Book Creator

Dziady

by Amelia Mossakowska

Cover

Loading...
Dziady cz. ll
Loading...
Dziady cz. ll to dramat romantyczny- ale co to właściwie znaczy?
Dramat romantyczny to rodzaj dramatu ukształtowany w okresie romantyzmu. Typowe dla dramatu romantycznego było łączenie, uważanych przez klasyków za wykluczające się, kategorii estetycznych - patosu i groteski, realizmu i fantastyki, komunizmu i tragizmu.
Dlaczego warto przeczytać Dziady cz. ll?
Lektura ta jest obowiązkowa, więc na pewno przyda się w niejednej rozprawce, może i na egzaminie. Jednak to nie najważniejszy powód do przeczytania tej książki. Jest to utwór zawierający masę nawiązań do pogańskich wierzeń, tradycji oraz kultury. Czytając Dziady możemy wyobrazić sobie życie i zwyczaje tamtych czasów, świetnie działa więc na wyobraźnie
Autor Dziadów- jeden z najwybitniejszych pisarzy Europy, to nikt inny jak Adam Mickiewicz. Oto kilka ciekawostek o nim:
1. Debiutancki utwór Mickiewicza miał styl klasycystyczny

2. W jego pracach wyraźny jest motyw wędrówki, przemieszczania się

3. Adam Mickiewicz był samotnikiem, zwłaszcza jako dziecko.
Jakie duchy pojawiły się w lekturze?
- Józio i Rózia- duchy lekkie

Jako pierwsze przyzywane są przez Guślarza duchy „lekkie”, które nie popełniły żadnej ciężkiej winy. Po spaleniu garści kądzieli zjawiają się Rózia i Józio. Duchy przychodzą w postaci dwóch aniołków. Umarły jako dzieci, a teraz przebywają w przedsionku nieba. Są szczęśliwe, nie muszą się niczym martwić, spędzają czas na zabawie, jednak nie mogą dostać się do nieba. Dzieje się tak, ponieważ w ziemskiej egzystencji dzieci nie zaznały żadnych trosk.

- Widmo Złego Pana – duchy ciężkie

Przybywa Widmo Złego Pana. Nie może on wejść do świętej kaplicy, ponieważ ciążą na nim zbyt duże winy. Za życia był dziedzicem okolicznej wioski, jednak zachowywał się bardzo okrutnie w stosunku do swoich włościan. Duch prosi o odrobinę jadła i napoju, ale kiedy bierze coś do ust, natychmiast zlatują się ptaki, które wydziobują mu z ust pożywienie, a potem rozdzierają jego wnętrzności.

- Zosia – duchy pośrednie

Przybywa Zosia, która za życia była pięknością w wiosce i kochali się w niej wszyscy chłopcy. Dziewczyna nie chciała jednak nikogo pokochać, dlatego po śmierci musi błąkać się zawieszona miedzy niebem a ziemią. Zosia prosi młodzieńców, żeby ściągnęli ją na ziemię jednak to się nie udaje.
Na końcu pojawia się też Widmo. Jest to duch mężczyzny ubranego w białą, skrwawioną koszulę. Widmo nie odpowiada na pytania Guślarza, tylko wskazuje na obecną w kaplicy Pasterkę. Dziewczyna jest w żałobie, mimo że w jej rodzinie nikt nie umarł. Widmo wychodzi z kaplicy za Pasterką. Prawdopodobnie Widmem jest Gustaw z IV części „Dziadów”, który popełnił samobójstwo z powodu zdrady swojej ukochanej.
PrevNext