Book Creator

Pasaulinė poezijos diena

by Bibliotekos vedėja Alma Viduolienė

Cover

Loading...
Loading...
Kovo 21-oji –
Kas yra poezija?
Poezija – grožinės literatūros dalis, kurioje išnaudojamos ne tik tiesioginės prasminės kalbos savybės, bet ir estetinės ar keliančios jausmus, asociacijas. Poezijos kūriniai – eilės. Jos kuriamos pasitelkiant įvairias stilistines kalbos priemones (metaforos, simbolika, ironija, palyginimai ir kt.), kalbos skambesį (asonansas, onomatopėja, aliteracija, ritmas), išreiškiant jausmus bei išgyvenimus. Šios priemonės išplečia ar pakeičia tiesioginę kūrinio kalbos prasmę; dažnai tas pats poezijos kūrinys gali būti interpretuojamas keliais skirtingais būdais. Poeziją yra sunku versti į kitas kalbas ne tik dėl eiliavimo, bet ir dėl kalbos ypatumų (žodžių žaismo ir kt.). Poeziją kuriantis žmogus vadinamas poetu.
DEBESŲ JAUČIUKAI

Laukai pavasarėja.
     Tik dar rytais šalčiukai.
Dangaus pakluonėms vaikštinėja
     Debesų jaučiukai.

Išvilk iš skrando
Savo sielą
     Ir leisk ant vėjo.
Debesų pieningą bandą
     Tegano padangėje.

Binkis, Kazys. 100 pavasarių. Kaunas, Niola, 1923.
Lietuvoje poezijos kūrimą ir domėjimąsi ja siekiama paskatinti rengiant „Poezijos pavasarį“, „Poezijos žiema“ ir kt. renginiai. Daugybę pradedančiųjų ir poetų mėgėjų eilių galima rasti svetainėje http://rasyk.lt
Poezijos formos
Daug kultūrų yra sukūrusių savitų poezijos formų. Nuo kitų eilėraščių jos skiriasi griežta konstrukcija: konkrečia rimavimo schema, metru, žodžių ar eilučių pasikartojimais. Neretai vienos kultūros perima kitos kultūros poezijos formas, adaptuodamos savai kalbai ir papročiams; ryškus pavyzdys – haiku.
PrevNext