Book Creator

Öáltala Övele és Öbenne

by Boglarka Kadar

Cover

Loading...
Loading...
Kádár Boglárka
v.osztály
Kicsi Antal Általános Iskola
Torja
Loading...
Vezető tanár : Biszak Zsuzsa -Márta
Eucharisztia 
     Az Eucharisztia avagy úrvacsora görög eredetű szó keresztény szertartás, amely Jézusnak a kenyérről és borral az utolsó vacsorán mondott szavait és ottani cselekedeteit ismétlik meg liturgikus módon. Az Eucharisztiát/úrvacsorát minden keresztény felekezet szentségnek tekinti. Az Eucharisztia szónak több jelentése is van:egyrészt a kenyérrel és borral végzett liturgikus cselekmény ,ebből adódóan a katolikus és ortodox szóhasználatban az egész szentmise, illetve liturgia 
A Biblia négy helyen írja le az Eucharisztia alapítását. E négy változat a lényeges pontokon megegyezik, ugyanakkor a különbségeik világosan utalnak két különböző hagyományra.
A legrégebbi szövegtanú Pálnak a korinthoszi gyülekezet számára 55-ben írott levele. Pál nem elrendeli az Eucharisztia ünneplését, hanem úgy hivatkozik rá, mint bevett gyakorlatra. A szöveg arra enged következtetni, hogy keletkezésének időszakában a kenyér és a bor színe alatt történő áldozás mintegy keretbe foglalta a hívők szeretetlakomáját. Lukács, aki Pál tanítványa volt, evangéliumában ugyancsak ezt a vonalat követi.
Az 1938-as budapesti Eucharisztikus Kongresszus
1938. május 25-én zuhogó esőben gyülekeztek az emberek. Már hétfő dél óta szakadatlanul esett. Reménytelennek látszott, hogy kiderül az idő. A gyermekek, akik a budapesti Kongresszus sikeréért annyi imádságot és annyi szentáldozást ajánlottak fel, nem imádkoztak hiába, mert egyszer csak elállt az eső, és fél órán belül kisütött a nap! Krisztust emlegette az egész főváros!
Május 26. és 29. között több mint 250 ezer ember utazott fel vidékről Budapestre, hogy részt vegyen a kongresszuson. Kb. 300 ezer budapesti hívő vett részt a rendezvényeken. Hitler a németeknek és osztrákoknak megtíltotta a részvételt, mégis kb. 25 ezer külföldi tudott csatlakozni ehhez a csodálatos rendezvénysorozathoz. Május 25-én délután a Hősök terén mintegy 200 ezer ember vett részt az ünnepi megnyítón.
Ének az Eucharisztiáról
Győzelemről énekeljen
Győzelemről énekeljen Napkelet és Napnyugat,
Millió szív összecsengjen, magasztalja az Urat!
Krisztus újra földre szállott, vándorlásunk társa lett,
Mert szerette a világot, kenyérszínbe rejtezett.
Krisztus kenyér s bor színében Úr s Király a föld felett,
Forrassz eggyé békességben minden népet s nemzetet!
Az Oltáriszentség
Üdvözlégy, örökké áldott légy, az Oltáriszentségben jelenlevő isteni Fölség, Isten és ember, Krisztus Jézus!
Dicsőítelek és magasztallak Téged, hogy Te, a mindenség Ura és Királya ebben a kis ostyában teljes istenségeddel és emberségeddel jelen vagy.
Dicsőítelek és magasztallak Téged az Oltáriszentségben, hogy így, a lényegedet elrejtve, de látható módon itt vagy közöttünk, hogy ezáltal az idők végezetéig mindenki érzékelhető módon magához vehessen a szentáldozásban.
Ámen
Ima Szent Mihály főangyalhoz
Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben;
a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk!
Esedezve kérjük: „Parancsoljon neki az Isten!”
Te pedig, mennyei seregek vezére,
a sátánt és a többi gonosz szellemet,
akik a lelkek vesztére körüljárnak a világban,
Isten erejével
taszítsd vissza a kárhozat helyére!
Amen.
PrevNext