Book Creator

(copy) Maitsetaimed

by Hille Arumäe

Pages 2 and 3 of 38

Projekt "Ürdiaed kooliaeda"
MAITSETAIMED
5. klassi digiraamat
Vändra Gümnaasium
2022
Loading...
SISUKORD

1. Aedsalvei
2. Sidrunhein
3. Sidrunmeliss
4. Murulauk
5. Lavendel
6. Aedtill
7. Rosmariin
8. Basiilik
9. Aedmajoraan
10. Estragon
11. Piparmünt
12. Oregano
13. Harilik ingver
14. Suhkruleht
15. Aedpetersell
16. Ürdid ja nende kasutamine
Loading...
Loading...
Loading...
AEDSALVEI Salvia officinalis
Loading...
Loading...
Foto: Salvei (Book Creator, 2022)
Loading...
Koostas Karol Kimmel
Aedsalvei ladina keelne nimi on Salvia officinalis
HUVITAVAT
Keskajal usuti, et tass salveiteed suurendab sümpaatiat ja armastust inimeste vahel.
Salveide umbes 900 liigiga perekonnas on ka ilutaimi ning kuigi salveid kipuvad olema meil külmaõrnad, saame siiski kasvatada mitmeid liike ja nende sorte. Salvei sisaldab eeterlikke õlisid (2,5%).
Maailma parimat salveid kultiveeritakse Lõuna-Europas. (Maakodu, 2011) Prantsusmaal on Kreeta salvei väga kuulus ja seda kutsutakse "Kreeka teeks". Väike kotike kuivatatud või värske salveiga magamistoas peletab sääski ja toob lõõgastava sügava une. (Kreetamaitsed.ee, s.a.)

Veel saad vaadata veebilehelt:
https://maakodu.delfi.ee/artikkel/47342235/aedsalvei-imeline-ravimtaim
Foto: Salvei (Book Creator, 2022)
KIRJELDUS
Salvei on 60 cm kõrgune poolpõõsas. Ta on väga hea hea mee-, maitse- ja ravimtaim. Maapinnalt harunev salveivars on alumises osas puitunud, ülalt aga rohtne. Pealt krobelised, nahkjad ja pikliksüstjad lehed on noorelt hallikasviltjad, hiljem hallikasrohelised. Kobarasse koondunud huulõied, mis asetsevad varre tipus, on sinakaslillad. Salvei lehti kogutakse juunis, õitsemise algul. (Maakodu, 2011) https://maakodu.delfi.ee/artikkel/47342235/aedsalvei-imeline-ravimtaim
KASUTUS
Maitselt on salvei aroom üsna piprane ja mõrkjas. Toiduvalmistamisel kasutatakse seda muuhulgas näiteks puljongi valmistamisel ja kala maitsestamiseks, hautistes ja küpsetistes. Salveil on tugev aroom, mistõttu seda kasutatakse tavaliselt väikestes kogustes.
Värskeid ja kuivatatud lehti lisatakse salatitele, juustule, kalatoitudele, munaroogadele, lihatoitudele ning ulukiliha maitsestamiseks. Salvei sisaldab näiteks magneesiumi, tsinki, vaske ja vitamiine A, C ja E. 
Sel on tugev tervendav mõju kurgu- ja suu limaskesta põletiku korral ning seda võib kasutada loputamiseks või kuristamiseks. Välispidiselt aitab allergiliste nahapõletike, ekseemide, veenipõletike korral. (Kreeta
maitsed.ee, s.a.)
SIDRUNHEIN  Cymbopogon citratus
Koostas Kristelle Saks
SIDRUNHEIN
ladina keeles  Cymbopogon citratus
KIRJELDUS:
Sidrunhein on mitmeaastane kõrreline taim. Lehed on kitsad, 90 cm kuni 2 m pikkused. Kogu taimel on tugev sidruni maitse ja lõhn. (Vikipeedia, 2020) https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_sidrunhein
Foto: Sidrunhein (Book Creator, 2022)
KASUTUS:
Sidrunhein on Kagu-Aasias kasvatatav kultuurtaim, millest toodetakse aroomiõli. Sidrunhein on üks Tai köögi põhiainetest. Värskeid noori lehti võib panna maitseks salatisse. Jämedad varred sobivad tükeldatult ühepajatoitu, vokiroogadesse ja kala juurde. Kastmetele-suppidele annavad need huvitava maitsenüansi. Temast saab oivaliselt lõhnava ja mahedalt hapuka maitsega tee, mis on hea nii kuumalt kui ka külmalt.
Kuivatatud ürt säilitab aromaatsuse mitu aastat. (Vikipeedia, 2008) https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_sidrunhein
HUVITAVAT:
Lehtedest valmistatud tõmmisel on põletikuvastane toime. Kuivatatud ürt säilitab aromaatsuse mitu aastat.
ravimtaimena. Sidrunheinast on olemas ka eeterlikud õlid.
(Vikipeedia, 2008)
SIDRUNIMELISS ehk aedmeliss
Melissa officinalis
Foto: Sidrunmeliss (Book Creator, 2022)
Koostas Janne Jaanson
PrevNext