Book Creator

Šeimų karavanas©

by Anita Spakauske

Cover

Loading...
ŠEIMŲ KARAVANAS
Loading...
2020 BIRŽELIS - 2021 GRUODIS
Loading...
APIE MUS
Loading...
Tai - keliaujančių automobiliais bendruomenė, kuriuos vienija bendras tikslas ir keliavimo būdas karavanu.
Loading...
Karantino iššūkis - naujas keliavimo būdas
Comic Panel 1
Loading...
Pirmas turas. Vos tik atidarė sienas, mes pasukome pas kaimynus - į Latviją.
Loading...
Autorė. Anita Špakauskė

„Kai karantinas uždaro duris, tenka krapštytis pro rakto skylutę“ – taip apie susidariusią situaciją turizmo rinkoje kalba gidė bei kelionių vadovė, daugiau kaip 15 metų lietuvių bei užsieniečių grupes po Europą lydinti Anita Špakauskė. Prieš kelis metus sukūrusi savo prekinį ženklą „Bzz travel“, kelionių idėjomis bei patirtimi dalinasi Facebook paskyroje bei asmeninėje svetainėje www.bzztravel.lt. 
Per tiek metų sukaupusi nemažą kelionių patirtį autobusais, gidė idėjų kelionėms semiasi užsienyje. O karts nuo karto draugų būryje sklandžiusi mintis keliauti ne autobusu, bet automobiliais, lydint gidui, rodos, karantino metu subrendo įgyvendinimui. 
„Gero bičiulio, studijų laikų draugo ir fotografo Andriaus Pelakausko paraginta, ryžausi nedideliam eksperimentui ir surinkau aktyvistų grupelę į #Šeimų karavaną, - kelionės automobiliais idėjos atsiradimu dalijasi klaipėdietė.
Loading...
Antrasis turas. Joninės Latvijoje su nakvyne
Loading...
Gaujos nacionalinis parkas

Antrasis turas buvo suplanuotas su nakvyne pačiame gražiausiame Latvijos kampelyje – Gaujos nacionaliniame parke. Į šį turą susirinko dar didesnė kompanija – net 10 automobilių. Mūsų kelionės tikslas buvo kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, tad ir nakvynei pasirinkome kempingą netoli Gaujos upės.
Keliaujančios šeimos aplankė požeminius ežerėlius netoli Straupės, vaikai išsidūko basakojų take Valmieroje, o nakvynė gamtos apsupty visus sužavėjo. 
Antrąją dieną sekė lankomiausios vietos Siguldoje: keltuvai su vaizdu į upės slėnį, vasaros rogutės, Turaidos, Siguldos pilys.
Šios kelionės turi ne vieną privalumą, vienas jų – naujos pažintys su bendraminčiais, mėgstančiais išvykas automobiliu. Pastaroji kelionė parodė, kad viskas yra įmanoma, ypač kai yra bendras sutarimas ir susikalbėjimas. Todėl didelė dalis keliavusių mielai leisis ir į kitas keliones.
2020-ųjų vasara: kelionės Europoje
Kodėl Šeimų karavanas?
Kadangi idėjos gimimo metu dar nebuvo galima keliauti didesnėmis grupėmis, o šeimoms būti viename automobilyje niekas nedraudžia, taip ir atsirado pavadinimas. Tuo labiau, kad šeima gali vadintis ir tolimi-artimi giminaičiai ar net draugai, daug laiko praleidžiantys kartu. 

