Book Creator

Найвідоміші жінки України

by Ольга Кулініч

Cover

Loading...
Loading...
Згадаймо про найвідоміших жінок давньої і сучасної України. Нам є ким пишатися, ким захоплюватися і на кого рівнятися!
Без перебільшення і з гордістю можна констатувати, що про жінку-українку в світі ходять легенди. Українки ставали королевами, впливали на політику великих держав, з'являлися на полотнах всесвітньо відомих художників і створювали всесвітньо відомі полотна власноруч. Вони робили наукові відкриття, виступали на світових сценах, засновували школи і писали книжки.
Тепер жінка у вишиванці з'являється на світових наукових конгресах, під українським прапором гордо стоять наші спортивні красуні, наша прекрасна половина представляє свої мистецькі шедеври на світових майданчиках, ми - у світових благодійних організаціях і на подіумах краси.  
Княгиня Ольга (приблизно 945 - 962)
Їй було лише 17 років, коли вона стала правительницею Київської Русі - однієї з наймогутніших держав того часу. Мудра, сильна, харизматична княгиня київська. Історики засвідчують, що саме рукою Ольги правилась країна, поки її чоловік Ігор, а згодом і син Святослав були у численних воєнних походах. Вражають усіх відомі легенди про її хитромудру і жорстоку розправу над непокірними древлянами.
Славна бабуся Володимира Великого однією з перших прийняла християнство. Видатна історична постать, одна із золотих сторінок нашої багатовікової історії: прибула до Візантії не як ворог, а як мудрий політик, убезпечивши і зміцнивши власну державу на сотні прийдешніх років. Володимир Великий, у вихованні якого головну роль знову ж таки відіграла бабуся-княгиня, будував власну політику за її прикладом.
Анна Ярославна,
або Анна Київська 
(приблизно 1032 - після 1075)
Дочка князя-просвітителя Ярослава Мудрого і королеви Франції, вона була надзвичайно розумною і освіченою. Законодавиця моди на освіченість! Ставши дружиною овдовілого 40-річного Генріха I, вона забезпечила Франції сильного політичного союзника Київську Русь, принесла багатий посаг і подарувала четверо дітей, від яких пішла нова монархічна династія. У Париж Анна привезла майстерно виконане давньоруське Євангеліє, на якому всі наступні монархи під час коронації складали присягу.
Завдяки освіченості і мудрості Анна після смерті чоловіка стала фактично опікункою малолітнього сина-короля, підписуючи укази: "Анна, матір короля Філіпа". Аж до кінця життя вона мала дуже великий вплив на культуру та політику Франції. Прабабця майже 30 французьких королів!
 Гальшка Єлизавета Острозька (1539 – 1582)
Славна княгиня з роду Острозьких. У своєму заповіті Гальшка Острозька заповіла 6 тисяч кіп литовських грошей на розвиток шпиталю й православної академії, що планував відкрити в Острозі її дядько.
Отож Острозька академія з’явилася з волі й за кошти Гальшки. А ще вона була дуже щедрою у своїх пожертвах на розвиток культури, що дуже важливо і чого забувати не можна.  
Роксолана 
(1506 р. - приблизно 1558 р.)
Або ж Анастасія Лісовська, Рушен, Роксоляна або Роксолана, Хасекі, Хюррем Султан - славетна українка доби ХІV століття. Найяскравіша правителька Османської імперії, яка змогла повернути хід історії так, як потрібно було їй.
У Туреччині вона знана як Хюррем Султан, що означає Радісна султанша. Туди вона потрапила ще 15-річною - в татарський ясир. І могла закінчити своє життя рабинею, якби доля не привела її в гарем султана. Настя полонила його не вродою, а тим, що ані розумом, ані освіченістю не поступалася чоловікові. Вільно листувалася з іноземними правителями, проводила аудієнції, стала фактично повновладною правителькою Османської Імперії. Жінці більше не судилось побачити України, але вона не забула про рідний край: Сулейман у догоду любій Хасекі, матері шести його дітей, заборонив татарам здійснювати набіги на Україну.
Султан Сулейман і султанша Хасекі прожили у шлюбі 40 років. Заради неї він занедбав свій гарем і був вірним їй аж до смерті. За тисячолітню історію Османської імперії вона єдина, хто удостоївся честі бути похованою поруч з чоловіком-правителем. 
PrevNext