A new book

by Aurėja

Cover

Loading...
AFRIKA
Loading...
-----------------------------------------------------------------------------------------
Loading...
Reljefas ir naudingos iškasenos
Loading...
Aurėja Atstopaitė
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Afrika
Afrika – antrasis pagal dydį (po Azijos) žemynas, esantis tarp Atlanto ir Indijos vandenynų, bei Viduržemio ir Raudonosios jūrų. Užima 29,2 mln. km², su salomis – 30 244 050 km², Afrikos žemynas sudaro 20,3 % pasaulio sausumos ir jame gyvena septintadalis Žemės gyventojų (800 milijonų žmonių). Žemyno ilgis – apie 8000 km iš šiaurės į pietus, apie 7500 km iš vakarų į rytus.
Afrikos reljefas
Reljefas – nelygumų sausumoje, vandenynų ir jūrų dugne visuma. Reljefe galima išskirti teigiamas (išgaubtas) ir neigiamas (įgaubtas) formas.
Didžiąją dalį Afrikos paviršiaus sudaro plokščiakalniai, stačiomis pakopomis besileidžiantys į pakrantės žemumas. Žemumos (iki 200 m) užima apie 10 % ploto, 200–500 m plynaukštės – 39 %, 500–1000 m aukščio plotai – 28 %, daugiau 2000 m – 3 %.
Didžiulę Afrikos dalį užima savanos ir dykumos, iš kurių didžiausia – Sacharos dykuma, žemyno viduryje žaliuoja džiunglės ir drėgnieji atogrąžų miškai. Vidutinis aukštis virš jūros lygio 750 m, aukščiausia vieta –Kilimandžaro masyve esantis Kibo ugnikalnis (5895 m), žemiausia vieta – Asalio ežero vandens paviršius (157 m žemiau jūros lygio).
Naudingos iškasenos
Afrikoje yra 6 % pasaulio naftos (daugiausia Nigerijoje, Libijoje), 7 % gamtinių dujų (Alžyre, Nigerijoje) išteklių. Iškasama akmens anglių (Pietų Afrikos Respublikoje), geležies (Pietų Afrikos Respublikoje, Zimbabvėje), urano (Nigeryje), stibio ir cirkonio (Pietų Afrikos Respublikoje), mangano (Pietų Afrikos Respublikoje, Gabone), chromo rūdų (Pietų Afrikos Respublikoje), fosforitų (Maroke, Tunise, Ugandoje).
PrevNext