Pirmam turui pasirinkome vienos dienos išvyką po vakarinę Latvijos pakrantę. Sudėliojome maršrutą, apskaičiavome keliavimo trukmę, numatėme sustojimo vietas, įvertindant, kad keliaus ir vaikai. Automobilius pasipuošėme Lietuvos atributika ir išvykome. Tai buvo nauja patirtis, nes iki tol esu vadovavusi didelėms keliautojų grupėms, vystančioms autobusais. Esu lydėjusi net 50 keleivių grupę! Tad būrio tikrai nebijau. Didesnė baimė kelionės metu buvo pamesti automobilį iš karavano, - įspūdžiais dalinasi gidė. 
Didelę patirtį kelionėse automobiliais turintis Andrius perėmė organizacinius klausimus. Derino techninius ir komunikavimo sprendimus, reguliavo eismą ir gaudė keliautojų akimirkas ne tik fotoaparatu, bet ir dronu. 
Kelionės rūpesčius palengvino ir patys keliautojai, turėję patirčių ir pasidalinę patarimais su komanda – taip buvo išbandytas pirmas važiavimas karavanu*.
*karavanas arba vilkstinė – tai žmonių grupė, keliaujanti drauge dėl konkrečių tikslų, susibūrusi dėl bendros pagalbos sunkiame kelyje, apsaugos nuo plėšikų. Paprastai keliaujama kupranugariais, arkliais, mulais, asilais. Šiuolaikiniame pasaulyje – automobiliais.
Comic Panel 1
Bendruomenė auga
Su kiekviena kelione, mūsų būrys tik plečiasi!
Trečiasis karavanas – ištvermės bei bendruomeniškumo išbandymas šeimoms
Comic Panel 1
Mūsų tikslas -
Paskatinti keliauti šeimomis
„Ši kelionė parodė, kad veikdami kartu ir susitelkę galime pasiekti tai, kas atrodo neįmanoma, - taip apie įvykusį jau trečiąjį Šeimų karavaną pasakoja jo sumanytoja, gidė bei kelionių vadovė Anita Špakauskė.


Mes net neįtarėme, kad šis keliavimo būdas suvilios šeimas leistis į kelionę karavanu. Puikiai suprantame, kad taip keliaujama lėčiau nei vienu automobiliu, reikia derintis prie kompanijos. Tačiau kelių karavanų patirtis parodė, kad keliautojai yra bendruomeniški, nori kompanijos, tokios kaip jie patys ir leidžiasi į keliones automobiliu su šeima ir su nepažįstamais žmonėmis. Pats didžiausias šio karavano atradimas: vaikų laisvalaikis su kitų šeimų vaikais, kas leidžia tėvams atsipūsti po dienos, praleistos automobilyje su namiškiais. 
Mūsų patyrimai
Aplankytos šalys, atrasti nauji objektai, patirtos akimirkos kartu
Kelionėse pažinti draugai ir šalys
Nr. 4 - tolimoji šiaurinė Lenkija
Comic Panel 1
CAPTION At malesuada nisl felis sit amet dolor. Duis ultrices semper lorem nisl felis sit. At malesuada nisl felis sit amet dolor nisl felis.
Comic Panel 1
Neatrasta Estija
Comic Panel 1
Trečioji kelionė po Estiją. Pakeliui užsukome į lankomas ir turistų pamėgtas vietoves Latvijos pajūryje – Saulkrastę bei apžiūrėjome Vidžemės uolas paplūdimyje. Nustebino ne tik švara paplūdimiuose, bet ir pritaikyta infrastruktūra. Pirmoji nakvynė buvo pasirinkta netoli Pernu – taip vadinamos Estijos sostinės. Kempingas ant ežero kranto sužavėjo ne tik suaugusius, bet ir vaikus. Čia radome viską, ko reikia didelei kompanijai poilsiui prie vandens: puikiai sutvarkytą krantinę, virtuvėles, kepsnines, dušines ir tualetus.
Antroji diena buvo skirta Saremos salai. Nors orai nelepino ir merkė lietus, tai nesutrukdė aplankyti Kaali meteorito, grožėtis Panga skardžiu ir ošiančia Baltijos jūra. Vaikams daugiausiai džiugesio suteikė Sorve švyturys, į kurį teko kopti net ir pučiant stipriam vėjui. Vaizdas iš viršaus buvo vertas atrakcijos. Nakvynei pasirinkome dar vieną kempingą, netoli Kuresarės, kuris buvo kiek kuklesnis, bet su puikiu priėjimu prie jūros bei plačiu paplūdimiu.
Trečiosios dienos vinimi tapo Rummu karjerų lankymas, kurio metu šeimoms teko pats didžiausias išbandymas – užkopti į dolomito kasyklų suformuotus kalnus. Užkopti norėjo visi – tiek dideli, tiek maži, tad vieni kitiems padėdami šią atkarpą įveikė visi. 
Vakarui pasilikome viduramžių dvasia alsuojantį Talino senamiestį bei naktinį pasivaikščiojimą nauja uosto krantine. Vaikams didžiausias džiaugsmas buvo šokantys ir šviečiantys fontanai.
Kad kelionė neprailgtų, grįžimo dieną numatėme atrakciją vaikams – „Ahhaa“ mokslo centrą Tartu. Po tiek pramogų kelionė atgal vaikams neprailgo.
Šiek tiek faktų apie karavaną ir jo dalyvius

