Book Creator

Janosik

by Urszula

Cover

Loading...
JANOSIK

Loading...
Loading...
HARNAŚ NAD HARNASIAMI
Loading...
Opowiem wam historię, która wydarzyła się dawno temu w górach karpackich. Był rok 1710 i nasz główny bohater Janosik właśnie pilnował przestępców na zamku w Bytčy w obecnej Słowacji. Wykonywał swoją pracę, której za bardzo nie lubił.
- Janosiku! Pomóż mi wydostać się z więzienia!- powiedział Tomas jeden z więźniów.
- Dlaczego?- zapytał Janosik – Przecież jesteś przestępcą i powinieneś siedzieć w więzieniu.
- Nie jestem zwykłym przestępcą, ani nawet zbójem! – zdenerwował się Tomas – Jestem zbójnikiem! Harnasiem!  – wykrzyczał dumnie.
- A cóż to za różnica? – zaciekawił sią Janosik.
- A no taka, że ja walczę z niesprawiedliwością! Pomagam biednym -odpowiedział zbójnik Tomas.
Janosik wrócił do domu  i zaczął się zastanawiać. A może mu pomóc? Ja też lubię walczyć z niesprawiedliwością i też bliżej mi do biednych niż do bogatych. Bogaci zawsze wykorzystują biednych.
Następnego dnia Janosik i Tomas omówili szczegóły ucieczki z więzienia. Tomas był tak wdzięczny, że zaprosił Janosika do swojej zbójeckiej bandy.
- Dołącz do nas! Jesteś silny, sprytny i też lubisz wolność. Na pewno spodoba ci się moja banda i to co robimy – zaproponował Tomas - Znajdziesz nas w jedej z górskich jaskiń.
Janosik musiał przemyśleć propozycję Tomasa, ale nie potrzebował dużo czasu, aby podjąć decyzję. Chciał walczyć z niesprawiedliwością, więc decyzja była prosta.
Już po kilku dniach Janosik odnalazł Tomasa i jego bandę, która żyła w górskich jaskiniach i szybko zdobył ich uznanie. Poza tym zbójnicy byli świetni w ukrywaniu się w górach. Nikt tak jak oni nie znał gór Tatr.

Zaczęli wspólnie rabować. Najczęściej napadali na kupców, plebanów i pocztę. Choć napadali i byli bardzo groźni zazwyczaj nie robili krzywdy swoim ofiarom. Natomiast swoimi  łupami, czyli zdobyczami, dzielili się z biednymi, a w szczególności z tym, którzy im pomagali.
PrevNext