom mjestu, kod Kristovog raspela, okupljali učenici te škole, lokalni bećari pa otuda i potiče naziv Bećarski križ.
Ovo najpoznatije kameno raspelo stradalo je tijekom Domovinskog rata, da bi ga potom okupacijske vlasti potpuno srušile. Bećarski križ prvi je puta obnovljen 2009. Bećarski križ važan je dio kulturne baštine, tradicije i radosti Vukovaraca jer je posebno vezan uz mladost starije populacije te je dio prepoznatljivog vukovarskog identiteta koji s ponosom čuvamo.
PrevNext