Book Creator

Lietuva

by dziuginta

Cover

Loading...
Lietuva – valstybė Šiaurės Europos dalyje, Baltijos jūros pietrytinėje pakrantėje. Plotas 65 300 km². Šalis ribojasi su Latvija , Baltarusija, Lenkija , Rusija . Baltijos jūros pakrantės ilgis – 90,66 km. Lietuvos–Baltarusijos ir Lietuvos–Rusijos siena yra ir Europos Sąjungos siena. Lietuvos ekonominė zona Baltijos jūroje siekia Švedijos ekonominę zoną. Didžiausias šalies miestas yra sostinė Vilnius. Kiti didieji miestai: Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys.
Lietuvos valstybė susidarė XIII a., po 1569 m. Liublino unijos Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė tapo Abiejų Tautų Respublikos dalimi.
Ši valstybė gyvavo daugiau nei 200 metų, kol kaimyninės šalys Rusija, Austrija ir Prūsija XVIII
a. pabaigoje galutinai pasidalijo jos teritoriją. Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje, 1918 m. vasario 16 d., Lietuvos Taryba paskelbė apie nepriklausomybės atkūrimą,
iki 1921 m. Lietuvos Respubliką pripažino dauguma pasaulio valstybių. Po
daugiau nei 20 metų nepriklausomybės Antrojo pasaulinio karo metais
šalis buvo okupuota ir aneksuota TSRS, 1941–1945 m. okupuota Vokietijos, 1944–1945 m. dar kartą okupuota Sovietų Sąjungos. 1990 m. kovo 11 d. Aukščiausioji Taryba paskelbė nepriklausomybės atkūrimą
Pavadinimo kilmė
Lietuvos pavadinimo kilmė nėra tiksliai žinoma. Kadangi daugelis baltų etnonimų yra kilę nuo upių pavadinimų, Lietuvos pavadinimas siejamas su upelio Lietava pavadinimu. Kadangi tai nedidelis upelis, ši prielaida kelia prieštaravimų, kad toks mažas upeliukas negalėjo suteikti pavadinimo didelei žemei ir genčiai. Istorikas Artūras Dubonis valstybės pavadinimą kildina iš žodžio leičiai, kuriais XIV–XV a. šaltiniuose vadintas kunigaikščio tarnybinių asmenų sluoksnis. Tai buvo kariai kolonistai, kurie prie didžiojo kunigaikščio valdų prijungtose žemėse įtvirtindavo valdžią.
Lietuvos Nepriklausomybės diena

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena – viena iš Lietuvos valstybinių švenčių. Minima kovo 11 d., pažymint 1990 m. tą dieną Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pasirašytą Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktą. Tai viena iš trijų pagrindinių Lietuvos valstybės švenčių kartu su Lietuvos valstybės atkūrimo diena, minima vasario 16 d., ir Valstybės diena, minima liepos 6 d.
Dokumentas pasirašytas Vilniuje, Pilies g. 26, po to, kai dr. Jonas Basanavičius rado kompromisą tarp dešinesnių ir socialdemokratinių pažiūrų politikų. Šiuo metu čia veikia Signatarų namų muziejus – Lietuvos nacionalinio muziejaus filialas.
Po Nepriklausomybės atkūrimo paskelbimo Lietuvą toliau valdė vokiečiai. Jie reikalavo, kad Lietuvos Taryba paskelbtų amžinąją sąjungą su Vokietija, tačiau, lapkritį Vokietijoje kilus revoliucijai, Lietuva liko neprijungta prie Vokietijos ir Lietuvos nepriklausomybė buvo galutinai pripažinta.
Kas yra Lietuva? Tik mažas taškelis pasaulio žemėlapyje – svetimam. Savam – šalis, kurią tūkstantmečius kūrė žmonės. Žemė, apraizgiusi mus protėvių šaknimis, patirtimi, jų kariautais karais ir mylėtais žmonėmis. Lietuva visada yra jie. Kūrę savo valstybę, statę savo miestus, nešę mokslą ir kultūrą, nuolat ieškoję savo tapatybės ir radę galių prikelti naujam gyvenimui tai, kas, rodos, dingę amžiams. 1009-aisiais Lietuvos vardas pirmą kartą buvo užrašytas, tačiau pirmieji gyventojai, manoma, čia pasirodė 10000–9000 metų prieš mūsų erą, o dar po 7000 metų prie Baltijos jūros atklydo baltų tautos. Kas supaisys istorijos vingių, tačiau gražios legendos, gyvenančios mūsų viduje, stiprina. Ir kiekvieną kartą, kai pagalvojame, kad likimas mums lėmė gimti šalyje, kuri gyvuoja ne vieną tūkstantį metų, apie Lietuvą norisi kalbėti labai garsiai.
PrevNext