Book Creator

mano šalis- Lietuva vadinasi

by Aurelija Statkevičienė

Cover

Loading...
Loading...
MANO ŠALIS - LIETUVA VADINASI
Loading...
parengė mokytoja Aurelija Statkevičienė
2024
Mūsų mažytė šalis skirstoma į penkis regionus - Aukštaitiją, Žemaitiją, Suvalkiją, Dzūkiją ir Mažąją Lietuvą . Kiekvienas kraštas yra nuostabus ir turtingas dainomis, šokiais, patiekalais. Susipažinkime su jais.
SUVALKIJA
Suvalkijos sostinė – Marijampolė. Valstybės atkūrimo, Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarai. Vienas iš jų – Lietuvos patriarchas Jonas Basanavičius, taip pat Lietuvos himno autorius Vincas Kudirka bei lietuvių bendrinės kalbos kūrėjas Jonas Jablonskis. XIX a. pabaigoje vakarinėje regiono dalyje vartojamų kapsų ir zanavykų šnektų pagrindu susiformavo dabartinė bendrinė (literatūrinė) lietuvių kalba. Tauta be kalbos, kaip žmogus be rankų.
Marijampolės herbas
1750 metais teritorijoje tarp Šešupės bei Javonio upelio iškilo medinė bažnyčia ir vienuolynas. Taip atsirado Marijampolė (Marijos miestas). Legenda pasakoja, kad
grafienė Pranciška rinkdama bažnyčiai ir vienuolynui vietą pėsčiomis ėjo iš Kvietiškio dvaro ir kalbėjo rožinį. Ten, kur ji baigė melstis, ir iškilo bažnyčia. Po keturiasdešimt dvejų metų miestas gavo Magdeburgo teises ir herbą (šv. Jurgis kovoja su slibinu), abu miesteliai (Staropolė ir Marijampolė) susijungė ir liko tik Marijampolė.
Suvalkiečių tautinis kostiumas
Suvalkiečių išskirtinis bruožas – ypatingo skonio mėsos gaminiai: rūkyti kumpiai, išpjovos, dešros ar naminis skilandis. „Sotūs patiekalai suvalkiečius lydėdavo visą dieną – nuo pusryčių iki pat vakarienės. Be rūkytos mėsos, šiame krašte taip pat visuomet buvo populiarūs riebūs patiekalai iš kiaulienos šoninės ir bulvių arba pupų. Nemaža dalis Suvalkijos kraštui būdingų valgių – didžkukuliai, bulvinės dešros bei kiti – vėliau pasklido po visą Lietuvą. Suvalkijoje tarp populiariausių patiekalų pirmavo bulviniai blynai bandos, keptos pečiuje ant džiovinto kopūstlapio. Derlingose Suvalkijos žemėse gyvenę žmonės dažniau nei kitų regionų gyventojai valgydavo mėsą: skilandžius, virtą šaltieną, kiaulės galvą ar karką. Tradiciškai ant suvalkiečių stalo garuodavo įvairios sriubos, kurias virdavo net tris kartus per dieną.
PrevNext