Book Creator

Projekty on-line

by Justyna Zamojda - Fundacja CEO

Cover

Loading...
Loading...
PROJEKT MŁODZIEŻOWY ON-LINE
WZÓR NA ŚCISŁE
Loading...
PRACA NAD PROJEKTEM W 6 KROKACH
W ramach programu "Wzór na ścisłe", jednym z głównych zadań jest stworzenie projektu młodzieżowego przez młodzież ze STEM Klubu.

Projekt "Globalne wyzwanie - lokalne rozwiązanie" miał na celu umożliwienie młodzieży bliższe poznanie jednego z obecnych wyzwań globalnych (Cele Zrównoważonego Rozwoju), jak i zaproponowanie działania mającego na celu poprawę sytuacji w danym obszarze. Projekty mogły mieć formę badań, eksperymentów (maszyny, modele, eksperymenty chemiczne), aplikacji, prezentacji pozwalając młodzieży wykorzystać jedną z dziedzin nauk ścisłych.

Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji, praca nad projektem została wstrzymana i nie do końca wiadomo jak uda się zrealizować to zadanie po powrocie do szkoły. Chcemy ułatwić Państwu realizację programu, jak i projektu młodzieżowego, w wersji on-line.

Zachęcamy nasze uczestniczki i uczestników do rozpoczęcia pracy nad projektem on-line. W przygotowanym materiale proponujemy kilka materiałów, które ułatwią to zadanie, jak i gotowe do wykorzystania z młodzieżą prezentacje on-line.
Rounded Rectangle
1
PRACA NAD PROJEKTEM W 6 KROKACH
W naszym krótkim przewodniku zaprezentujemy kolejne etapy projektu młodzieżowego i narzędzia, które mogą wesprzeć Opiekuna i Opiekunkę grupy projektowej w pracy. Będziemy się posługiwać jednym z prostszych narzędzi jakim jest zestaw dokumentów Google (dodatkowo podamy przykłady narzędzi poszerzających pole działania i współpracy z uczniami). Chciałybyśmy pokazać jedną z prostszych dróg do pracy nad projektem młodzieżowym z udziałem Uczniów i Uczennic.

Do każdego z sześciu kroków przygotowałyśmy prezentację skierowaną do Uczniów i Uczennic - może wspomóc proces pracy nad projektem młodzieżowym. Zachęcamy do przesłania linku do prezentacji młodzieży wraz z sugerowanym materiałem pomocniczym, umożliwiającym pracę grupową przy każdym z etapów.

Zachęcamy do rozpoczęcia pracy nad projektem młodzieżowym on-line. Na pewno rezultaty pracy zdalnej będą mogły zostać wykorzystane po powrocie do szkoły.

Na końcu naszego e-book'a znajduje się dłuższa lista narzędzi i webinarów dotyczący pracy on-line.
Rounded Rectangle
2
wzór folderu
NAZWA NARZĘDZIA: Dokumenty Google
Dokumenty Google to zestaw darmowych narzędzi on-line, z których można dowolnie korzystać, jeżeli jest się posiadaczem poczty gmail. Założenie poczty gmail jest prostym procesem. Konto można założyć tutaj: Gmail.
O dokumentach google
Dokumenty Google to: dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje powerpoint i formularze (do tworzenia ankiet lub testów). Stworzone dokumenty można udostępniać za pomocą linku dowolnej osobie. Możemy regulować dostępność pliku: tylko do wglądu, do pobrania, do komentowania i edycji (osoba która chce edytować plik musi również posiadać konto Gmail).

Są to doskonałe narzędzia do pracy w grupie. Uczniowie i uczennice mogą wspólnie tworzyć prezentacje lub raporty, wpisywać informacje i dane do stworzonego przez nas arkusza kalkulacyjnego lub wypełnić przygotowaną przez nas ankietę (pytania otwarte, wybór jednej lub opcji). Nasze pliki możemy przetrzymywać na dysku Google (połączonym z kontem pocztowym na gmail). Daje nam to możliwość tworzenia folderów dla klasy lub grupy projektowej (do którego mogą wgrywać pliki o które prosiliśmy klasę/grupę), jak i dostęp do naszych materiałów wszędzie gdzie mamy dostęp do Internetu. Kilka dodatkowych informacji na temat oferty Google.

Przygotowałyśmy dla Państwa przykładowy folder, dla STEM Klubu. Folder ten można 1. ściągnąć w całości, 2. wgrać na swój dysk google, a następnie 3. udostępnić Uczniom i Uczennicom (z możliwością edycji).
Rounded Rectangle
3
Krok 1: Zaplanowanie projektu
1. Jak zaplanować projekt on-line?
Rounded Rectangle
5
Ważnym elementem projektu młodzieżowego, jak i motywacją przy pracy w grupie (zwłaszcza teraz, przy większej izolacji) jest komunikacja z innymi.

W celu rozpoczęcia pracy nad projektem młodzieżowym ze STEM Klubem warto zadbać o to, by być w bieżącym kontakcie z uczniami i uczennicami. W zaplanowaniu spotkań może pomóc harmonogram. Warto zastanowić się jaki komunikator umożliwi zarówno komunikację na żywo, jak i ewentualną rozmowę w grupie, przesyłanie plików, zadań i odpowiedzi. Pltformą użytkowaną przez młodzież, jak i posiadającą wszystkie powyżej wymienione możliwości jest m.in. Discord.

Narzędzia on-line pozwalają zarówno na udostępnienie materiałów, zadań czy komentarzy, jak i spotkanie się w czasie rzeczywistym na jednym z komunikatorów, lub nawet w pliku Word, udostępnionym na dysku Google.

Zachęcamy do założenia Folderu projektu i udostępnienia go grupie projektowej - to może być przestrzeń do pracy STEM Klubu i gromadzenia różnorodnych materiałów, jak i notatek ze spotkań, najważniejszych postanowień lub grupowych dyskusji (istnieje opcja czatu w każdym pliku).

Zachęcam do pobrania przesłanego folderu, personalizacji i zapisania folderu oraz wszystkich plików, na swoim dysku Google. Utworzony folder można udostępnić uczennicom i uczniom (należy posiadać pocztę gmail) poprzez przesłanie linku folder.
PrevNext