Book Creator

NAŠ – ŠAH; Šah u odgojno-obrazovnom procesu; primjer uključivosti

by Suzana Delić

Pages 4 and 5 of 30

Loading...
O šahu
Loading...
Šah je igra na ploči za dva igrača. Igrači naizmjence pomiču po jednu figuru po ploči kvadratnog oblika, koja je podijeljena u 64 kvadratna polja (8×8) obojanih naizmjenično svijetlom (bijela polja) i tamnom bojom (crna polja). Figure jednog igrača su svijetle boje (bijele figure), a figure drugog igrača tamne boje (crne figure).
Loading...
Loading...
Partija završava pobjedom jednoga od šahista ili neodlučeno (→ remi). Pobjeđuje se davanjem mata, predajom protivnika u izgubljenoj poziciji, padom zastavice na satu ili sučevom kontumacijom.
Loading...
Pojam šah znači da je kralj pod udarom djelovanja neke protivničke figure i da igrač mora povući potez kojim će se obraniti od šaha, a ako takva poteza nema, onda je mat. Trajanje partija je ograničeno.
Loading...
Povijest šaha
Loading...
Podrijetlo ove igre nije nam u potpunosti poznato. Najvjerojatnije je da se šah pojavio prije više od 2000 godina. Prilikom arheoloških iskopavanja nađene su dvije figurice od slonovače. Stručnjaci smatraju da su to šahovske figurice.  U 5. stoljeću nastala je u Indiji posebna vrsta vojne igre na drvenoj ploči - „čaturanga“, što znači četverodni. Čaturanga je kao daleki predak današnjeg šaha bila igra koja je odražavala sastav i poredak tadašnje indijske vojske, koju su sačinjavala 4 roda: pješaštvo, konjica, slonovi i borbena kola, a u sredini su se nalazili radža (kralj) i njegov savjetnik mantrin (današnja kraljica ili dama). 
Loading...
U 9. stoljeću Arapi su je pod imenom „šatrandž“ prenijeli u Španjolsku, Šatrandž predstavlja viši oblik čaturange. Ishod borbe više ne određuje slučaj (bacanje kockice), već logika i snalažljivost igrača. Igra postiže veliku popularnost i širi se po europskim zemljama sve do Islanda
Loading...
Usavršavanjem od drevne čaturange igra je poprimala današnji oblik. Nastala je u 15. stoljeću u kada se 1497. godine pojavilo prvo tiskano djelo o šahu koje je napisao španjolski šahist Lusena.

Loading...