Book Creator

Jabuke kraljice voca

by Ivan Bertić

Pages 4 and 5 of 12

Jabuke kraljica voća
Ivan Bertić, 8.b
Sadržaj:
Jabuka kraljica voća

Opis i podrijetlo

Energetska i nutrivna vrijednost

Jabuke kroz povijest

Jabuke i zdravlje

Jabuke u kulinarstvu

Ljekovitost

Kupnja i čuvanje

Priprema jela s jabukama
1
3
4,
5
6
7
8
9
10
11, 12
Opis i podrijetlo
Stablo jabuke najčešće je kultivirano stablo na svijetu, a kao divlje raslo je u Europi još u pretpovijesno doba. Pitoma jabuka podrijetlom je iz južnog Sibira i Azije, a Grci i Rimljani uzgajali su različite sorte.

Stablo jabuke može biti do 12 m visoko, s razgranatom krošnjom koju izgrađuju jajoliki listovi. U svibnju cvate blijedo ružičastim do bijelim cvjetovima, a plodovi sazrijevaju od srpnja do listopada, ovisno o sorti jabuke.
Jabuka je među najrasprostranjenijim vrstama voća; osvježavajuća, kiselo-slatkog okusa i svojstvene arome.

Poznate su brojne sorte (njih oko 10 000), koje se međusobno razlikuju po okusu, slatkoći ili kiselosti, konzistenciji i sočnosti.
Loading...
Energetska i nutrivna vrijednost
Loading...
Plod jabuke bogat je hranjivim sastojcima čija količina ovisi o vrsti te o načinu uzgoja, a gotovo svi potrebni nutrijenti prisutni su barem u minimalnim količinama.


Prosječno, voda čini 82% težine ploda, ugljikohidrata ima oko 12%, masti i bjelančevina zajedno oko 1%, a celuloza se nalazi u plodu u količini od oko 1%. Osim osnovnih tvari, jabuka sadrži i niz drugih sastojaka neophodnih za ljudski organizam: šećer (glukoza, fruktoza i saharoza), netopiva vlakna (pektin), organske kiseline (omjer šećera i kiselina određuje slatkoću)

Ujedno jabuka sadrži 3,3 g dijetalnih vlakana – više od 10% dnevne količine vlakana koju preporučuju stručnjaci za prehranu.

Loading...
Loading...
Tablica nutrivne vrijednosti i energije jabuke
Loading...
Jabuke kroz povijest
Pisanje o jabukama zabilježeno je u jednim od najstarijih zapisa današnjice. Mnogi joj daju nazive „ voćem grijeha“ budući da je u Bibliji zapisano kako je Eva zagrizla upravo jabuku.
Također poznate su poslovice iz rimskog perioda gdje se govorilo da se dan započinje jajetom, a završava upravo jabukom. Tijekom povijesti mnogu carevi i kraljevi konzumirali su je jer su pretpostavljali da će im ova namirnica pružiti vječnu mladost. 
Jabuke i zdravlje
Jabuke osim što su ukusne za jesti imaju svoje zdravstvene karakteristike koje su pogodne za ljudsko zdravlje. Osim što se redovno koriste u raznim dijetama za ubrzanije mršavljenje važne su za stabilizaciju crijevne mikroflore i regulaciju probave.


Pozitivno utječe na naš imunološki sustav, snižavanje kolesterol u krvi, smanjenje apetit, važne su za funkcioniranje bubrega te utječu na izgradnju kostiju, zubi te sprečavaju stvaranje karijesa.
Jabuke u kulinarstvu
Kao što smo već napomenuli jabuke su kiselo-slatkog okusa i mogu se koristiti prilikom pripreme raznih jela. Mnoge domaćice koriste ih za izradu raznih pita, štrudli, nadjeva s okusom jabuke, palačinki, razne kolače i torte.


Najčešće ih upotrebljavamo u desertima, a djeca najviše vole jesti narezane jabuke u tijestu sa šećerom i cimetom, limunovim sokom, u obliku čipsa ili kompotima. U bilo koje vrijeme od jabuka možemo napraviti osvježavajuću voćnu salatu.
Ljekovitost
Jabučni ocat proizvod je dobiven vrenjem jabuka ili prevrelog jabučnog soka. Primjenjuje se u tradicionalnoj medicini zbog značajnog prisustva kalija, ključnog mineralnog sastojka neophodnog za zdravlje organizma. Važnost je kalija u tome što veže i ostale korisne mineralne sastojke: fosfor, magnezij, kalcij, sumpor, željezo, fluor, a u manjoj mjeri i druge minerale. Konzumira se u raznim kombinacijama, najčešće s medom i vodom.
Imaju i kapsule s jabučnim octom kao dodatak prehrani
Kupnja i čuvanje
U hladnjaku ih možete čuvati u odjeljku za povrće nekoliko tjedana. Važno ih je čuvati u papirnatoj ili plastičnoj ambalaži jer jabuke oslobađaju plin eten koji pospješuje zrenje ostalog povrća ili voća koje čuvate u hladnjaku.


Ukoliko jabuke držite na osvijetljenom mjestu, prije dozrijevaju, a ako se nalaze na suhom mjestu bez dovoljno vlage, plodovi će izgubiti vlastitu vodu i smežurat će se.

Ukoliko imate podrum, možete ih čuvati u drvenim sanducima, s time da im trebate osigurati manje svjetla, stabilnu temperaturu, prozračnost i dovoljnu količinu vlage. 
PrevNext