Book Creator

Masal Diyarı

by Kültürel Hazinelerimiz

Cover

Loading...
Bu masal, Our Cultural Treasures adlı eTwinning projesinin uluslararası takım çalışmaları kapsamında 3. Takım'da yer alan öğrenciler ile istasyon tekniği kullanılarak oluşturulmuştur.
Esra / Hakkı Polat Anadolu İmam Hatip Lisesi / Ayşegül ŞAHİN ATA

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal , pireler berber iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, masal diyarında o gün Pamuk Prenses’in yaş günüymüş. Dünyanın bütün masal kahramanları Pamuk Prenses’in yaş gününe davetliymiş. Pamuk prenses tartarlı, mavi simli, tül kostümü ve kırmızı pelerini ile çok güzel görünmekteymiş. Çığırtkan gür sesiyle akıllı, cesur, gözü pek, kendine güvenen, başarılı, güler yüzlü Keloğlan’ın geldiğini haber vermiş. Keloğlan üzerinde kendi yöresine ait ceketi, belinde kuşağı, ayağında çarığı, başında sarığı, bacağında şalvar, yanında sevdiği Cankızla Pamuk Prenses’e doğru yürüyorlarmış. Pamuk Prenses, Keloğlan ve Cankız’a döndüğü anda Cankız Pamuk Prenses’e aldığı hediyeyi uzatmış.Pamuk Prenses hediyeyi açtığında içindeki yöresel kıyafeti görmüş. Cankız hediyeyi tanıtmaya başlamış: “Bu bizim yöresel kıyafetimiz. Başımıza tülbent üzerine şapka, üstümüze gömlek, gömleğin üzerine bel bağlama takarız. Üstümüze yelek, altına şalvar, ayaklarımıza da çarık giyeriz.” demiş Cankız. Hediyeyi alan Pamuk Prenses memnuniyetle teşekkürlerini iletmiş.
Ayşegül / Hüyük Makbule Durmuş Akkuş Anadolu İmam Hatip Lisesi / Kadir YAYLACI

Ve hemen getirdikleri hediyeleri giyinmek için odasına çıkmış; ama bir de ne görsün? Odanın ortasında bir lamba. Merakla lambanın yanına gitmiş, lambayı eline almış ve lambanın çok tozlandığını görmüş. Lambayı silerken bir anda lambanın içinden bir cin çıkmış. “Sen Pamuk Prenses olmalısın.” demiş Cin. Pamuk Prenses de “Evet ben Pamuk Prensesim; ama sen kimsin?” demiş. Cin “Ben Alaaddin’in ciniyim. Dile benden ne dilersen; ama dikkatli ol, dilek hakkını kullanırken sadece bir tane dilek hakkın var.” demiş. Pamuk Prenses çok şaşırmış, hiç böyle bir şey beklemiyormuş. Sen buraya nasıl geldin, diye sormuş cine. Cin de demiş ki: “Biliyorsun ben Alaaddin’in Ciniyim. Alaaddin ile birlikte buraya geldik. Sana önemli bir şey söylemesi gerekiyordu, o yüzden seni aramaya gitti; ama ben burada kaldım.” demiş. “Ne söyleyecekti bana Alaaddin?” diye sormuş Pamuk Prenses. Cin “Bilmiyorum, bana da söylemedi” demiş. 
Kübra / Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi / Necmiye Aslı ŞAHİN

Pamuk Prenses, cine demiş ki "Bana müsade et, ben bu konu hakkında düşüneyim." Cin ise "Tamam, sana 1 ay müddet veriyorum, güzelce düşün." demiş ve cin lambanın içine girmiş. Bu olaylar karşısında oldukça şaşıran Pamuk Prenses bu şaşkınlık karşısında ne yapacağını bilemeyip hemen odasından çıkmış. Cankız, Pamuk Prenses'in şaşkın ve telaş içinde olduğunu görmüş ve sormuş: "Pamuk Prenses, bir sorun mu oldu?" Pamuk Prenses odasında yaşanan tüm olayları anlatmış. Cankız şaşırmış ve şöyle demiş: ”Pamuk Prenses sakin ol, benim bir önerim olacak; Alaaddin'in arkadaşı Pinokyo var, o belki bu konu hakkında bir şey bilir." Pamuk Prenses: "Aynen olabilir, o zaman hemen Pinokyo'nun evine gidelim." demiş. Pamuk Prenses'in yaş gününün ertesi günü Cankız, Keloğlan ve Pamuk Prenses yola koyulmuş.
PrevNext