Book Creator

OŠ ,, Sveti đakon Avakum"

by Slađana Jerinić

Pages 2 and 3 of 32

ОШ ,, СВЕТИ ЂАКОН АВАКУМ" ТРНАВА
Учесници у пројекту ,,Чачак у сликовници":

Милошевић Емилија Ђуровић Елена
Парезановић Сара Павловић Ђурђа
Митровић Дивна Зечевић Николина
Сретеновић Милан Шошић Ана
Лисица Јована Шипетић Николина
Алексин Урош Минић Анђелина
Милутиновић Урош Крунић Богдан
Буђевац Никола Васиљевић Урош
Учитељица Слађана Јеринић
Loading...
Дом културе Чачак-зелени суграђанин
Loading...
 
Дом културе налази се у центру града Чачка на око 4000 м2 корисне површине.
Ауторско је дело из 1970 Загребачког архитекте Луја Шверера.
Loading...
Loading...
Идеја о изградњи родила се крајем 50-их година XX века,после укидања Градског народног позоришта у коме су се одржавале градске свечаности,предања,концерти,итд.
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Дом је од почетка рада,3.децембра 1971. године, до данас презентовао филмске представе, концерте, изложбе, трибине, итд.

Основне програмске целине Дома културе су: Позоришни програм ,Ликовни програм, Музичко-сценски програм, Филмски програм, Књижевни програм и Културно-образовни програм.

Едукативни садржаји реализују се кроз активности Глумачке радионице, Студија за анимацију АНИМАТИК, Ликовног студија за децу и одрасле из школе балета „Лујо Давичо“.

Издавачку делатност чини часопис за културу и уметност „Градац“.

Осим креирања и презентације културно-уметничхих програма у Дому културе се организују разни семинари, сајмови, комерцијалне презентације и друге манифестације.
У холу Дома културе расте највећи фикус у Србији а и на Балкану.
Фикус је стар педесет година.Чине га два стабла чије се крошње у горњим деловима преплићу.
Садња примерка високог 1,5м извршена је 1971.године.
Висина стабла до крошње је 8.м,обим једног дебла је 37,3 мм, дужина крошње од 30 м, пречник крошње је 5,6 м.
Фикус својим раскошним изгледом доминира и оплемењује простор у коме се налази и сврстан је у природно добро треће категорије, заштићено од стране Завода за заштиту природе Србије.
ПОНОСНИ СМО НА СВОГ ЗЕЛЕНОГ СУГРАЂАНИНА!
Римске терме у Чачку
Римске терме у Чачку се налазе непосредно поред хотела Београд, и представљају археолошко налазиште које се налази у центру града. Откривена је приликом копања темеља за један стамбени објекат. Истраживачи су дошли до закључка да су терме изграђене крајем III и почетком IV века
Истраживачи су дошли до закључка да су терме изграђене крајем III и почетком IV века. Претпоставља се да су срушене 378. године.

Откривено је да се ради о архитектонским остацима купатила. Терме су се састојале од осам просторија које су оријентисане правцем исток – запад. Очувани део има димензије 22,60 х 18,45 m, односно површину од око 340 m2.

У основи грађевине се налазе три низа просторија, од којих су северни и централни низ коришћени као просторије за пресвлачење, вежбаоница и купатило са хладном водом. Јужни низ просторија састојао се од одаја са врућим купатилом и сауном, односно нужником.

Терме су изграђене од камена и опеке, имале су застакљене прозоре, док су подови поплочавани опекама специфичних облика који подсећа на лептира и у виду шестоугла. Зидови просторија били су фреско осликани, у виду бојених трака црвене, светло плаве и зеленкасто плаве боје. Мали број налаза који се могу повезати са коришћењем терми карактеришу се керамичким и стакленим посудама, као и нешто накита од стакла у виду наруквица и перли. 

Заправо римске терме су била јавна купатила у Риму. Већина римских градова је имала бар једну такву грађевину. Богатији Римљани су их углавном посећивали сваки дан, док су сиромашнији ишли једном недељно.
Музеј-конак Јована Обреновића
PrevNext