>>>> Tai jau trečiasis turas, kurio dalyvių skaičius nuo kelių automobilių išaugo iki 10 ekipažų;
>>>> Šiame ture keliavo 38 turistai, iš jų 17 vaikų,
>>>> Kartu praleidome apie 90 valandų,
>>>> Per 4 dienas nuvažiuota 1800 km,
>>>> Pamatytos lankomiausios Estijos vietos: Pernu pajūris, Muhu, Saremos salos, Talinas, Tartu ir daugybę kitų gamtinių objektų!
Įpusėjus vasarai, nupiešėme naują karavano maršrutą ir surinkę entuziastų komandą leidomės į nuotykį Lenkijoje.
„Negaliu patikėti, kad šiemet mano atostogos įvyks! – taip apsidžiaugė viena iš būsimų ketvirtojo Šeimų karavano keliautojų, užsiregistravusi keturių dienų kelionei Lenkijon. Per kelias savaites surinkę 10 ekipažų komandą, iš kurių vienu mikroautobusu leidosi ir pavieniai keliautojai - šiam karavanui pasirinkome kaimyninę valstybę Lenkiją.
„Lenkijoje su turistais esu buvusi ne kartą, tad žinodama šios šalies ypatumus, kruopščiai ruošiausi šiam turui, dėliojau kelionės detales ir objektus. Labiausiai neramino vykimas karavanu vingiuotais ir siaurais Mazūrijos keliais. – teigė kelionių organizatorė, Anita Špakauskė. – Nors grupes į šį kraštą lydžiu jau ne vieneri metai, vistik kelionė automobiliais buvo tikras iššūkis. Jau vien dėl to, kad Lenkijos pareigūnai nelabai mus mėgsta, o kur dar kelio remontai, spūstys ir panašiai.“
Tačiau šiai grupei keliautojų galima sakyti, šypsojosi likimas. Nei patikrinimų pasienyje, ar kituose keliuose nepatyrėme. Sunkiausias momentas šioje kelionėje buvo dideli atstumai ir pervažiavimai tarp objektų. 
Daug dienų, daug naktų
Noras keliauti nešgąsdino šeimų nei atstumais, nei kelionės trukme
Tolima, bet artima Lenkija
Kitas organizavimo iššūkis, su kuriuo teko susidurti – nakvynė. Kadangi keliaujame su šeimomis, bendruomenėje, norėjosi, kad vakarais laiką leistume kartu ir aišku, ieškojau nakvynės vietų, pritaikytų tokiam užimtumui vakare, tačiau lenkai kempinguose nenori priimti tokių didelių grupių ir tik vienai nakvynei. Teko rinktis viešbučius. Tikslingai buvo parinktos nakvynės miestuose arba tose vietose, kur daugiau gamtos. Paskutinei nakvynei keliautojams parinkome staigmeną – apsistojome prabangiai atrodančiame viešbutyje Venecia šalia Varšuvos. Kadangi vakaras buvo ypatingai šiltas, visi keliautojai jautėsi lyg būdami Turkijoje ar Venecijoje. 
Keliaujant į Lenkiją reikia nusiteikti, kad teks šiek tiek sumokėti už kelius (apie 30-40 zl), beveik visuose objektuose yra mokamas parkingas automobiliams (nuo 5 zlotų). Privalumas keliaujant automobiliu – galima privažiuoti kaip galima arčiau miesto senamiesčio ir pasigrožėti šimtmečius skaičiuojančiais senamiesčiais ar senomis pilimis, kurios yra įtrauktos į raudonų plynų kelią „Red brick“. O jų šiaurinėje Lenkijos dalyje labai daug – tai ir Olštynas, Malborko pilis, Torūnės senamiestis.
Pirmąją dieną susiplanavome nuvažiuoti kuo daugiau kilometrų, kad kitai dienai tektų mažiau važiavimo. Taip, vinguriuodami Mozūrijos kalvotomis vietomis prasukome tarp ežerų, užsukome į Vilko guolį – Hitlerio būstinę bei apžiūrėjome Šventalieptės vienuolyno teritoriją su įspūdingais vargonais. Vakare pasiekėme nakvynės vietą Elblinge, kuris garsėja kanalais bei įspūdingais pasiplaukiojimais laivukais, kurie yra traukiami net per žolę. Turintiems laiko rekomenduojame šiose apylinkėse apsistoti viena diena ilgiau ir išbandyti šią atrakciją.
