Book Creator

Рух опришків

by Наталія Кухарчук

Cover

Loading...
РУХ ОПРИШКІВ
Опришки – це учасники селянського повстанського руху в Галичині, на Закарпатті та Буковині проти польських шляхтичів, молдавських бояр, угорських феодалів, а згодом і проти австрійської адміністрації.Сьогодні багато хто пов’язує цей рух опору поміщицькому свавіллю насамперед з іменем Олекси Довбуша, який діяв у середині XVIII століття.
Однак насправді опришківський рух тривав кілька століть і, без перебільшення, має бути занесений до Книги рекордів Гінесса, як найдовший за всю історію людства озброєний соціальний спротив.
"Зайшов раз чоловік під гору Довбушенку, дивиться, а там плита в однім місці відтає. Підважив. Дивиться - а то є печера. Зайшов він - а там повно усякого багатства. Так роздивився він, є, шо брати на дев'ятеро коней. Набрав він грошей скільки зміг. Прийшов наступного дня з кіньми й з людьми, шукає тої комори - ого. Пропало. І сліду не було"… Це одна із легенд про скарби Довбуша. У Карпатах таких сотні. Довбушеві скелі, Довбушеві печери, Довбушеві камені, Довбушеві скарби… Як пояснити назву Рахів? Місце, де Довбуш рахував гроші. А чому зветься Ділове (село, де розташований один із географічних центрів Європи)? Та тому що Довбуш тут ділив гроші. А хто ж такий той Довбуш? Ну, розбійник, український Робін Гуд…
Загони опришків не були чисельними - півтора-два десятка чоловік - ось і весь загін. Але вони прекрасно знали місцевість і були практично невловимими. Напади були раптовими Опришки забирали все найцінніше, часто вбивали власників, підпалювали будинки й зникали у невідомому напрямку. Прикарпатські пани жили у постійному страху перед грабіжниками з гір. За панський страх опришків сильно поважав простий люд. Про них складались легенди, народ наділяв їх нелюдськими якостями.
PrevNext