Book Creator

Artikliacinė mankšta

by Jurga Legienė

Cover

Loading...
KAUNO R. DOMEIKAVOS LOPŠELIS-DARŽELIS „LUKNĖ"
Loading...
ARTIKULIACINĖ MANKŠTA

Logopedė Jurga Legienė


Loading...
Artikuliacinė mankšta - kas tai?
 Artikuliacinė mankšta - tai kalbos padargų (lūpų, liežuvio, apatinio žandikaulio) atitinkami judesiai, kurie padeda sustiprinti (arba atpalaiduoti) kalbėjimui reikalingus burnos organus. Kuo judresnis liežuvis, paslankesnės lūpos, tuo vaikučiui lengviau mokytis tarti garsus.
Artikuliacinė mankšta turi būti atliekama prie veidrodžio. Tiesa, patys mažiausieji, ne visada mėgsta žiūrėti į savo atvaizdą, tačiau po truputį reiktų pratinti dirbti prie veidrodžio. Vaikas turi matyti suaugusiojo pavyzdį ir pats stengtis atkartoti judesius kuo tiksliau.
Žiūrėdamas į veidrodį, jis save gali kontroliuoti ir stebėti, ar daro taip, kaip logopedas, mamytė, ar kitas suaugęs žmogus. Efektyviausia, kai mankštelei skiriama laiko kiekvieną dieną. Tačiau realybė tokia, kad retai taip pavyksta. Todėl šią mankštą reikia stengtis atlikti bent 2-3 kartus per savaitę.
Mažamečiams vaikučiams yra rekomenduojami kuo įvairesni pratimai, paruošiantys tarti įvairius garsus.
http://ugdymostudija.lt/page11.html
Artikuliacinės mankštos tikslas - išlavinti tikslius, pilnaverčius artikuliacinio aparato organų judesius, reikalingus taisyklingam garsų ištarimui.
Mažesniems vaikams sudominti logopedai mankštos pratimus įvairiai pavadina: „Supynės", „Futbolas", „Arkliukas", „Grybas", „Dažytojas", „Samtelis", „Lėktuvėlis" ir kt.
Svarbiausia, kad mankšta būtų atliekama teigiamų emocijų žaidybinėje situacijoje.
Užsiėmimo metu reiktų atlikti 4-8 pratimus. Juos kartoti po keletą kartų. Artikuliacinės mankštos trukmė 2-5 min.
Patiems mažiausiems vaikučiams gali užtekti ir minutės, nes jie greitai pavargsta.
Už pastangas būtina vaiką pagirti, pasidžiaugti jo pasiekimais ir paskatinti jį siekti tikslo.

 
PrevNext