Antrai dienai buvo suplanuotos lenkiškos kopos Slovinski nacionaliniame parke. Kiek vėliau, nei planuota, atvykome į Leba kurortą, kuriame keliautojams siūloma išvyka į kopas. Rekomenduojame šiam objektui skirti visą dieną, nes keliavimas iki kopų užima nemažai laiko. Mes, taupydami savo brangų laiką, rinkomės kelionę laiviuku, kur išlipę turėjome dar įveikti 1,5 km ilgio trasą iki kopų. Jei keliautumėte be laivo, jums reikėtų įveikti 5 km atstumą. Kadangi vaikams, po ilgo važiavimo, norėjosi pasiblaškyti, laikas nepailgo ir visi džiaugsmingai pasitiko kopas. Jose atsveria vaizdas į Baltijos jūrą, o kitoje pusėje – į didelį ežerą.
Comic Panel 1
Comic Panel 1
Comic Panel 1
Comic Panel 1
Karavano logotipas
Su kiekviena kelione rasdavosi naujos idėjos
Comic Panel 1
Mūsų patarimai
Ir tai - maža dalis to, ką pamatėme, atradome ir išliko atminty
Gražusis Gdanskas
Vakare, apsistoję pačiame senamiesčio centre esančiame viešbutyje, išlėkėme pažindintis su naktiniu Gdansku. Rekomenduojame šį miestą lankyti skirtingu paros metu, nes tik taip pasimato visas miesto grožis. Naktimis beveik visi pastatai yra stipriai apšviesti, o dienos metu galima pasigrožėti jų architektūra, ar užsukti į vieną kitą parduotuvytę. Visų keliautojų susižavėjimo sulaukė Mariacka gatvelė, kuri yra labiausiai fotografuojama Instagram‘ui. 
Ryte, apžiūrėję miesto centrą dienos šviesoje, vaikų džiaugsmui leidomės į kelionę piratų laivu „Juodasis perlas“ ir susipažinome su miestu iš vandens bei apžiūrėjome kitus objektus, esančius toliau nuo senamiesčio.
Kadangi šis miestas nuo seno garsėjo kaip prekybinis Hanzos centras, turėjęs ryšių ir su Lietuva, iki šių dienų pati patraukliausia vieta yra būtent krantinėje.
Comic Panel 1
Čia, per kelis metus iškilo daugybę sandėlius ir senovinius pastatus imituojantys statiniai, sukurdami jaukaus miesto atmosferą šalia vandens.
Dar vienas patarimas taupantiems kelionėje – atsisakyti tradicinių pusryčių viešbutyje ir prisėsti krantinėje esančiose kavinukėse, kur (kartais net už mažesnę kainą, nei viešbutyje) galite pasimėgauti gausiais pusryčiais su vaizdu į senamiestį. 
Popiet patraukėme Varšuvos link ir pertraukėlei pasirinkome Torūnės miestelį. Ten rekomenduojame užsukti į Pierogarnia (koldūninę) ir paragauti įvairiausių rūšių koldūnų, kurie nepalieka abejingų. Tokioje įstaigoje jums pasiūlys rinktis ne tik virtus, bet ir apkeptus ar keptus krosnyje koldūnus su daugybę įdarų ir pagardinamų skirtingais padažais. Net galva apsvaigsta, kol išsirenkama.
Torūnė taip pat garsėja skaniais ir kvapniais meduoliais, kuriuos vietiniai kepa jau kelis šimtmečius. Turintiems laiko rekomenduojame užsukti į meduolių muziejų ir sudalyvauti edukacijoje, kurios metu iškepamas paties sumodeliuotas meduolis!
Po viešnagės Torūnėje vakarop pasiekiame Varšuvos prieigas, kur keliautojų laukė staigmena – Veneciją primenantis viešbutis ir idealus vakaras pasisėdėjimui su draugais.
Ketvirtos dienos rytą skiriame Varšuvos apžvalginei ekskursijai, po kurios keliautojai rinkosi – vieni jau skubėjo namų link, kiti – pasiliko dar patyrinėti miesto, aplankyti Koperniko muziejų ar vakare pasigrožėti šokančių fontanų vaizdu.
Varšuvos mieste objektai išsidėstę netoli vienas kito. Apžvalgą su miestu pradėkite senojoje miesto dalyje ties Karalių rūmais, apžiūrėsite keletą atstatytų bažnyčių, jaukiose gatvelėse rasite spalvingus namus, turgaus aikštėje miesto simbolį – undinėlę. O keliaujant toliau taip vadinamu Karalių keliu, apžiūrėsite didingus pastatus iš kitų laikmečių: prezidentūrą, universiteto pagrindinius rūmus, šiame kelyje atrasite didingą skulptūrą A.Mickevičiui, M.Kopernikui bei gatvėje sustatytus grojančius suoliukus, skirtus miesto garsiausiam kompozitoriui – Šopenui.
Esant geram orui verta užsukti į tolėliau nuo centro esančius parkus ir pasigrožėti rūmais bei gėlynais. Dalyviai liko sužavėti Lenkijos Versaliu vadinamais Vilanovo rūmais.

