Book Creator

Glagoljica

by Blanka Smičiklas Basar

Cover

Loading...
GLAGOLJICA
Loading...
učenici šestog a i b razreda
Osnovne škole "Ivan Goran Kovačić" Duga Resa
Loading...
2021./2022.
Glagoljica je najstarije slavensko pismo.

Smatra se da ju je osmislio Konstantin Filozof – sv. Ćiril, Grk iz Soluna, za misiju među moravskim Slavenima u 9. st.
Konstantin i njegov stariji brat Metod bili su nositelji te misije kojoj je cilj bio opismenjivanje i prosvjećivanje Slavena.
Za potrebe misije braća su također s grčkoga na staroslavenski ili 
starocrkvenoslavenski jezik prevela najvažnije liturgijske tekstove.



Taj se jezik smatra prvim književnim jezikom svih Slavena, a većina znanstvenika smatra da je nastao na temelju južnomakedonskoga govora okolice Soluna.
Svako glagoljsko slovo ima i ime. Prema imenima prvih dvaju slova (az i buki) govorimo o glagoljskoj azbuci, slično kao što govorimo o latiničnoj abecedi i grčkome alfabetu.
Imena slova nisu proizvoljna nego imaju značenje.

Prvih devet slova glagoljskoga pisma (A = az, B = buki, V = vjedi, G = glagolju, D = dobro, E = jest, Ž = živjeti, DZ = zelo, Z = zemlji) izriču poruku Ja koji poznajem slova govorim da je vrlo dobro živjeti (na) Zemlji.

Ta misao iznosi i stav da su poznavanje slova i pismenost temelj dobroga života.
Učenici šestog a i šestog b razreda Osnovne škole "Ivan Goran Kovačić" učili su o početcima hrvatske pismenosti i najstarijim spomenicima.

Zadržali smo se na najdragocjenijem hrvatskom spomeniku Bašćanskoj ploči nastaloj oko 1100. godine koja je najdulja i podatcima najbogatija među glagoljskim natpisima.
Učenici su nakon predavanja i prezentacije o početcima hrvatske pismenosti i proučavanja najstarijih spomenika izrađivali svoje. Na sat su trebali ponijeti glinamol i pribor za valjanje i oblikovanje. Pomoću tablice azbuke i fonta u Wordu prebacivali smo latinicu u glagoljicu te su na glinamol ispisivali svoje ime i pozitivne poruke npr. budi svoj, visoko leti, zdravo živi, zauvijek prijatelji, budi jak, vjeruj u sebe, život je lijep, kreći se, smij se itd.
učenici šestog a
PrevNext