Book Creator

HAPUD MAITSED

by Emma-Eliis Ojala

Pages 2 and 3 of 21

Uurimistöö HAPUD MAITSED
Emma-Eliis Ojala, Areelia Kiibits, Triin Tilk, Marette Rees, Emily Merdikes, Janelle Kuldkepp
Vändra Gümnaasium, 3A klass
Loading...
UURIMISTÖÖ HÜPOTEES: inimesed ei tunne hapusid maitseid samamoodi.
Loading...
Maitsmiskatse jaoks valisime välja järgmised toiduained:
1. ussikommid;
2. naturaalne õunamahl;
3. apelsin;
4. sidrun;
5. laim.
Loading...
1. USSIKOMMID
Loading...
Loading...
Ussikommid on hapud kommid, inimesed tunnevad nende maitseid väga erinevalt. Mõned inimesed tunnevad nende haput maitset ja teised tunnevad magusat.
2. ÕUNAMAHL
Õunamahl on õuntest pressitud mahl.
Õunamahla kasutatakse muuhulgas ka siidri ja kalvadose valmistamiseks.
3. APELSIN
Apelsin on vilja ehituselt mari. Rohkelt eeterlikke ülisid sisaldav koor koosneb oranžist näärmelisest väliskestast (esokarbist) ja selle all asuvast heledast ja säsikast vahekestast (mesokarbist). Vilja mahlakas sisekest on jaotunud kilejate vaheseintega kümneks sektoriks. Sektorites asuv viljaliha koosneb mesokarbist sissepoole sopistunud pikkadest peenikestest mahlaga täidetud kotikestest. Sektorites asuvad ka apelsini seemned.
4. SIDRUN
Sidrunid erinevad teistest puuviljadest suure sidrunhappesisalduse  poolest, sisaldades 5–7% sidrunhapet. Põhjapoolkeral on sidrunite happesisaldus suurim novembris, millal ongi tavaline koristusaeg. Sidruneid koristatakse kolm korda aastas, näiteks Sitsiilias koristatakse vilju septembrist-novembrini, detsembrist-maini ja juunist-septembrini. Viljad on valminud siis, kui nende rohekaskollane koor muutub läikivaks.
5. LAIM
Laim (inglise ja prantsuse keeles lime, araabia keeles līma, pärsia keeles līmū – "sidrun") on hübriidse tsitruse vili, mis on tavaliselt ümara kujuga, rohelise värvusega (selle järgi on nimetatud lausa eraldi värvitoon, laimiroheline), läbimõõdult 3–6 cm ja sisaldab hapu mahlaga vesiikulehed.
UURIMISTÖÖ DEGUSTEERIMIS- EHK MAITSMISKATSE ,, HAPUD MAITSED" LÄBIVIIMINE JA VAHENDID.
Läbiviimine: 15. veebruaril 2023. aastal.

Vahenditest kasutasime plastiktopse, hambatikke, nuga, taldrikuid, klaaskannusid, tagasisidelehti ja kirjutusvahendeid. Viisime maitsmiskatse läbi enda koduklassis (Vändra Gümnaasium, klass number 17).

Katses osales 46 inimest (õpilased meie enda kooli 1.-3. klassist ning õpetajad).

Meie poolt väljavalitud toiduaineid maitsesid katses osalenud kindlas järjekorras- esimesena maitsti ussikomme, teisena õunamahla, kolmandana apelsini, neljandana sidrunit ja viiendana laimi.
Peale igat maismist täitsid katses osalejad tagasisidelehe, kus hindasid skaalal 0-6 maitstud toiduainet.
PrevNext