Norint į Varšuvą pažvelgti iš paukščio skrydžio, geriausia traukti į greta centrinės geležinkelio stoties esančius Kultūros ir mokslo rūmus – sovietinius laikus menantį stalinistinės architektūros pastatą. Jo viršuje veikia apžvalgos aikštelė. Šio XX a. viduryje pastatyto milžino aukščiu nepralenkė jos kitas Varšuvos dangoraižis, nors pastarųjų mieste daugiau nei kurioje kitoje Rytų Europos sostinėje.

Keliaujantiems namo iš Varšuvos rekomenduojame užsukti į Augustavą ir pasiplaukioti Augustavo kanalais, kuriuose demonstruojama šliuzų sistema. Galite rinktis vienos ar daugiau valandų pasiplaukiojimus - uoste yra daugybę šias paslaugas siūlančių firmų skirtingais maršrutais.
Lankantis šioje šalyje rinkomės objektus, esančius gamtoje, kad nereiktų būti didelėse spūstyse su svetimais žmonėmis. Tuo labiau, kad mus lydėjo geras oras, tad pasirinkti objektai atitiko lūkesčius.
Comic Panel 1
Kelionės statistika
Comic Panel 1
Svarstantiems, ar daug imtis savo maisto į kelionę patikiname, kad maistas kavinėse bei užeigose buvo skanus ir nebrangus, o porcijos atitiko kainą ir stebino savo dydžiu. Tad nebūtina apsikrauti savęs ir geriau pasimėgauti vietiniais valgiais, kuriuos mielai ragavo ir mažiausieji kelionės dalyviai.

