Book Creator

Живей с пулса на Земята

by Dimitar Dimitrov

Pages 2 and 3 of 30

ОУ''СТЕФАН КАРАДЖА''гр.ДОБРИЧ
Участват ученици от VIA и VIб
Loading...
ПАРНИКОВ ЕФЕКТ
Loading...
1.От какво се предизвиква?
Слънчевите лъчи нагряват земната повърхност.Тя излъчва топлина в Космоса и така се охлажда. При нормално съдържание на въглероден диоксид в атмосферата, част от тази топлина се връща обратно.Получава се полезен парников ефект, който не позволява Земята бързо да изстине, а да бъде ,,топла Земя”. От изгарянето на въглища, бензин, мазут и други горива в атмосферата се натрупва много въглероден диоксид.Това води до засилване на парниковия ефект, който става вече вреден и е причина за ,,прегрята Земя”.
2.Какво причинява?
Затопляне на климата, което води до:
-разтопяване на част от полярните ледове
-покачване равнището на океаните и моретата
-заливане на някои острови,крайбрежни земи и селища
-изменение в условията на живот и развитието на растителни и животински видове
3.Как да се предотврати?
-да се посадят много дървета, които при фотосинтезата ще приемат въглероден диоксид и ще отделят кислород
-да се подобри изолацията на жилищата
-да се използват електроспестяващи домакински уреди
-да се намали използването на лични автомобили, а да се ползва повече градският транспорт
-да се търсят нови горива
Loading...
ПАРНИКОВ ЕФЕКТ
Loading...
Киселинен дъжд
 
Във въглищата, мазута и други горива се съдържат сяра и азот. Когато горивата изгарят, сярата и азотът се превръщат в оксиди и попадат във въздуха. Тези оксиди вза­и­мо­дейст­ват с водните пари и образуват киселини. Те се смесват с водата от облаците и падат на земята като киселинен дъжд.
ОЗОНОВА ДУПКА

                                                
Въпрос 1 ОТ КАКВО СЕ ПРЕДИЗВИКВА:
Озоновата дупка се причина за изтъняването на озоновия слой и създаването на озонови дупки са изкуствените химикали, особено халогени въглерод хладилни агенти, разтворители, метателни заряди и други агенти като хлорофлуоровъглероди и халогеналкани.

Въпрос 2 КАКВО ПРИЧИНЯВА:Изтъняването на озоновия слой и озоновите дупки създават загриженост из цял свят, тъй като увеличават риска от рак и друго неблагоприятно влияние. Озоновият слой спира повечето ултравиолетови лъчи в земната атмосфера. Тези лъчи причиняват рак на кожата, слънчеви изгаряния и катаракти, за които е изчислено, че драстично ще зачестят в резултат от изтъняването на озона. Растенията и животните също биха били засегнати

Въпрос 3 КАК ДА СЕ ПРЕДОТВРАТИ:Като спрем да замърсяваме природата.И се грижим за нея.
ОБЕЗЛЕСЯВАНЕ
На много места по света се извършва поголовна сеч на гори тъй като се изсичат цели гори (богати на различни видове), то трябва да се садят все повече дървета. Масовите изсичания са особено характерни за тропиците – особено в тропическите пояси, където те отстъпват място на плантации за палмово масло, соеви зърна или други селскостопански монокултури.Около 30% от повърхността на нашата планета днес е покрита с гори – това е едва половината от площта, която те са заемали преди около 11 000 години. Всяка година в света се изсичат 7,3 млн. хектара гори. Тропическите гори едно време са се простирали върху 15% от повърхността на сушата, а днес те заемат не повече от 6-7%. При това тези гори са важни не само за екологичното разнообразие на земята, те имат и друга важна функция – на естествени резервоари на въглероден двуокис, който те задържат, и който без тях би попаднал свободно в атмосферата или океаните.
PrevNext