Book Creator

GRAD to smo MI!

by Sanja Miloloža

Pages 2 and 3 of 100

E-TWINNING PROJEKT UZ
DANE SJEĆANJA NA HEROJSKU ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE
U REPUBLICI HRVATSKOJ I
30. OBLJETNICU 18. 11. 1991.
GRAD
TO SMO MI!
Loading...
Loading...
GRAD to smo MI!

URL https://bit.ly/GRADTOSMOMI

Glavna urednica:
Sanja Miloloža
Izvršni urednik:
Dario Abram

Voditelji eTwinning projekta:
Renata Glavica i Dario Abram

Ilustracija Žile neba:
Iva Miloloža

Fotografije:
MY TWINSPACE projekta
GRAD to smo MI!

Lektura:
Sanja Miloloža
Korektura:
Dario Abram

Grafičko oblikovanje i mrežna prilagodba:
Sanja Miloloža

ISBN 978-953-49804-2-2
Vlastita naklada
Vrijeme u kojem živimo toliko je nezahvalno da čovjek poželi da se nije ni rodio, ili bolje da se rodi u neko drugo vrijeme i drugi put, i to samo zato što u ovom vremenu nema dovoljno ljubavi za sve.  Nema načina da ukradete godine, ukradete sreću – ako ljubavi nema. Može vam se pričiniti sunce i radost, možete pomisliti da je vaš uspjeh potpun u ordenju, u sjenama velikih,
ali gledao sam mnoge koji i praznih džepova uspravno hodaju ovim gradom. Njihova radost u neimanju mnogo je veća. Jer oni imaju grad. Imaju prijatelje. Imaju dušu. Nisu imali novac za Zagreb, Beč, Prag. Njihov je novac ostao u čašama ispijenim s prijateljima s kojima su poslije čekali svanuća na hrvatskim barikadama. Nekima je to čekanje bilo predugo pa smo ostali bez njih. Ali mi svi dobro znamo gdje su. Ako nam život omogući da naša ljubav ovlada nama, kao što je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo očekivati da i mi umremo sretni.
Siniša Glavašević, Priča o ljubavi
Ovaj eTwinning projekt u čast žrtve Vukovara i Škabrnje uz 30. obljetnicu dana 18. 11. 1991. pokreću Osnovna škola Koprivnički Ivanec i Osnovna škola "Dr. Andrija Mohorovičić" iz Matulja, a priključuje se 21 osnovna škola iz Republike Hrvatske.

Pokretači i voditelji projekta: Renata Glavica i Dario Abram.
SADRŽAJ
Zašto ovaj projekt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Uvodne aktivnosti i logo. . . . . . . . . . . . . . . .

Virtualna večer poezije i proze . . . . . . . . . .


Vukovarska slagalica . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kreativni istraživači 1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kreativni istraživači 2 . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kreativni istraživači 3 . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kreativni istraživači 4 . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kreativni istraživači 5 . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kreativni istraživači 6 . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kreativni istraživači 7. . . . . . . . . . . . . . . . . .


Diseminacija i evaluacija . . . . . . . . . . . . . .



Popis škola sudionika projekta . . . . . . . .

Sanja Miloloža, Žile neba. . . . . . . . . . . . . . .
08

10

22


30

33

40

45

52


59

70

80


92



94

96
ZAŠTO OVAJ PROJEKT
Trideseta obljetnica 18. 11. 1991.
8
Ovaj eTwinning projekt pokrećemo zbog neizrecive zahvalnosti svim hrvatskim braniteljima i obiteljima koji su branili Hrvatsku, radi dostojne svečane tišine uz Dane sjećanja na herojsku žrtvu Vukovara i Škabrnje, i to uz 30. obljetnicu Republici Hrvatskoj posebno bitnoga dana 18. 11. 1991. zbog čega je odlučeno da se proglasi i službenim državnim praznikom.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, 2020. godine po prvi smo put obilježili kao državni praznik.
Važnije od toga je li riječ o službenome prazniku ili ne jest činjenica i moralna obveza učitelja da svake godine s hrvatskom poviješću i svime što je proizašlo 18. studenoga 1991. treba upoznati i senzibilizirati naše osnovnoškolce.

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, uz malo promišljanja, nadahnuće je za pokretanje jedne lijepe, tople i ljudske priče koja će učitelje i odgajatelje te učenike ujediniti, podučiti i poučiti kako postati osoba suosjećajna prema čovjeku pokraj sebe, kako biti što empatičniji i razvijati toleranciju za mir, prepoznavati važnost odgovornosti pojedinca u društvu, razvijati nacionalni i kulturni identitet, i strategije rješavanja sukoba kao slobodan građanin u Republici Hrvatskoj.

Naš projekt u kontekstu višestruko obljetničke 2021. godine u Republici Hrvatskoj
Podsjetili bismo zašto je 2021. godina toliko važna za Republiku Hrvatsku i pripadnike hrvatskoga naroda i svih naših građana. Prvo, obilježili smo 50. obljetnicu hrvatskoga proljeća i 350. obljetnicu tragične smrti hrvatskih plemića Petra Zrinskog (kojemu je i 400. obljetnica rođenja) i Frana Krste Frankopana kada su im u Bečkom Novom Mestu odsječene glave (što je još tragičnije, sjekira je bila tupa pa je smrt najistaknutijih pripadnika hrvatskoga plemstva 17. stoljeća bila naročito bolna), i to 30. travnja. Zatim smo 23. svibnja obilježili 50. obljetnicu tragične pogibije velikana hrvatskoga stiha Josipa Pupačića (sigurni smo da svi znate njegovu antologijsku pjesmu More), sveučilišnoga profesora koji se, baš poput našeg Vukovarca Pavla Pavličića, bavio starijom hrvatskom književnošću. Vrhunac obljetništva i saborsko proglašenje Godine Marka Marulića odnosi se pak na važan datum 13. kolovoza 1521. kada je objavljena JUDITA (Knjiga Marka Marulića Splićanina u kojoj se nalazi pripovijest o svetoj udovici Juditi, složena u hrvatske stihove, o tome kako je ona ubila vojvodu Holoferna usred njegove vojske i spasila izraelski narod od velike pogibelji) prvi autorski spjev hrvatske književnosti na renesansnoj splitskoj čakavici tiskan, dakle, prije točno pola tisućljeća!
PrevNext