Tai jau ketvirtasis šeimų turas su automobiliais po Europą!
* Nuvažiuota daugiau kaip 2000 km;
* Dalyvavo 10 ekipažų;
* Keliavo 35 keleiviai, iš jų - 17 vaikų;
* Apvažiuoti šiaurės Lenkijos regionai iki Varšuvos;
* Buvome apdovanoti rėmėjų dovanomis: PAROC pasirūpino mūsų saugumu, EPIC LINEN dovanojo linines kaukes, REDBULL suteikė jėgų vairuojantiems;
* Akimirkas fiksavo FOTOPOLIS.
Kelionės Lietuvoje
Nr.5 iš vakarų į rytus
2020 vasarą startavę karavano turai nenurimo ir rudenį. Vasarą, kai buvo leista keliauti po kaimynines valstybes, karavano dalyviai lankėsi Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje. Vėl uždarius sienas, sugrįžta prie Lietuvos maršrutų. Rugsėjo mėnesį „Šeimų karavano“ aistruoliai rinkosi jau penktąjį kartą ir nuo Klaipėdos suformavę automobilių vilkstinę, pasuko į ežerų kraštą.
„Šiam kartui išvykai rinkausi ne tik lankytinus objektus, kurie tiktų vaikams ir šeimoms su mažaisiais keliautojais, bet ir maitinimo įstaigas, kur ragavome vietinių skanėstų. Tad pastaroji išvyka turėjo ir gastronominės kelionės užuominų, - darbo ypatumais dalijosi organizatorė Anita. 
Pats didžiausias šio karavano atradimas: vaikų laisvalaikis su kitų šeimų vaikais, kas leidžia tėvams atsipūsti po dienos, praleistos automobilyje su namiškiais.
Per kelis turus atsirado ir bendra koncepcija - šeimos keliauja savo automobiliais ir tuo pačiu laikosi karavano taisyklių: eiliškumo tarp automobilių; seka vieni kitus ir informuoja apie iškilusias problemas ar poreikius. O pagrindinis dalykas, kuris vienija visus – pomėgis keliauti automobiliu, nesibaidant atstumų tarp objektų.
Dalijamės ir įspūdinga Šeimų karavano statistika
* Tai jau 5-tasis turas, kurio metu per dvi dienas nuvažiuota apie 900 km;
* Iš 37 keliautojų, vyko 20 vaikų ir net 2 šuniukai;
* Vyksta iki 10 automobilių vilkstinė, kurią prižiūri pirmame automobilyje vykstantis gidas-vedlys;
* Komandoje dirba ne tik gidas, profesionalūs fotografai, bet ir patyrę vairuotojai, kurie „prižvelgia“ naujokus ir jiems padeda;
* Karavano dalyviai jau lankėsi Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, lankomi Lietuvos miestai, o ateityje planuojami tolimesni turai po Europą.
Comic Panel 1
Pirmoji stotelė – Kėdainiai
Agurkų sostine neretai tituluojamas miestas paliko neišdildomų įspūdžių. Karavano dalyviai lankėsi viename gražiausių senamiesčių, pasivaikščiojo grįstomis akmeninėmis gatvelėmis, ieškojo apleisto pastato užmūrytais langais, kuriuos puošia įvairūs personažai. Kėdainių vardas siejamas su viena žymiausių Lietuvos didikų giminių – Radvilomis. Šiai giminei skirtas paminklas, esantis miesto širdyje – Didžiosios Rinkos aikštėje, kur kadaise rinkdavosi miesto turgus, tapo pramoga mažiausiems lankytojams. Šeimų karavano dalyviai taip pat lankėsi agurkų produkcija prekiaujančiose parduotuvėse bei ragavo agurkinių ledų. 
„Įdomiausia buvo vaikų reakcija – beveik visi iki vieno atsisakė valgyti agurkinius ledus, tad skonių fiesta teko mėgautis tėveliams, - kelionės akibrokštais dalinosi Šeimų karavano organizatoriai.
Comic Panel 1
Comic Panel 1
Šeimų išvyka savaitgaliui
Jonų miestas ir Pepės Vilaitė

Prasukę pro Jonų ir Janinų sostinę karavanas patraukė Ukmergės kryptimi, kur mažųjų laukė dar viena pramoga – pramogų parko „Lokės pėda“ pašonėje įsikūrusi vaikams skirta erdvė „Pepės Vilaitė“. Kadangi grupėje buvo įvairaus amžiaus vaikų, pramogas prisiderino kiekvienas pagal poreikius: didieji rinkosi trasas medžiuose, mažieji – svečiavosi pas Pepę. 

Balandžiai Ukmergėje
Turbūt visi esate girdėję dainą apie balandžius Ukmergėje? Karavano dalyviai taip pat ją išgirdo ir dar balandžius mieste suskaičiavo. Šio miestelio Turizmo ir informacijos centras jau kelerius metus gvildeno idėjas su mažomis skulptūromis ir šiemet pasiūlė patrauklų maršrutą šeimoms. Kiekvienas balandis šalia savęs turi lentelę su autoriaus pavarde bei QR kodu, kuris slepia nuorodą į konkrečiam balandžiui priskirtą visiems gerai žinomą dainą
„Įdomiausias miesto erdves aplankėme ieškodami balandžių skulptūrėlių, greta kurių dar galima buvo išgirsti ir melodijų, pritaikytų pagal tematiką, - kelionės atrakcijomis dalinosi organizatoriai.“
PrevNext