Book Creator

Dobre praktyki w projektach młodzieżowych na rzecz klimatu

by Fundacja CEO

Cover

Loading...
Loading...
Dobre praktyki
w projektach
młodzieżowych
na rzecz klimatu
Spis treści
Wstęp 

Dlaczego warto realizować projekty na rzecz klimatu?

Dobry projekt – czyli jaki?


Dobre praktyki w projektach młodzieżowych na rzecz klimatu
Wstęp
Niniejsza publikacja powstała z myślą o nauczycielach i nauczycielkach oraz uczniach i uczennicach, którzy w swoich społecznościach szkolnych i lokalnych chcą poruszać tematykę zmiany klimatu i realizować mądre działania na rzecz klimatu. Mamy nadzieję, że zebrane tu wartościowe przykłady projektów młodzieżowych zainspirują Cię do działania, a kryteria dobrego projektu podpowiedzą, na co warto zwracać uwagę przy podejmowaniu aktywności, tak aby przyniosły one rzeczywistą pozytywną zmianę dla klimatu i osób je realizujących. 

W materiale tym pokazujemy projekty młodzieżowe przeprowadzone przez grupy projektowe w szkołach z różnych zakątków naszego kraju zrealizowane w ramach programu „Globalna szkoła. Razem dla klimatu” w latach 2021–2022. Grupy wykonywały projekty w dwóch wariantach: 













zakładając Klimatyczną Redakcję Szkolną i tworząc oraz publikując autorskie materiały dziennikarskie na temat zmiany klimatu, 


przygotowując i przeprowadzając szkolną „Akcję dla klimatu”.
3

Oba typy działań były skierowane do społeczności szkolnej i/lub lokalnej i miały na celu pokazać zmianę klimatu w kontekście lokalnym w powiązaniu z globalnym.

Chcielibyśmy podziękować grupom, których projekty znalazły się w niniejszej publikacji, za wysiłek włożony w przeprowadzenie rzetelnych i wartościowych działań oraz gotowość do zaangażowania w aktywności na rzecz ochrony klimatu i lepszego świata dla wszystkich. 













Zespół programu „Globalna szkoła. Razem dla klimatu”
Centrum Edukacji Obywatelskiej 



Osoby zainteresowane pogłębianiem kompetencji w zakresie edukacji klimatycznej zapraszamy do lektury naszej innej publikacji Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej.
Triangle;
Dlaczego warto realizować projekty na rzecz klimatu?
Projekty młodzieżowe to jedna z najciekawszych i najskuteczniejszych metod nauczania i uczenia się. Można je realizować na lekcjach i na zajęciach pozalekcyjnych, w szkole podstawowej i średniej, na wszystkich przedmiotach, a także międzyprzedmiotowo. Uczą samodzielnego i krytycznego myślenia, współpracy i samoorganizacji, pogłębionego dociekania oraz publicznej prezentacji rezultatów swojej pracy. Zastosowane w celach edukacyjnych nie tylko pozwalają zrozumieć temat i zgłębić wiedzę, ale także uwzględniają ważny aspekt: działanie. 

Praca projektowa to proces podzielony na etapy. Dzięki temu młodzież krok po kroku przekształca swoje zainteresowania i wyznaczone cele w działania i osiągnięcia, jednocześnie ucząc się więcej na wybrany temat i o sobie nawzajem.
Triangle;
Projekty młodzieżowe mogą mieć różny charakter, przez co uczniowie i uczennice mogą się sprawdzić w różnych rolach i dostosować działania do swoich możliwości oraz potrzeb i wyzwań lokalnych związanych z klimatem.
5


Lista korzyści płynących z realizacji projektów młodzieżowych na rzecz klimatu jest długa:


lepsza ochrona klimatu i dołożenie swojej cegiełki do zapobiegnięcia katastrofie klimatycznej 

wzmocnienie świadomości społeczności szkolnej na temat klimatu i jego ochrony

głębsze zrozumienie (w praktyce) tematów związanych ze zmianą klimatu oraz wyzwaniami i współzależnościami globalnymi 

wzmocnienie różnorodnych, niezwykle potrzebnych kompetencji uczniów i uczennic oraz opiekuna/opiekunki zespołu projektowego (krytyczne myślenie, analiza i synteza informacji, komunikacja, współpraca, wystąpienia publiczne itd.)

wzmocnienie poczucia sprawczości u młodzieży przez umożliwienie jej wyboru tematu/kierunku działania i uczenia się

wzmocnienie współpracy w szkole i wspólny wpływ na kształtowanie szkoły jako instytucji zrównoważonej

rozwój zainteresowań wszystkich realizujących projekt

wzmocnienie wiedzy na temat ważnych i aktualnych wydarzeń.
PrevNext