Book Creator

Čitateljski klub I. gimnazije Zagreb

by Tinka B. Krsteva

Pages 2 and 3 of 21

Čitateljski klub I. gimnazije u Godini čitanja
Loading...
Ni u Godini čitanja naš čitateljski klub ne posustaje.
Evo kako smo slavili knjigu i čitanje u 2021. godini.
Loading...
Knjige koje smo čitali i o kojima smo diskutirali:
Loading...

1. Alkemičar - Paulo Coelho
2. Demian - Hermann Hesse
3. Prijestolje od stakla - Sarah Maas
4. Anđelova igra - Carlos Ruiz Zafon
5. Mlijeko i med - Rupi Kaur
6. Gonič zmajeva - Khaled Hosseini
7. Kako zaustaviti vrijeme - Matt Haig
ALKEMIČAR
Paulo Coelho
Kad štogod zaista želiš, onda se i Svijet uroti da to i dobiješ - to je vjerojatno najpoznatiji citat iz ove knjige. No mi smo na našem sastanku otišli korak dalje jer se knjiga može tumačiti na više načina, te smo više pozornosti dali onima koje zovemo second best. Naime, uvijek postoje prvaci, ljudi koji su najbolji u svemu, no postoje i oni koji su isto toliko dobri, ali iz nekih razloga nikada ne stignu na vrh. Knjigu smo razmatrali na način da je svako biće važno neovisno o tome je li osoba najbolja u nekom području, malo manje dobra ili prosječna.
Važna je Marija, ali važna je i Marta.

Autor nas još na samom početku uvlači u priču o Narcisu u kojoj čitamo da jezero plače za njim jer je u njegovim očima moglo vidjeti vlastitu ljepotu i već je ovdje očigledno kako se cijela priča promatra kroz drugačiju, obrnutu perspektivu.
DEMIAN
Hermann Hesse
Uvijek je teško roditi se. Vi znate da se ptica muči da izađe iz jajeta. Prisjetite se i upitajte: Zar je put bio tako težak? Samo težak? Zar nije bio i lijep? Jeste li znali za neki ljepši, neki lakši?

Hermann Hesse njemački je i švicarski pisac te dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1946.
Silna emocionalna privlačnost dijelova Hesseova djela pripisuju se arhetipovima koji djeluju na čitatelja neovisno o tome je li čitatelj svjestan toga ili nije. Mnogi likovi Hesseovih djela predstavljaju aspekte ili personificiraju sadržaj nesvjesnog.

Uvijek se mora imati u vidu da autori pripradaju određenom mjestu, vremenu i kultui koji ga oblikuju, pa su tako na Hessea snažno utjecali Schiller, Goethe, Nietzsche, Freud, C. G. Jung.

U cijelom se tekstu problematiziraju motivi nadčovjeka, dvaju svjetova, gnosticizma što cijelom djelu daje jednu puninu, u smislu da je svaki čovjek satkan od svjetlosti i tame, dobra i zla.

Knjiga se može tumačiti i na način da su svi likovi ustvari različiti dijelovi jedne ličnosti kao što je naslovnica knjige.




Hesse je bio protiv nacističkog režima, zbog čega je i emigrirao u Švicarsku, a poznata je njegova prepiska s francuskim piscem Romainom Rollandom, te je jedan od potpisnika  Deklaracije o nezavisnosti uma (Declaration of the Independence of the Mind).
PRIJESTOLJE OD STAKLA
Sarah J. Maas
PrevNext