Book Creator

"Darba ēnošana" Slovēnijā

by Ineta Gerasimova

Pages 2 and 3 of 17

Kokneses pamatskolas - attīstības centra pedagogu mobilitāte
"Darba ēnošana" Slovēnijā
Loading...
Loading...
Kokneses pamatskola - attīstības centrs
Loading...
Loading...
Akreditētais Erasmus+2022 projekts Nr.2022-1-LV01-KA121-SCH-00054494
Loading...
Lai nodrošinātu izglītojamo ar speciālām vajadzībām veiksmīgu iekļaušanos gan apmācību procesā, gan darba tirgū Kokneses pamatskolas – attīstības centra seši speciālās izglītības skolotāji Jūlija Grase, Gunita Dambe, Dace Bernāne, Vija Popoviča, Elīna Māliņa un Ineta Gerasimova no 2022.gada 23. līdz 27.oktobrim piedalījās Erasmus+ akreditētā projekta mobilitātes braucienā – darba “ēnošanā” Slovēnijas pilsētā Tolmin (Osnovna šola Franceta Bevka). Projektā īstenošanā iesaistītie pedagogi bija ar atšķirīgu pieredzi Erasmus projektos – gan projekta vadības komandas dalībnieki, gan skolotāji ar bagātu darba pieredzi, gan arī pedagogi, kuriem līdzdalība šajā projektā bija jauns izaicinājums. Skolotājiem tā bija darbīga, jaunām zināšanām, atziņām un iespaidiem piepildīta un radoša nedēļa, kuras laikā tika vērots ne tikai izglītības process un ārpusstundu pasākumi partnerskolā, bet arī iepazītas daudzveidīgas iestādes un organizācijas, kas nodrošina dažādu paaudžu cilvēkiem ar speciālām vajadzībām iekļaušanos darba tirgū.
Vija Popoviča stāsta par pirmo ēnošanas dienu

Uzsākot ēnošanu Osnovna Šola Franceta Bevka Tolmin, mobilitātes dalībnieki iepazinās ar Slovēnijas izglītības sistēmu, apskatīja partnerskolas daudzfunkcionālās mācību un rehabilitācijas telpas, kā arī vēroja mācību stundas skolēniem ar dažāda līmeņa garīgās attīstības traucējumiem.
Osnovna Šola Franceta Bevka skolas misija un vīzija:
Bērniem ar speciālām vajadzībām jābūt izglītotiem un spējīgiem pārvarēt dažādas dzīves grūtības, attīstīt prasmes, kas palīdzēs dzīvot pilnvērtīgi un veselīgi, kā arī iekļauties skolas vidē, socializēties un veidot draudzīgas attiecības ar saviem vienaudžiem.
Skolā mācās vairāk nekā 500 skolēni, no tiem 24 ar speciālām vajadzībām, un tā ir interesanta ar to, ka vienā ēkā ir gan vispārizglītojošās, gan speciālās izglītības klases. Tas ļauj veiksmīgi iekļaut bērnus ar smagiem un vairākiem smagiem garīgās attīstības traucējumiem dažādās ārpusstundu aktivitātēs, piemēram, kora, folkoras un sporta nodarbībās. Skolēniem ir pieejamas dažāda veida rehabilitācija, piemēram, suņu un zirgu terapija, hidroterapija, fizioterapija un nodarbības sensorā istabā.
Dace Bernāne stāsta par otro ēnošanas dienu

Turpinot "Darba ēnošanu" Tolminā, mobilitātes dalībnieki iepazinās ar speciālo pedagogu sagatavotajiem daudzveidīgiem personalizētiem atbalsta materiāliem darbā ar vispārizglītojošās klasēs iekļautiem bērniem ar mācīšanās traucējumiem kā disleksija, disgrāfija, diskalkulācija. Kokneses skolotāji atzinīgi novērtēja kolēģu idejas par dažādu sadzīvē lietojamu priekšmetu izmantošanu mācību procesā un iespēju pašām tos izmēģināt praktiski. Līdztekus mācību stundām klasēs slovēņu kolēģi radīja arī praktisko nodarbību mācību virtuvē, kur skolēni ar prieku gatavoja savu nacionālo ēdienu Friku. Projekta dalībnieki uzslavēja "jauno pavāru" prasmi rīkoties ar nazi nomizojot un griežot kartupeļus, rīvējot sieru un iemaņas cepot to visu pannā. Frika garšoja lieliski! Pēc praktiskās darbošanās katrs skolēns atbilstoši savam attīstības līmenim pierakstīja vai ielīmēja burtnīcā ēdiena gatavošanai nepieciešamos produktus un tā darba gaitu.
Tolminas folkloras grupa, kas savā dalībnieku lokā ir iekļāvusi arī bērnus no speciālās izglītības programmām, rādīja tradicionālās tautas dejas un kopā ar latviešu skolotājiem dejoja “Špic polka”.
Dalība mobilitātē deva iespēju iepazīties ar Slovēnijas izglītības sistēmu un šīs valsts kolēģu pieredzi, lai to izmantotu savā ikdienas darbā.
PrevNext