Book Creator

Žene u svemiru

by Sandra Hvizdak

Cover

Loading...
ŽENE U SVEMIRU
Loading...
Prije 50 godina 16. lipnja 1963. godine u svemir je poletjela prva žena Valentina Tereškova. Nakon nje u svemiru je bilo još 55 žena. Wang Yaping koja se sada nalazi u svemirskoj postaji Tiangong-1 je 57 žena lansirana u svemir.
Valentina Vladimirovna Tereškova 
Ruska astronautkinja, prva žena u svemiru, heroj Sovjetskoga Saveza.
Njezinim je imenom nazvan jedan od kratera na Mjesecu, a 2000.g. proglašena je ženom stoljeća.
Predsjednik RH Stjepan Mesić odlikovao ju je 8. rujna 2005.g. u Moskvi Redom kneza Branimira s ogrlicom zbog unapređivanja odnosa između Rusije i Hrvatske, te promoviranja RH u Rusiji.
SAD je za SSSR-om kasnio točno 20 godina i 2 dana...
Prva Amerikanka u svemiru bila je Sally Ride, a u tom je trenutku imala 32 godine. Ona je i danas najmlađa američka osoba ikad lansirana u svemir. Bila je treća žena u svemiru. Studirala je na znamenitu Sveučilištu Stanford, a ondje je čak i doktorirala fiziku.
Helen Patricia Sharman, britanska kemičarka i astronautkinja, prva je Britanka, prva zapadnoeuropska žena i prva privatno financirana žena u svemiru, kao i prva žena koja je posjetila svemirsku stanicu MIR 1991.g. Britanski tisak dodijelio joj je nadimak „Djevojka s Marsa“.
Roberta Bondar prva je Kanađanka u svemiru, ujedno i neurolog. Već u ranoj dobi razvija ljubav prema znanosti, u podrumu kuće otac joj je izgradio laboratorij u kojima je izvodila pokuse. Sanjala je postati astronaut, pa se opsežno obrazovala: posjeduje diplomu iz zoologije i poljoprivrede, magistra je eksperimentalne patologije, doktorica filozofije iz neuroznanosti, te doktorica medicine. 
Chiaki Mukai je japanska liječnica i JAXA astronaut. Bila je prva Japanka u svemiru, prva državljanka Japana koja je imala dva svemirska leta i prva Azijka u svemiru. Obje su bile misije Space Shuttle-a.
PrevNext