Book Creator

Чорнобиль не має часу

by Юлія Барсук

Cover

Loading...
Чорнобиль не має минулого часу
Loading...
Loading...
ядерні катастрофи світу в ХХ - ХХІ ст.
26 квітня кожного року починаючи з 1986року у день пам'яті Чорнобильської аварії ми згадуємо найстрашніші ядерні катастрофи світу
Як оцінюють ядерні катастрофи
Після Чорнобильської катастрофи МАГАТЕ довелося створити Міжнародну шкалу ядерних подій INES - International Nuclear Event Scale. Природно, аварії на ЧАЕС дістався найвищий бал за цією шкалою. Сьогодні володарем найвищого рівня небезпеки ядерних катастроф з Чорнобилем також є Фукусіма.
У шкалою INES є 8 рівнів - від 0 до 7. При оцінці враховується все - і викиди радіаційних речовин, і дози опромінення у людей, і площа розповсюдження радіації, і що було зроблено для запобігання та ліквідації наслідків.
Чорнобильська катастрофа, безумовно, найстрашніша з усіх ядерних аварій. Але в 2011 році аварії на АЕС "Фукусіма" присвоїли такий же рейтинг, що й на ЧАЕС.
Серйозні ядерні аварії траплялися в Росії, США, Британії, Японії. На Уралі викид радіаційних відходів назвали північним сяйвом, а в Бразилії радіоактивним порошком мазали шкіру.
Бразильський порошок
Радіаційні катастрофи іноді викликані і простою людською дурістю. Так, в бразильському місті Гоянія в 1987 році із занедбаної медичної клініки вкрали металевий контейнер з радіоактивним порошком. Мародери продали знахідку власникові звалища, а він демонстрував її всім своїм друзям. Люди мазали шкіру порошком, що світиться в темряві, дарували один одному як подарунок. Від зараження померло четверо людей. Забруднену територію біля міста можна буде використовувати тільки через 300 років.
Американська аварія
Найбільша ядерна катастрофа в історії США сталася на атомній станції невеликого острова Трі-Майл-Айленд у Пенсільванії. За шкалою INES у неї п'ятий рівень. У 1979 році там відмовила система охолодження, у результаті в атмосферу було викинуто радіоактивні гази. Аварію ліквідували через добу. Влада сказали, що евакуювати населення немає необхідності. Але вагітним жінкам та маленьким дітям рекомендували покинути 8-кілометрову зону навколо АЕС.
$10 млн коштувала пожежа на реакторі Браунс Феррі в Алабамі (США), яка сталася 22 березня 1975 року. Робітник із запаленою свічкою в руках вирішив владнати потрапляння повітря в бетонній стіні. Завдяки протягу вогонь поширився через кабельний канал. Ця пригода на цілий рік вивела АЕС з ладу.
Пожежа в Уіндскейлі
Проте не тільки в Радянському Союзі інформацію про аварії замовчували. У тому ж 1957 році на атомному комплексі "Селлафілд" з виробництва збройового плутонію сталася пожежа. Евакуації місцевих жителів не проводили. Точне число жертв невідомо, оскільки влада намагалися приховати катастрофу. За сьогоднішніми підрахунками, за роки після аварії від опромінення померло близько 240 осіб.
PrevNext