Book Creator

Сурвакането и дряновата пръчка

by Детелина Георгиева

Cover

Loading...
Сурвакането и
дряновата пръчка
Loading...
Сурвакарите трябва да са деца на възраст от 4 до 12 години. Със сурови дрянови клонки в ръце, наричани още сурвачки, те изричат специални думи за благословение на собствениците на дома. Тази роля в миналото са изпълнявали големите мъже, но с времето тя се прехвърля на децата, особено на най-малките от тях.
Докато сурвакат гърбовете на всички в дома, като започват от най-възрастния и стигат до най-младия, сурвакарчетата изричат следните думи:
Сурва, сурва година,
весела година!
Едър клас на нива,
голям грозд на лоза,
жълт мамул на леса,
пълна къща с коприна,
червена ябълка в градина,
живо-здраво догодина,
догодина, до амина!
Правенето на традиционната сурвачка е стар български обичай, който се предава от поколение на поколение.
Сурвакането става в първите часове на Новата година. Този обичай е останал до ден днешен, като целта му е да „измоли“ успешна и благополучна Нова година, която да носи здраве, берекет и любов.
Защо традиционната сурвачка се прави от дрянова клонка?
Единствено от дряново клонче може да се направи сурвачка, защото според поверието в това дърво се крие магическа сила. Защото то е дървото, което цъфти първо и дори и през зимата по него има пъпки. Дрянът е символ на младостта и пролетта.
Можете ли да си направите сурвачка сами?
Всички предмети, използвани за украса на сурвачките, са достъпни и подръка във всеки дом. Единственото, което ви е необходимо, е дрянова пръчка, която можете да намерите по пазарите. Лесно можете да я оформите в буквата „Ф“ и да направите гирлянди от пуканки, сушени плодове, сухи червени чушки, боб и други семена. Според традицията трябва да добавите червен конец и бяла вълна, но съвременните сурвачки се правят и с много по-модерна украса като панделки, оцветени макарони, мъниста и блестяща хартия.
За децата е истинско удоволствие да се включат в приготвянето на такива сурвачки.
PrevNext